рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Зміст курсу, його зв’язок з іншими дисциплінами

Зміст курсу, його зв’язок з іншими дисциплінами - раздел Образование, Зміст Курсу, Його Зв’Язок З Іншими Дисциплінами Нав...

Зміст курсу, його зв’язок з іншими дисциплінами

Навчальна дисципліна “Основи митної справи” являється однією з провідних навчальних дисциплін у професійній підготовці спеціалістів з митної справи.

Предметом вивчення дисципліни «Основи митної справи» є митна політика і митна справа, структура та організація діяльності митної служби, міжнародне співробітництво з питань митної справи, загальні засади здійснення зовнішньоекономічної діяльності, нетарифне регулювання.

Основною метою викладання курсу «Основи митної справи» є надання студентам знань із питань митної політики та митної справи, принципів митного регулювання в Україні структури та організації діяльності митної служби України щодо взаємовідносин митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій з іншими органами державної влади, підприємствами та громадянами, міжнародне співробітництво в галузі митної справи, загальні засади здійснення зовнішньоекономічної діяльності.

Основними завданнями, що мають бути вирішені в процесі викладання дисципліни, є оволодіння студентами знань з історії розвитку митної справи в Україні та перспектив удосконалення питань митної політики і принципів митного регулювання, митної системи та митної статистики в Україні, міжнародного співробітництва з питань митної справи, основних організаційно - правових засад регулювання зовнішньоекономічної діяльності нетарифних методів митного регулювання зовнішньої економічної діяльності, організації служби в митних органах.

В наслідок вивчення курсу студенти повинні вміти:

ü Застосовувати закони та державні акти України для захисту економічних інтересів України;

ü Проводити контроль за дотриманням митного законодавства України;

ü Проводити акредитацію підприємства в митних органах України;

ü Оформляти та аналізувати документи, необхідні для здійснення митного контролю і оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються через митний кордон України;

ü Брати участь у заходах боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил.

Міждисциплінарні зв’язки: вивчається перед вивченням дисциплін “ Митний контроль і митне оформлення”, “Митні платежі”, “Правові засади митної справи” та “Комп’ютерні технології в митній справі”.

 

 

Тема1. Митна політика і митна справа

Реформи, які проводяться сьогодні в Україні не мають аналогів у світовій практиці: відбулась зміна суспільно-політичного устрою, впорядкованого економічного механізму, що було наслідком кардинальних змін у сфері регіональної економіки. Механізм регулювання зовнішньоекономічних зв’язків на рівні держави і окремих її регіонів недосконалий, а його основний важіль-митно-тарифне регулювання - вимагає всебічного дослідження і наукового аналізу. Головним елементом системи державного управління зовнішньоекономічними зв’язками є митна структура, а основу її діяльність становить митно-тарифний механізм, який необхідний насамперед для захисту вітчизняного товаровиробника, особливо в умовах кризи економіки, яка триває й досі. Митно-тарифне регулювання в нових умовах створюється на базі світових традицій, оскільки Україна прагне стати повноправним суб’єктом міжнародних господарських зв’язків, реально брати участь у прийнятті глобальних економічних рішень.

Здійснення зовнішньоекономічних зв’язків окремими суб’єктами України повинно повністю відповідати загальній економічній політиці єдиної держави. Неузгодженість у цій сфері може призвести не тільки до порушення єдиного економічного простору України, але й до розриву господарських зв’язків між окремими виробниками, поставити їх у становище незахищеності від закордонних конкурентів.

Митні органи України отримують велику кількість нормативних документів, які часто не досягають своєї мети на практиці, економічна ситуація змінюється швидко, вимагаючи нових важелів і відповідної законодавчої бази. У зв’язку з цим актуальним є питання систематизації нормативних документів, здійснення чітких схем застосування їх на практиці.

В основу цього посібника покладені нормативні і законодавчі акти України, праці вітчизняних і зарубіжних авторів з цієї проблеми, статистичні, аналітичні матеріали митних органів, форми зведеної звітності зовнішньоекономічних відділів і митниць, періодичні економічні видання тощо.

1.Передумови виникнення митної справи в Україні

Митна справа - це порядок переміщення через митний кордон України товарів та інших предметів; митне регулювання, пов’язане із встановленням мит і митних зборів, процедури митного контролю та інші засоби проведення в життя політики.

Із проголошенням державної незалежності Україна самостійно регулює свою зовнішньоекономічну політику. Митна служба України, що створена і розвивається в умовах незалежності, є невід’ємною складовою української державності. Вона пройшла тривалий шлях становлення та розвитку і має багатовікову історію, яка потребує спеціального дослідження. Згадки про неї доходять до нас із давніх-давен. Цікаві але дуже обмежені відомості про митну справу знаходимо у літописних і літературних пам’ятках, інших історичних джерелах, наукових працях істориків й економістів. Формування та розвиток митної справи в Україні залежали від впливу митної політики сусідніх держав. Уявлення про минуле та сучасне митної справи України має важливе значення для зміцнення нашої держави за сучасних умов. Щоб висвітлити роль митної справи у збільшенні фінансових ресурсів держави, у розвитку цивілізованих відносин у різних напрямах з іншими країнами , особливо у царині зовнішньоекономічної діяльності, треба мати уявлення про передумови виникнення митної справи на території України, про митні статути, що діяли на українських землях, про перших вітчизняних митників.

Історія виникнення на українських землях митної справи походить з нелегкої справи захисту власних економічних і політичних інтересів праслов’янських і слов’янських племен, які вели торгівлю між собою, а також зі своїми сусідами. Економічною передумовою появи митних відносин і митних зборів було виникнення товарного виробництва з метою обміну.

Політичною передумовою виникнення митної політики та митної справи було утворення держави і державної влади, представники якої з метою поповнення казни та власного збагачення стягували різноманітні, у тому числі митні, податки. З розвитком торгівлі створювались і місця для складування товару, за користування якими сплачувалися спеціальні податки. Для того щоб не допускати обману в торгівлі товарами, що перевозили купці, з’явились спеціальні службовці, які пізніше перетворились на митників.

 

2. Митна політика України та її принципи

Митна політика України виступає різновидом державної політики , а її головним функціональним завданням є забезпечення захисту національних інтересів та національної безпеки України в політичній, економічній, соціальній, екологічній та інших сферах. Митна політика базується на базових національних інтересах та відповідних аспектах державної політики національної безпеки і здійснюється шляхом реалізації відповідних доктрин, стратегій, концепцій і програм у різних сферах державної діяльності, як внутрішніх, так і зовнішніх, відповідно до чинного законодавства та міжнародно-правових актів та звичаїв. В основному, засоби реалізації митної політики є задіяними при переміщенні фізичними та юридичними особами товарів через митний кордон України.

Митна політика підпадає під вплив тих самих соціальних та політичних законів, що і державна політика взагалі. На конкретний зміст митної політики держави впливають певні об’єктивні фактори, серед яких слід визначити наступні:

- економічні - загальний стан економіки країни, особливості її економічної системи, особливості розвитку окремих галузей економіки, існуючі зовнішні економічні зв’язки, стан світових економічних відносин та ін.

- ідеологічні та політичні фактори-програми уряду щодо захисту внутрішнього ринку та окремих його сфер, екологічної безпеки країни, охорони моралі та духовності;

- міжнародні фактори-членство держави у різноманітних міжнародних організаціях, наявність двосторонніх та багатосторонніх міжнародних угод, участь держави у митних та економічних союзах, підтримка певних міжнародно-правових та економічних санкцій, політика уряду щодо надання преференцій окремим державам та інше.

