Порядок виконання роботи

1. Включити осцилограф і дати прогрітися 4 – 5 хв. З допомогою ручок «Яркость» і «Фокус» отримати чітке зображення променя.

2. Ввімкнути генератор звукової частоти і дати прогрітися 4 – 5 хв. Встановити ручку «Регулировка выхода» на нульове значення і частоту n = 2000Гц.

3. Підвищуючи напругу на виході генератора, з допомогою ручок «Усиление», отримати чітке зображення у вигляді еліпса.

4. Повільно переміщуючи мікрофон і гучномовець, дістати на екрані осцилограф пряму, що проходить через перший і третій квадранти. Зафіксувати положення на оптичній лаві каретки з мікрофоном.

5. Повільно пересуваючи мікрофон вздовж оптичної лави, дістати на екрані осцилографа зображення прямої, що проходить через другий і четвертий квадранти. Зафіксувати положення мікрофона і гучномовця на оптичній лаві.

6. Виміряти відстань між декількома положеннями мікрофона і гучномовця, коли еліпс перетворюється в пряму лінію. Визначити довжину l звукової хвилі.

7. Обчислити середнє значення довжини хвилі і розрахувати швидкість звуку.

8. Повторити дослід при інших частотах звуку, наприклад, 1750 Гц, 2250 Гц, для впевненості у відсутності дисперсії звуку в повітрі, тобто незалежності швидкості звуку від частоти.

9. Оцінити похибку вимірювання.