Діалектична природа митної політики обумовлює наявність крім національних інтересів і національної безпеки взагалі, певних динамічних принципів, які розкривають зміст національних інтересів держави на даному етапі, та якими керуються компетентні органи державної влади при розробці митної політики і проведенні її в життя. Такі принципи можна знайти в законодавчих актах з митних питань та певних програмних документах : посланнях Президента, програмах діяльності Кабінету Міністрів, інших концептуальних документах, програмах діяльності політичних партій і рухів і.т.д. Охарактеризуємо головні з цих принципів.

Принцип єдності митної політики як складової зовнішньої політики України. Митна політика України є складовою державної зовнішньої політики і повинна формуватися у відповідності з цілями та принципами останньої, завданнями захисту національних інтересів та національної безпеки. Митна політика за своїм змістом є складовою зовнішньополітичних позицій держави і в деяких випадках політична частина останніх має пріоритет перед економічною. Таке має місце при забезпеченні виконання міжнародно-правових зобов’язань держави, наприклад, при приєднанні до міжнародних санкцій в рамках ООН, які вимагають припинення зовнішньоекономічних контактів з певними країнами, або виконання зобов’язань України в рамках договору щодо нерозповсюдження нехтуються можливі економічні переваги.

Принцип єдності державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та контролю за її здійсненням. Згідно з ч.1 ст. 8 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, Україна самостійно формує систему та структуру державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності на її території. Система органів, що здійснюють регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні, до якої закон відносить Верховну Раду України, Кабінет Міністрів, Міністерство зовнішньоекономічних зв’язків і торгівлі, Державну Митну службу, інші міністерства та відомства, органи місцевого самоврядування, діє на основі єдиної законодавчої бази у відповідності до єдиних принципів та цілей. Важливою складовою регулювання зовнішньоекономічної діяльності є система державного контролю. Згідно зі ст.21 МКУ товари та інші предмети переміщуються через митний кордон України під митним контролем. Цей контроль здійснюється з метою забезпечення дотримання державними органами, підприємствами та їх службовими особами, а також громадянами порядку переміщення через митний кордон України товарів та інших предметів.

Принцип єдності тарифної політики України .Згідно зі ст. 3 Закону України “ Про Єдиний митний тариф ” на митній території України діє Єдиний митний тариф України, який являє собою систематизований звіт ставок мита, якими обкладаються товари та інші предмети, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за межі цієї території. Ставки Єдиного митного тарифу України є єдиними для всіх суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності незалежно від форм власності, організації господарської діяльності та територіального розташування, за винятком випадків, передбачених законами України та її міжнародними договорами. Єдиний митний тариф України базується на міжнародно-визнаних нормах і розвивається у напрямі максимальної відповідності до загальноприйнятих у міжнародній практиці принципів і правил митної справи.

Принцип єдності політики експортно-імпортного контролю. В Україні діють єдині правила щодо порядку переміщення через митний кордон товарів та інших предметів. Ч .1.ст.51 МКУ, зокрема, встановлює, що ввезення в Україну, вивезення з України та транзит через її територію товарів та інших предметів, окремих видів може бути заборонено чи обмежено законодавством України. Подібні обмеження чи заборони вводяться задля забезпечення національної безпеки України, захисту національних інтересів, виконання міжнародно-правових зобов’язань нашої держави (наприклад, це може стосуватися вивозу зброї та військової техніки, технологій подвійного призначення, наркотичних речовин). Контроль за подібними операціями окрім митних органів здійснюють відповідні міністерства та відомства, правоохоронні органи України.

Принцип єдності митної території України.Він заснований на понятті територіальної юрисдикції держави, митна територія встановлює область дії митного суверенітету держави. Цей принцип є важливим для забезпечення сплати мит, митних платежів, застосування інших засобів митного регулювання. Принципу єдності митної території не протирічять правові норми, що встановлюють виключення певної території України із складу її митної території, як то територія вільних економічних (митних) зон, митних та вільних складів, яка вважається такою, що знаходиться за межами митної території України. Згідно зі ст.3 МКУ територія України, в тому числі території штучних островів, установок та споруд, що створюються в економічній (морській) зоні України, над якими Україна має виключну юрисдикцію щодо митної справи, становить єдину митну територію.

Принцип захисту державою прав та законних інтересів учасників зовнішньоекономічної діяльності. Цей принцип закріплено в.ч. б ст. 2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” і його зміст, згідно з цим Законом, полягає в тому, що Україна як держава забезпечує рівний захист інтересів всіх суб’єктів ЗЕД та іноземних суб’єктів господарської діяльності на її території згідно з законами України ; здійснює рівний захист всіх суб’єктів ЗЕД України за межами України згідно з нормами міжнародного права; здійснює захист державних інтересів України як на її території, так і за її межами лише відповідно до законів України, умов підписаних нею міжнародних договорів та норм міжнародного права. Серед прикладів реалізації подібного захисту можна назвати введення певних економічних заходів проти держав, які порушують права та інтереси українських суб’єктів ЗЕД, виплати за рахунок бюджету або вимоги подібних виплат з боку інших держав компенсацій українським, що постраждали внаслідок певних дій інших держав.

Принцип юридичної рівності і недискримінації, виключення невиправданого втручання держави у зовнішньоекономічну діяльність

Цей принцип ґрунтується на ст. 42 Конституції України, яка гарантує кожному право на підприємницьку діяльність, що не заборонена законом. Відповідно Закон України “ Про ЗЕД” визнає рівність перед законом всіх суб’єктів ЗЕД, незалежно від форм власності, в тому числі держави, при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності . Також забороняються будь-які, крім передбачених цим Законом, дії держави, результатом яких є обмеження прав і дискримінація суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, а також іноземних суб’єктів господарської діяльності за формами власності, місцем розташування та іншими ознаками; визначається неприпустимість обмежувальної діяльності з боку будь-яких її суб’єктів, крім випадків, передбачених цим Законом. З принципом виключення невиправданого втручання з боку держави та її органів в зовнішньоекономічну діяльність пов’язане право суб’єктів ЗЕД на відшкодування за рахунок держави ґрунтується на ст. 56 Конституції України, ст.34 Закону України “Про ЗЕД”, ст.150 МКУ.

Принцип гармонізації та уніфікації митної діяльності України з загальноприйнятими в міжнародній практиці нормами і стандартами.

Цей принцип встановлено ч.2 ст.1 МКУ , його основою є намагання України інтегруватися до світової економічної системи, загальноєвропейських економічних процесів, приєднатися до Світової Організації Торгівлі (СОТ), для чого необхідно привести національні митні стандарти у відповідність з загальноприйнятими світовими принципами та вимогами, що, зокрема, включає недопущення застосування нетарифних обмежень, приведення митних тарифів у відповідність до рекомендацій СОТ і т.д.

 

3.Функції митної політики

Конкретні завдання, які вирішуються державою в процесі проведення митної політики, обумовлюють відповідні її функції. До основних функцій митної політики слід віднести такі :

- фіскальна

- регулятивна

- захисна

фіскальна функція – наповнення державного бюджету за рахунок стягнення мит, податку на додану вартість, акцизного збору з товарів та інших предметів при переміщенні через митний кордон. Від перелічених вище стягнень слід відрізняти такі митні платежі, як: збір за митне оформлення, плата за зберігання товарів на митних складах, митне супроводження і т.д. Ці платежі не виконують фіскальної функції, а є платою за послуги митниці:

регулятивна функція передбачає вплив з боку держави та її компетентних органів на зовнішньоекономічні відносини за допомогою засобів економічного та адміністративного характеру з метою регулювання останніх в цілях забезпечення національних інтересів та інтересів національних товаровиробників та створення сприятливих для них умов, забезпечення виконання державної політики в сфері економіки, виконання міжнародно-правових зобов’язань держави. Подібне регулювання здійснюється за допомогою встановлення ставок мит та митних зборів, ліцензування, квотування та встановлення інших нетарифних обмежень;

захисна функція –спрямована на захист держави від зовнішніх загроз: захист національної безпеки держави, підтримання миру та міжнародної безпеки, суспільного порядку, моральності, захист внутрішнього ринку, забезпечення екологічної безпеки, захист інтересів споживачів, створення умов для підтримання законності щодо порядку переміщення через митний кордон України товарів, ефективної боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил, сприяння боротьбі з міжнародним тероризмом, злочинністю тощо. Велика частина подібних завдань реалізуються в процесі виконання митними органами своїх контрольних функцій, таких як: митний, валютний, екологічний, медико-санітарний та інші види контролю, а також при виконанні завдань по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил.

4.Форми митної політики.

Основними історичними формами митної політики є політика державного протекціонізму та політика вільної торгівлі ( лібералізація).Зміст протекціоністської політики полягає в створенні умов для розвитку національної економіки шляхом штучного обмеження конкуренції з боку інших держав та допомозі національним виробникам в освоєнні закордонних ринків збуту, використовуючи зовнішньополітичні позиції держави та державну підтримку експорту. Політика протекціонізму передбачає завищені ставки ввізних мит, застосування нетарифних, адміністративно-правових обмежень або повної заборони щодо імпорту певних видів товарів, державне субсидування, кредитування, надання податкових пільг національним виробникам-експортерам. На сьогоднішній день політика державного протекціонізму суперечить міжнародно-правовим актам з питань торгівлі та митного регулювання і в своєму чистому вигляді майже не зустрічається, поступившись місцем політиці вільної торгівлі.

Політика вільної торгівлі в своєму ідеальному варіанті ґрунтується на чотирьох базових свободах: вільному русі товарів, послуг, капіталів та людей, що зокрема, передбачає створення рівних умов для національних та іноземних товарів, зменшення ставок імпортних мит та ліквідацію нетарифних обмежень і т. д. Саме принцип вільної торгівлі став головним в розвитку міжнародного економічного співробітництва у ХХ ст. Слід урахувати що розглянуті, так звані, класичні форми митної політики в чистому вигляді існують лише в теорії. Сучасна світова практика регулювання зовнішньоекономічних відносин іде шляхом поєднання протекціоністських та вільно-торговельних форм задля найбільш повного забезпечення національних інтересів держави, але загальною домінуючою тенденцією є політика лібералізації.

Аналіз теоретичних і практичних аспектів митної політики України та державно-правового механізму її формування і реалізації засвідчують, передусім, важливу роль, яку відіграє митна політика серед інших напрямків державної політики на сучасному етапі. Саме цей вид державної діяльності являє собою впливовий важіль захисту національних інтересів, зокрема в економічній сфері. Маючи великий арсенал засобів економічного та неекономічного характеру, митна політика, є, майже за Аристотелем, певним способом досягнення цілей в цілому, визначається її організаційним та регулятивно-контролюючим спрямуванням.

Митна політика реалізується в процесі діяльності як органів державної влади зокрема митних органів, так і недержавних інституцій. Згідно з традиційними підходами митна політика виступає, передусім, складовою зовнішньоекономічної та зовнішньополітичної діяльності держави, але це є дуже вузьким сприйняттям даного явища. На сьогоднішній день значення митної діяльності держави значно розширилося, навіть важко перелічити ті сфери суспільного і державного життя, на які мають вплив результати цієї діяльності: це і економіка, і внутрішня та зовнішня політика, екологія, соціальна сфера, військова безпека і т. д. Взагалі, розглядаючи проблему просторового буття держави, необхідно відмітити, що воно виходить за рамки державних кордонів. Якщо мова іде про геополітичні інтереси, про сфери впливу і т.д. то ці аспекти діяльності державного апарату виходять далеко за межі території окремої держави. Так само як і абсолютно неможливо чітко обмежувати якість сфери державної діяльності суто внутрішньою або зовнішньою спрямованістю.

Тому інституціональний механізм формування митної політики включає не лише внутрішньодержавні, а й міжнародні інституції. Розглядаючи співвідношення митної політики та митної справи, ми приходимо до висновку, що воно базується на схемі “загальне” і спеціальне. У рамках такої схеми за митною політикою визначається роль визначення стратегічного спрямування діяльності, а то за митною справою закріплюється функції конкретної системи реалізації цих стратегічних цілей. У такому разі перша, тобто митна політика, змінюється у відповідності до реформування державного курсу: а друга – митна справа, вдосконалюється у відповідності до потреб підвищення ефективності діяльності системи.

Політика являє собою організаційну та регулятивно-контрольну сфери суспільства, основні в системі інших сфер та такі, що охоплюють відносини та діяльність суб’єктів та об’єктів. Державна політика визначає зміст державної діяльності, способи її організації. Саме політика передбачує урахування та пов’язування інтересів держави з інтересами інших держав, соціальних груп та інвалідів, та головне - визначення конкретного змісту та форм діяльності держави в тій чи іншій сфері. Таким чином, з правової точки зору існує певний механізм формування і реалізації державної політики, в митній сфері це- державно-правовий механізм митної політики.

Державно-правовий механізм митної політики являє собою сукупність державних інституцій, задіяних у процесі формування і впровадження митної політики, їхню роль та відносини, що підпорядковані чіткій ієрархії правових норм та принципів.

Цей державно-правовий механізм, як зрозуміло з визначенням, складається з декількох взаємопов’язаних між собою елементів.

По перше, це сукупність державних інституцій задіяних у процесі формування і впровадження митної політики, тобто інституціональний механізм митної політики.

По-друге, це сукупність ролей та відносин, яка включає правові відносини, що виникають при проведенні митної політики та специфічні ролі, форми і методи діяльності суб’єктів проведення митної політики.

По-третє, це ієрархічна сукупність правових норм та принципів, яка регулює зміст та процес проведення митної політики, тобто правовий механізм митної політики.

Ефективність митної політики держави в цілому забезпечується ефективністю кожної складової її механізму.

 

Тема 2. Структура та організація діяльності митної служби України

Митна система України - це ефективний інструмент економічної політики держави, метою якої є захист інтересів України та її громадян.

Після розпаду СРСР однією з основних функцій держави став захист суверенітету, територіальної цілісності й економічних інтересів незалежної України. З цією метою постановою Верховної Ради України від 12.12.91. було створено Державний митний комітет України.

Митна система України за роки існування зазнала суттєвих змін. Отримання Україною незалежності спричинило інтенсивний розвиток зовнішньоекономічних зв’язків, значне збільшення кількості їх учасників, зміну митної політики в умовах впровадження ринкової економіки, збільшення номенклатури експорту й імпорту товарів. Значно зросла кількість митних органів і спеціалізованих організацій. Це все вимагало вдосконалення структури митної системи, яка розпочалася з виходом Указу Президента від 29.11.96 за № 11/45/96 “Про Державну митну службу України”. На виконання наказу ДМСУ № 163 від 03.99 “Про реорганізацію митних органів “з метою вдосконалення структури митних органів України, підвищення ефективності їх функціонування на основі аналізу статистичних й економічних показників діяльності митних установ протягом 1997 –1998 рр. і змін в обсягах роботи митниць різних регіонів України було проведено реорганізацію митниць, митних постів і пунктів пропуску.

Митна система України є єдиною загальнодержавною системою.

1.Понятття та характеристика єдиної митної системи України.

Найважливішими елементами організації митної справи є вибір оптимальної структури митної служби і характеру розміщення її органів на території країни (рис.1)

Організація митної справи
Вибір оптимальної структури митної служби Вибір характеру розміщення митних органів на території країни

Рис.1.Основні елементи організації митної справи

Митна служба України будується і функціонує як єдина митна система України.

Організація і провадження митної справи в Україні здійснюються за принципами які становлять сукупність принципів єдиної митної системи України. Це:

- єдина митна політика;

- єдина митна територія;

- єдине митне законодавство;

- єдине тарифне регулювання;

- поєднання єдиного тарифного регулювання із засобами економічної політики.(рис.2)

 

 

Єдина митна система України
Єдина митна політика
Єдина митна територія
Єдине митне законодавство
Єдине тарифне регулювання
Поєднання єдиного тарифного регулювання із засобами економічної політики

Рис.2.Принцип організації митної справи

Ці принципи є відображенням основного принципу Конституції України – її єдиного економічного простору.

Принципи організації митної справи визначає правовий документ - Митний кодекс України.

Митний кодекс України в поняття єдиної митної системи включає назву органів, які цю систему створюють: Державну митну службу України; регіональну митницю; митницю; митний пост, а також порядок їх створення, реорганізації та ліквідації.

Єдина митна система - це уся сукупність митних органів; їх взаємодія і взаємозв’язок у здійсненні митної справи, які базуються на загальних системних принципах: цілісності, структурності, ієрархічності, взаємозалежності з оточуючим соціальним середовищем.

Цілісність митної системи забезпечують взаємозв’язок і залежність митних органів один від одного при досягненні загальних цілей взаємодії, реалізації своїх функцій.

Структурність митної системи створюється своєрідністю форм побудови організаційних структур митних органів ,їх зв’язків і відносин у межах єдиного технологічного процесу здійснення митної справи.

Ієрархічністьмитної системи характеризують відносини субординації по вертикалі та координації дій по горизонталі , які базуються на розподілі повноважень і функцій митних органів у здійсненні митної справи.

Взаємозалежністьмитної системи з оточуючим соціальним середовищем утілена у постійній взаємодії митних органів з державними органами влади, державними структурами, різними об’єднаннями та структурами учасників ЗЕД.

Митне законодавство забезпечує самостійність митної системи України . Відмітні ознаки митної служби формують її атрибути і символи: герб, прапор, присяга, форма одягу, спеціальні звання, професійне свято.

Права й обов’язки працівників митних органів регламентовані митним законодавством.

Становлення єдиної митної системи пов’язано з конкретними політичними, економічними, соціальними умовами та передумовами. Вони спричиненні процесами створення державності, переходу економіки країни до ринкових відносин, зміненням характеру й умов здійснення зовнішньоекономічної діяльності. У зв’язку з цим становленням і розвиток єдиної митної системи України, забезпечення її дієздатності можна поділити на етапи, які мають свої особливості.

 

2.Органи державного регулювання митної справи.

Основні завдання митних органів України.

Митна система України - це ефективний інструмент економічної політики держави, метою якої є захист інтересів України та її громадян.

Після розпаду СРСР однією з основних функцій держави став захист суверенітету, територіальної цілісності й економічних інтересів незалежної України. З цією метою постановою Верховної Ради України від 12.12.91. було створено Державний митний комітет України.

З 1991 р. ДМКУ зроблено значний крок: збільшено кількість митниць, облаштовано пункти пропуску через митний кордон України, поліпшено технічну базу і т.ін.

З метою вдосконалення організаційної структури митної системи, посилення митного контролю, боротьби з контрабандою та іншими порушеннями митних правил у митній системі України було проведено ряд організаційних заходів щодо реформування митних органів. Початок цьому поклав Указ Президента від 29.11.96 № 1145/ 96 “Про Державну митну службу України ” - у березні 1998 р на базі Державного митного комітету було створено Державну митну службу України (Держмитслужба )- центральний орган виконавчої влади. Основні складові митної системи України наведено на рис. 3.

Регулювання митної справи здійснюють найвищі органи державної влади й управління України .

Верховною Радою України визначаються:

- головні напрями митної політики України;

- структура системи органів державного регулювання митної справи;

- розміри мит і умови митного обкладання;

- спеціальні митні зони та митні режими на території України;

- перелік товарів, експорт, імпорт і транзит яких через територію України забороняється.

 

МИТНА СИСТЕМА УКРАЇНИ
Підпорядковані митні підсистеми   Підвідомчі митні підсистеми
Центральний апарат ДМСУ Навчальні заклади
Регіональні митниці Науково-дослідні заклади
Митниці Обчислювальні центри
Митні пости  
Митні лабораторії

Рис. 3. Основні складові митної системи України.

Кабінетом Міністрів України забезпечуються:

- здійснення митної політики України відповідно до законів України;

- встановлення розмірів митних зборів і плати за митні процедури;

- координація діяльності міністерств, державних комітетів і відомств України з питань митної справи;

- проведення переговорів й укладання міжнародних договорів України з митних питань у випадках, передбачених законами України;

- подання на розгляд Верховної Ради України пропозицій щодо системи митних органів України.

Спеціально уповноваженим органом державного управління в галузі митної справи є Державна митна служба України, яка приймає нормативні акти тільки відповідно до Митного кодексу та інших законів України.

Забороняється регулювання митної справи прямо не передбаченими в законодавстві України актами та діями державних і недержавних органів. ДМСУ є центральним органом державної та виконавчої влади, підвідомчим Кабінету Міністрів України. Вона організовує здійснення митної політики, забезпечує ефективне функціонування митної системи. У своїй діяльності ДМСУ керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України.

У межах своїх повноважень Держмитслужба організовує та контролює виконання актів законодавства України про митну справу, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що входять до її компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення цього законодавства та вносить їх на розгляд Кабінету Міністрів України.

Основними завданнями Держмитслужби визначено:

- захист економічних інтересів України, сприяння розвитку зовнішньоекономічних зв’язків;

- контроль за додержанням законодавства України про митну справу;

- забезпечення виконання зобов’язань, які випливають з міжнародних договорів України з питань митної справи;

- сприяння захисту прав інтелектуальної власності учасників зовнішньоекономічних зв’язків, інших юридичних і фізичних осіб;

- використання засобів митно-тарифного і нетарифного регулювання торговельно-економічних відносин;

- удосконалення митного контролю й оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються через митний кордон України;

- здійснення разом з Національним банком України контролю за валютними операціями;

- здійснення заходів щодо захисту інтересів споживачів товарів і додержання учасниками зовнішньоекономічних зв’язків державних інтересів на зовнішньому ринку за участю Міністерства економіки України;

- створення сприятливих умов для прискорення пасажиропотоку та переміщення товарів через митний кордон України;

- боротьба з контрабандою, здійснення заходів щодо запобігання порушень митних правил;

- співробітництво з митними та іншими органами іноземних держав, а також з міжнародними організаціями з питань митної справи;

- ведення митної статистики;

- ведення Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності;

- здійснення верифікації(встановлення достовірності) сертифікатів походження товарів з України.

 

3.Структура митної системи України.

Митна система України за роки існування зазнала суттєвих змін. Отримання Україною незалежності спричинило інтенсивний розвиток зовнішньоекономічних зв’язків, значне збільшення кількості їх учасників, зміну митної політики в умовах впровадження ринкової економіки, збільшення номенклатури експорту й імпорту товарів. Значно зросла кількість митних органів і спеціалізованих організацій. Це все вимагало вдосконалення структури митної системи, яка розпочалася з виходом Указу Президента від 29.11.96 за № 11/45/96 “Про Державну митну службу України”. На виконання наказу ДМСУ № 163 від 03.99 “Про реорганізацію митних органів “ з метою вдосконалення структури митних органів України, підвищення ефективності їх функціонування на основі аналізу статистичних й економічних показників діяльності митних установ протягом 1997 –1998 рр. і змін в обсягах роботи митниць різних регіонів України було проведено реорганізацію митниць, митних постів і пунктів пропуску.

Митна система України є єдиною загальнодержавною системою. Сучасна структура митної служби України включає центральний апарат, що здійснює загальне керівництво, 10 регіональних митниць, 57 митниць, 180 митних постів, 12 спеціалізованих митних установ та організацій.

Загальну структуру митної системи України представлено на рис.3. У митних органах України працюють понад 18 тис. працівників. Сьогодні митні органи України забезпечують контроль на 76 автомобільних, 42 залізничних, 36 авіаційних, 40 морських і річкових, 4 паромних пропускних пунктах. Серед них - 140 міжнародних, 57 міждержавних пунктів пропуску. Окрім цього, діють 67 пунктів спрощеного пропуску громадян, які проживають у прикордонних районах.

Нова структурна вертикаль: Держмитслужба - регіональні митниці - митниці вимагає свого нормативного закріплення, чіткого визначення правового статусу та компетенції органів, що входять до неї.

Нормативні акти ДМСУ з питань безпосереднього здійснення митної справи, організації та регулювання митного контролю, боротьби з контрабандою і порушеннями митних правил, видані на основі й на виконання чинного законодавства та в межах її компетенції, є обов’язковими для центральних органів виконавчої влади України , органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій (незалежно від форм власності й підпорядкування), посадових осіб і громадян.

Нормативні акти ДМСУ підлягають державній реєстрації відповідно до чинного законодавства України.

Держмитслужбі безпосередньо підпорядковані регіональні митниці, митниці, митні пости, а також утворені нею спеціалізовані організації й установи (митні лабораторії, інформаційно-аналітичні підрозділи, будівельні та господарські служби, кінологічні служби, науково-дослідні підрозділи, навчальні заклади й установи з підготовки та перепідготовки кадрів), інші організації й установи митної системи.

Регіональна митниця, як складова єдиної системи Державної митної служби України є регіональним митним органом, здійснює комплексний й контроль за дотриманням законодавства з митної справи і в межах своєї компетенції на території закріпленого за ним регіону забезпечує керівництво і координацію діяльності митниць крім підпорядкованих безпосередньо Держмитслужбі, спеціалізованих митних управлінь та організацій ДМСУ.

Регіональні митниці посіли в системі організації і управління нішу між центральним апаратом ДМСУ та митницею.

Регіональна митниця є юридичною особою і проводить свою діяльність відповідно до законодавства про митну справу. Створення, реорганізація та ліквідація регіональних митниць здійснюється Кабінетом Міністрів України . Регіональна митниця діє на основі Положення, що затверджується Головою Державної митної служби України. Вона здійснює реалізацію митної політики на території підвідомчого регіону діяльності під безпосереднім керівництвом центрального апарату ДМСУ.

Регіональній митниці підпорядковується митниці згідно з вищезазначеною структурною вертикаллю.

Наказом ДМСУ від 26.03.98. № 169 “Про затвердження Типового положення про митницю та типової структури митниці” визначені загальні положення, основні завдання та функції, які виконує митниця відповідно до покладених на неї завдань, та типова структура митниці. Цим Положенням зазначено, що “митниця є державним органом, який здійснює захист економічних інтересів України справляння мита податку на додану вартість, акцизного збору, інших митних платежів та зборів”.

Митниця підпорядкована регіональній митниці та Державній службі України. Вона є юридичною особою, має свою гербову печатку, банку, у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, Митним кодексом України, постановами та рішень Кабінету Міністрів України, положеннями про Державну митну службу, рішеннями колегії, наказами ДМСУ та відповідної регіональної митниці, а також цим постів здійснюється ДМСУ відповідно до Митного кодексу України та Положення про митну службу України. Структура, штатний розклад, кошторис доходів і видатків на утримання митниці узгоджуються з начальником митниці та затверджується Головою ДМСУ. Зона діяльності, місце розташування, компетенція митниці, кількість та компетенція підпорядкованих митних постів визначаються ДМСУ.

Митниці розташовуються:

- на митному кордоні України, що збігається з державним кордоном України;

- у пунктах пропуску на державному кордоні України, через які здійснюється залізничне, автомобільне, морське, річкове, повітряне та інше сполучення;

- в інших районах митної території України;

- у пунктах, розміщених на митному кордоні України, там де він збігається з межами спеціальних митних зон.

- на території спеціальних митних зон.

Митниця України діє в межах регіону (території), що визначається регіональною митницею за погодженням з ДМСУ. Начальник митниці має заступників з основних напрямів діяльності, кількість яких і повноваження узгоджується з начальником регіональної митниці та ДМСУ. Заступники начальника та головний бухгалтер митниці призначаються на посади та звільняються з посад наказом Голови ДМСУ. Фінансовими та матеріальними ресурсами митниці розпоряджається начальник митниці. Положенням окреслені повноваження та відповідальність начальника митниці.

Структура митниці розробляється відповідно до типової та за погодженням з регіональною митницею та ДМСУ затверджується Головою Служби. Типова структура митниці представлена на рис. 4.

Митниці створюються за територіальним принципом, тобто здійснюють свою діяльність на території підвідомчого регіону, яка визначається центральним апаратом ДМСУ

Відповідно до цього принципу учасник ЗЕД повинен здійснити оформлення товарів та інші митні формальності у митниці, на підвідомчій території якої зареєстрована його юридична адреса.

Згідно з програмою модернізації митної служби, у зоні діяльності митниці створюється центри митного оформлення . Вони здійснюють всі операції з оформленням товарів, які прибувають залізницею й автошляхами, а також особистого автотранспорту фізичних осіб і несупроводженого багажу. У цих випадках застосовуються загальноприйняті у світовій практиці правила і технології митного оформлення, що гарантують його достовірність й оперативність.

Територіальний принцип організації та функціонування митниць визначає універсальний, комплексний характер їх діяльності .

Проте територіальний принцип організації не виключає спеціалізації окремих митниць, їх підрозділів на виконання специфічних, найбільш складних видів діяльності, здійснення митної справи за особливих обставин.

Оперативна митниця була створена за наказом ДМСУ “Про створення Оперативної митниці” від 02.03.99 з метою вдосконалення оперативного контролю за митним оформленням вантажів, що переміщуються через митний кордон України, забезпечення своєчасного і повного внесення всіх платежів і коштів, що підлягають зарахуванню до бюджету.

Оперативна митниця суттєво відрізняться від інших митних органів як за структурою, так і за процедурою митного оформлення.

Серед основних завдань Оперативної митниці – захист економічних інтересів України; забезпечення виконання громадянами та суб’єктами ЗЕД чинного законодавства України про митну справу, зокрема “нетрадиційних” для звичайної митниці завдань – виявлення при здійсненні митного контролю та митного оформлення порушень з боку працівників митниць, їх припинення, проведення повторного митного контролю з митним оформленням товарів.

Серед основних функцій Оперативної митниці – право здійснювати повний митний контроль (за участю чергової зміни митного органу, який перевіряється, або з повною її заміною) шляхом перевірки документів, необхідних для контролю, митного огляду та переогляду.

Для боротьби з контрабандою наркотиків, підакцизних і високоліквідних товарів, зброї, вибухівки, культурних та історичних цінностей, для здійснення митного контролю за енергоносіями, іншими товарами і транспортними засобами під час їх переміщення митною територією в системі митної служби створено нову структурну одиницю – Центральну енергетичну митницю.

У складі митниці в пунктах пропуску через митний кордон України та на інших об’єктах зі значним обсягом зовнішньоекономічних операцій можуть створюватися митні пости на правах структурного підрозділу митниці.

Митний пост є митним підрозділом , що безпосередньо здійснює митний контроль та оформлення транспортних засобів і товарів, які переміщуються через митний кордон України . Митний пост є структурним підрозділом митниці.

Митні пости створюються з урахуванням адміністративного поділу, географічного положення району, а також на залізничних станція, автомагістралях, в аеропортах, морських і річкових портах тощо. Зона діяльності митного поста визначається начальником митниці за погодженням з регіональною митницею. Положення про митний пост затверджується Головою Державної митної служби України..

Створення, реорганізації та ліквідація митних постів здійснюються ДМСУ за поданням регіональної митниці. Начальник митного поста призначається на посаду і звільняється з посади начальником регіональної митниці за погодженням з ДМСУ.

Типова структура митного поста наведе на рис 5.

Залежно від територіального розташування митниці та митні пости поділяються на прикордонні і внутрішні. Це пов’язано як з маршрутами переміщення товарів, рухом пасажиропотоків, так і з місцями концентрації учасників ЗЕД

До прикордонних відносять митниці та пост, що розташовується в місцях перетинання транспортними магістралями кордону держави, а також в аеропортах, морських і річкових портах. До них належать і пункти пропуску (переходу) всіх видів автотранспорту через кордон країни . Ці структурні одиниці фіксують проходження товарів через кордон і сповіщають про це внутрішню митницю, здійснюють митний контроль пасажиропотоків.

До внутрішніх належать митниці, які розташовані у місцях концентрації учасників ЗЕД ( одержувачів і відправників вантажів)на митній території країни. Вони здійснюють митне оформлення товарів і контроль за їх доставкою , збори митних платежів та інших митні процедури безпосередньо на місцях. Такі митні структури створюються при великих залізничних вузлах, промислових і добувних підприємствах , в адміністративно-територіальних центрах.

У системі ДМСУ створена Центральна митна лабораторія та митні лабораторії регіональних митниць. Центральна митна лабораторія та митні лабораторії регіональних митниць здійснюють матеріалознавчі дослідження, товарознавчі експертизи, а також інші митні лабораторні дослідження за дорученням керівника ДМСУ та регіональних митниць.

Центральна митна лабораторія була створена за наказом Голови ДМСУ в Києві 18 березня 1994 р . Вона бере також участь у вирішенні питань науково-методичного характеру. На даний час вона є куратором шести робіт, які входять до науково-технічної програми розвитку митної системи України. Крім дослідницької діяльності, Центральна митна лабораторія здійснює науково-методичне керівництво лабораторіями Західної, Чорноморської, Південної , Дніпропетровської , Карпатської ,Кримської та Донбаської митниць.

Положення про Центральну митну лабораторію і Положення про митні лабораторії регіональних митниць затверджуються Головою ДМСУ.

З метою забезпечення ефективності діяльності митних органів при ДМСУ можуть створюватися спеціалізовані управління й організації для декларування, зберігання та реалізації митних вантажів, забезпечення технічними засобами контролю, а також будівельні та господарські служби, інформаційно-аналітичні центри, кінологічні служби, заклади освіти з підготовки та перепідготовки кадрів, консультаційно-інформаційні пункти тощо.

Митна варта - спеціальна оперативна служба ДМСУ, яка разом з іншими органами, управліннями й організаціями митної системи забезпечує виконання митного законодавства України. Діяльність цього структурного підрозділу спрямована на захист економічних інтересів держави та контроль за якісними діями інспекторів на прикордонних переходах.

Підрозділи митної варти входять до складу Управління організації боротьби з контрабандою і порушеннями митних правил ДМСУ, служб і підрозділів по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил регіональних митниць і митниць.

Основними завданнями митної варти є:

- здійснення заходів, пов’язаних із виявленням, розкриттям, запобіганням, припиненням і профілактикою контрабанди і порушень митних правил поза пунктами пропуску через митний кордон України;.

- охорона будинків, споруд, приміщень митних органів та інших об’єктів митної інфраструктури, зон митного контролю від будь-яких протиправних посягань;

- фізичний захист співробітників митних органів, інших осіб, товарів, які перебувають у зоні митного контролю ,від протиправних дій;

- участь у ліквідації наслідків катастроф, аварій, стихійного лиха та екологічного забруднення в зоні діяльності митних органів.

Виходячи з цього можна окреслити три найважливіших завдання нової структурної одиниці.

Першим і найголовнішим завданням Митної варти є супроводження вантажів з підакцизними й іншими товарами.

Другим важливим напрямом діяльності Митної варти є контроль за дотриманням митних правил при перевезенні транспортних вантажів.

Третім завданням Митної варти є охорона митних об’єктів і працівників митниці.

Служби і відділи митної варти розміщуються, як правило, в місцях розташування регіональних митниць і митниць.

Розвиток митної інфраструктури та вдосконалення діяльності митної служби України вимагають залучення до цієї важливої для держави справи широкого кола фахівців з митної справи, підвищення кваліфікації особового складу всіх її підрозділів. У структурі митної системи України протягом 1995-1998р.створено національну систему підготовки та перепідготовки кадрів митної справи у складі Академії митної служби України (м. Дніпропетровськ) як головної навчально-методичної установи, центрів підвищення кваліфікації, підготовки та перепідготовки кадрів у містах Києві, Хмельницькому, Дніпропетровську.

 

4.Митна статистика.

 

Важливим напрямом митної справи є митна статистика. Відповідно до ст.303 МК України завданнями митної статистика є:

1.об’єктивний та достовірний облік даних про переміщення товарів через митний кордон України; збирання, формування, опрацювання, узагальнення, всебічний аналіз та зберігання статистичної інформації з питань митної справи та зовнішньої торгівлі товарами;

2. подання статистичної ,довідкової, аналітичної інформації з питань митної справи та зовнішньої торгівлі товарами органам державної влади в порядку, встановленому законом;

3.захист статистичної інформації, яка відповідно до законодавства України не підлягає розголошенню.

Митна статистика є складовою частиною загальнодержавної системи статистичного обліку і звітності. Відповідно до визначених завдань митна статистична інформація формується, узагальнюється, аналізується митними органами і використовується в інтересах зміцнення зовнішньоекономічних зв’язків , поліпшення тарифного та нетарифного регулювання, подальшої інтеграції України у загальносвітову систему економічних відносин. Разом з тим забороняється вимагати від митних органів статистичну інформацію, не передбачену державною статистичною звітністю, МК та іншими законами України.

Митна статистика складається з митної статистики зовнішньої торгівлі і спеціальної митної статистики. Відповідно митна статистика зовнішньої торгівлі являє собою узагальнену та відповідним чином систематизовану інформацію про переміщення товарів через митний кордон України. Вона формується узагальнюється та аналізується ДМСУ на основі даних, які містяться у вантажних митних деклараціях. Потім ці дані використовуються відповідними органами державної влади для здійснення контролю за надходженням податків, збори та інших обов’язкових платежів до Державного бюджету України, валютного контролю, аналіз стану зовнішньої торгівлі України, її торговельного і платіжного балансів та економіки в цілому.

Ведення митної статистики здійснюється за методологією, яка забезпечує порівнянність даних митної статистики зовнішньої торгівлі України з даними державної статистики інших держав .Державна митна служба України забезпечує регулярне публікування даних митної статистики зовнішньої торгівлі.

Для забезпечення завдань, покладених на митні органи Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, митними органами формується, узагальнюється та аналізується спеціальна митна статистика. Порядок ведення спеціальної митної статистики визначається законом.

Для формування митної статистики використовуються документи та відомості, які подаються до митних органів юридичними та фізичними особами згідно з нормами МК України, яким визначається порядок здійснення митного контролю та митного контролю та митного оформлення .

Статистична та інша інформація, що у встановленому порядку надана митним органам, використовується виключно для митних цілей. Так, інформація щодо обсягів експорту та імпорту конкретних видів товарів може надаватися лише органам, які ведуть державну статистику, а інформація щодо експортно-імпортних операцій конкретних суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності - тільки слідчим органам у зв’язку з розслідуванням кримінальних справ. Така інформація надається і міністерству економіки України.

Інформація, яка становить державну, комерційну, банківську або іншу таємницю, що охороняється законом, а також конфіденційна інформація не підлягає розголошенню або використанню службовими митних органів для особистих цілей, не можна надаватись органам державної влади та органам місцевого самоврядування ,їх службовими особам, установам, організаціям, підприємствам та громадянам за винятком випадків, передбачених законом.

Статистична інформація з питань зовнішньої торгівлі використовується для:

1. визначення стратегії, тактики та основних напрямів розвитку зовнішньоекономічної діяльності.

2.аналізу та прогнозування зовнішньоекономічної політики і ситуації, що склалася чи складатиметься на світовому ринку;

1. застосування методів тарифного і нетарифного регулювання;

2. складання торговельного та платіжного балансів України, планування і проведення валютно-фінансової політики;

3. визначення ринків збуту товарів;.

ДМСУ здійснює розроблення, впровадження та ведення відомчих класифікаторів з питань митної статистики, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій. Порядок їх ведення встановлюється. Спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи. Зазначені класифікатори використовуються виключно для митних цілей. ДМСУ інформує органи державної влади та суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності про зміни і доповнення, внесені до класифікаторів, зазначених у частині першій цієї статті.

Розвиток митної інфраструктури та вдосконалення діяльності митної служби України вимагають залучення до цієї важливої для держави справи широкого кола фахівців з митної справи, підвищення кваліфікації особового складу всіх її підрозділів. У структурі митної системи України протягом 1995-1998р.створено національну систему підготовки та перепідготовки кадрів митної справи у складі Академії митної служби України (м. Дніпропетровськ) як головної навчально-методичної установи, центрів підвищення кваліфікації, підготовки та перепідготовки кадрів у містах Києві, Хмельницькому, Дніпропетровську.

 

Тема 3. Взаємодія митних органів України з іншими службами, органами, установами і організаціями

План

1.Основні напрями та форми взаємодії митних органів України з правоохоронними органами

2.Взаємодія митних органів з Прикордонними військами

3.Взаємодія митних органів з міліцією.

4. Взаємодія митних органів України зі Службою безпеки України.

5. Взаємодія митних органів з органами прокуратури.

6. Взаємодія митних органів з органами, що здійснюють контроль під час переміщення товарів через митний кордон України. 7. Взаємодія митних органів з Національним банком України та фінансовими органами України.

8. Взаємодія митних органів з органами місцевого самоврядування і місцевими державними адміністраціями.

 

1.Основні напрями та форми взаємодії митних органів України з правоохоронними органами

Митні органи у своїй діяльності взаємодіють з іншими державними органами, підприємствами та громадянами. Основні положення взаємовідносин відображені у 2-й главі Митного кодексу України (ст.16 - 20) та інших законодавчих актах. Взаємозв'язок митних органів України з іншими органами, службами, установами наведено у вигляді структурної схеми на рис. 1.1

Особи, транспортні засоби, вантажі та інші предмети, що перетинають державний кордон України, підлягають прикордонному і митному контролю. У відповідних випадках здійснюється також санітарно-карантинний, ветеринарний, фітосанітарний і екологічний контроль, за вивезенням з території України культурних цінностей та ін.

 

       
   
 

 

 


Державна служба України
Міністерство екології та природних ресурсів України
Національний Банк України
Міністерство економіки України
Міністерство аграрної політики України
Держстандарт України
Міністерство охорони здоров’я україни
Рис 1.1 Взаємозв’язок митних органів України з іншими органами, установами.

 

У зв'язку зі складною економічною ситуацією в Україні, з метою забезпечення захисту життя, здоров'я, майнових інтересів громадян, зміцнення правопорядку й економічного та політичного захисту державних інтересів 21.07.94 було видано Указ Президента України "Про невідкладні заходи щодо посилення боротьби зі злочинністю". Цим Указом Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України, Державній митній службі України, Державному комітету у справах охорони державного кордону України Держкомкордон), уряду Автономної Республіки Крим, виконавчим органам місцевого самоврядування за участю Генеральної прокуратури України покладено в обов'язки систематично здійснювати скоординовані заходи, спрямовані на рішуче посилення боротьби з бандитизмом, корупцією, іншими тяжкими злочинами.

На виконання даного Указу митні органи співпрацюють з правоохоронними та іншими органами й організаціями.

Контроль та заходи на кордоні здійснюються з додержанням Законів "Про державний кордон України", "Про прикордонні війська а України", "Про митну справу в Україні", "Про міліцію", "Про ветеринарну медицину", "Про карантин рослин", Митного кодексу та інших законодавчих і нормативних актів України.

Під час виконання своїх функціональних завдань у пунктах пропуску та поза ними підрозділи державних органів взаємодіють з мстою виявлення і затримання порушників кордону; протидії нелегальній міграції та іншим правопорушенням на кордоні, контрабандному та незаконному переміщенню через кордон товарів та інших предметів.

Основні напрями взаємодії:

* розробка та здійснення узгоджених заходів щодо запобігання, виявлення і розкриття порушень чинного законодавства з прикордонних і митних питань, протидії організованій нелегальній імміграції, контрабандному та незаконному переміщенню через кордон товарів та інших предметів;

* розслідування та розкриття злочинів, у тому числі у сфері ЗЕД,розшук і затримання карних злочинців;

*обмін інформацією про наміри і спроби порушень державного кордону, незаконне переміщення через кордон товарів та інших предметів, а також про джерела придбання та канали незаконного переміщення через кордон валюти, сировини, значних обсягів промислових виробів і сільськогосподарської продукції, товарів народного вжитку, культурних та історичних цінностей, крадених автомобілів;

*внесення до відповідних інстанцій, міністерств і відомств пропозицій щодо усунення виявлених причин й умов, які сприяють здійсненню порушень законодавства про державний кордон та митну справу;

*узагальнення підсумків і розробка нових форм взаємодії.

Основні форми взаємодії:

*проведення спільних засідань колегій міністерств і відомств, оперативних нарад їх керівного складу;

*проведення спільних операцій за єдиним планом і задумом з комплексним використанням сил і засобів;

*створення спільних оперативних штабів (робочих груп) для координації дій (за необхідністю);

*оперативний обмін інформацією про спільну діяльність на кордоні з дотриманням вимог конспірації та захисту відомостей, що передаються.

Взаємодія здійснюється:

*на державному рівні - між центральними апаратами Держмитслужби, Держкомкордону, Міністерства охорони здо­ров'я, Міністерства аграрної політики, Міністерства екології та природних ресурсів, Мінтрансу, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства оборони, Служби безпеки України;

на обласному рівні - між управліннями Прикордонних військ, прикордонними загонами, окремими контрольно-пропускними пунктами (ОКПП), митними органами, МВС Автономної Республіки Крим, обласними управліннями внутрішніх справ і Служби безпеки, Управління внутрішніх справ, управліннями Міністерства екології та природних ресурсів , управліннями МОЗ,Міністерства аграрної політики:

на районному рівні - між прикордонними підрозділами, комен­датурами, контрольно-пропускними пунктами (КПП), митницями, міськими та районними відділами внутрішніх справ, відділами охорони здоров'я, управліннями сільського господарства та продовольства, інспекціями охорони навколишнього середовища, підрозділами дорожньої міліції, органами внутрішніх справ на транспорті, міськими, районними та міжрайонними підрозділами обласних управлінь Служби безпеки.

Згідно з інструкцією "Про взаємодію та розмежування функцій щодо здійснення контролю на державному кордоні" та з метою раціонального використання сил і засобів, виключення дублювання при здійсненні прикордонного, митного та інших видів контролю, проведено розмежування їх функцій.

 

2.Взаємодія митних органів з Прикордонними військами

 

Територія України простягається із заходу на схід на 1316км, а з півночі на південь - на 893 км. На північному сході і сході проходить кордон України з Росією, на півночі - з Білоруссю, на південному заході -з Молдовою та Румунією, на заході - з Польщею, Словаччиною, Угорщиною.

Загальна протяжність кордонів України становить більш ніж 8000 км (з них 2252 км в акваторії Чорного та Азовського морів).

Основне призначення Прикордонних військ України - захист політичних, військових й економічних інтересів нашої країни на його сухопутних і морських кордонах.

Митні органи взаємодіють з Прикордонними військами та правоохоронними органами України на засадах і в порядку, визначеному законодавчими та іншими нормативно-правовими актами України.

У разі виявлення під час здійснення митних процедур й оперативно-розшукової діяльності ознак злочинів, що не розцінюються як контрабанда, начальник митного органу чи особа,яка його заміщує, повідомляє про це яка його заміщує, повідомляє про це правоохоронним органам або Прикордонним військам залежно від їх компетенції.

У свою чергу Прикордонні війська та правоохоронні органи повідомляють митним органам про виявлені порушення митних правил або контрабанду.

Наказ ДМКУ від 20.06.94 №181 "Про введення в дію "Інструкції про взаємодію та розмежування функцій щодо здійснення контролю на державному кордоні", Закони "Про державний кордон України", "Про прикордонні війська України", "Про митну справу в Україні" та інші нормативні та законодавчі акти регулюють взаємовідносини митних органів з іншими органами й установами.

Одним з основних напрямів взаємодії митних органів України з підрозділами Держкомкордону є взаємообмін об'єктивною, повною і своєчасною інформацією. Обсяг інформації, розмежування її відповідно до вирішуваних завдань зацікавлених структур міністерств і відомств визначається ними під час відпрацювання планів взаємодії. Особлива увага приділяється питанню: кому і яка інформація потрібна, в якому обсязі та термін її надання.

Структурні підрозділи й органи, що взаємодіють, інформують один одного по лінії оперативно-чергової служби або через відповідних фахівців структурних підрозділів негайно або щоденно залежно від змісту та оперативності інформації. Взаємообмін інформацією може здійснюватися і з інших питань, що уточнюються під час відпрацювання плану взаємодії.

3.Взаємодія митних органів з міліцією

 

Згідно з Указом Президента України "Про невідкладні заходи щодо посилення боротьби зі злочинністю", Міністерству внутрішніх справ України разом з Державною митною службою України необхідно систематично здійснювати скоординовані заходи, спрямовані на посилення боротьби з бандитизмом, корупцією, іншими тяжкими злочинами.

Керівники зазначених служб разом з іншими відомствами й установами не рідше одного разу на місяць особисто доповідають Президентові України про виконання даного Указу.

Митні органи України тісно взаємодіють з органами МВС, тому що на них покладені споріднені обов'язки.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про міліцію" міліції надається право проводити огляд поклажі, багажу, огляд пасажирів цивільних, повітряних, морських і річкових суден згідно з чинним законодавством, входити безперешкодно у будь-який час доби на територію митних установ й оглядати їх з метою припинення злочинів, переслідування осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, при стихійному лихові та інших надзвичайних обставинах.

 

4. Взаємодія митних органів України зі Службою безпеки

України.

 

Служба безпеки України - державний правоохоронний орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України, підпорядковується Президенту України і контролюється Верховною Радою України. Систему Служби безпеки України складають центральні управління СБУ та підпорядковані йому регіональні органи. Служба безпеки Автономної Республіки Крим, органи військової контррозвідки, військові формування, навчальні науково-дослідні заклади України.

Митні органи України взаємодіють зі Службою безпеки, як зазначено у ст.17 Закону "Про Службу безпеки України" від 25.03.92, у порядку та на підставах, які визначені законами, указами Президента України, прийнятими на їх основі актами Служби безпеки України та відповідного відомства.

Метою взаємодії митних органів з СБУ є:

* підвищення ефективності в попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів у сфері ЗЕД;

• запобігання незаконному ввезенню в Україну та вивезенню з
території України наркотичних засобів, сильнодіючих, отруйних,
радіоактивних, вибухових речовин, боєприпасів і зброї;

• виявлення та встановлення причин і умов, які сприяють
здійсненню даних правопорушень.

Основними напрямами взаємодії є:

* розробка та проведення спільних заходів щодо попередження, виявлення і розкриття злочинів у сфері ЗЕД;

• здійснення обміну інформацією про наміри та спроби незаконного
переміщення через митний кордон України зброї, боєприпасів,
сильнодіючих, отруйних, вибухових речовин, наркотиків, а також
про джерела їх придбання та канали незаконного переміщення
через митний кордон України;

• виявлення осіб, які займаються переміщенням через митний
кордон України предметів контрабанди, здійснення сумісних
заходів, а також документальне фіксування їх злочинної
діяльності;

• внесення у відповідні інстанції, міністерства та відомства
сумісних пропозицій для усунення причин й умов, які сприяють
злочинній діяльності на кордоні;

• узагальнення результатів, розробка нових підходів і напрямів
взаємодії.

Повноваження, які здійснюються при взаємодії Служби безпеки та митних органів

Служба безпеки України сприяє організації контролю за об'єктами, які цікавлять митні органи, і здійснює:

• інформування митних органів про можливі канали вивезення та ввезення предметів контрабанди, засоби та маршрути їх переміщення;

• планування та проведення операцій щодо запобігання широко­ масштабної діяльності організованих груп контрабандистів;

• оперативне супроводження контрольованих поставок наркотичних засобів і зброї;

• інформування митних органів про осіб, які підозрюються в причетності до контрабанди, незаконних зовнішньоекономічних операцій;

• надання інформації про факти підготовки до незаконного пере­-
міщення через митний кордон України предметів контрабанди, а також про нові методи схову предметів контрабанди.

Державна митна служба України співпрацює з органами СБУ в таких аспектах:

• організовує і проводить при взаємодії з підрозділами СБУ заходи з
попередження та запобігання контрабанди;

• здійснює під своїм контролем і за домовленістю з відповідними органами іноземних держав або міжнародних договорів ввезення в Україну, вивезення з України чи транзит через її територію наркотичних засобів і зброї;

• інформує відповідні підрозділи СБУ про факти затримання громадян при спробі незаконного переміщення через кордон наркотичних засобів, зброї, боєприпасів та інших предметів контрабанди;

" надає інформацію про суб'єктів ЗЕД, які підозрюються в здійсненні незаконних зовнішньоекономічних операцій і контрабанди.

Організація взаємодії ДМСУ та СБУ, а також їх структурних підрозділів і органів на місцях проводиться безпосередньо керівництвом відповідних органів на місцях.

Координація взаємодії органів у процесі вирішення питань організації боротьби зі злочинністю у сфері ЗЕД покладена як в центрі, так і на місцях на спеціально утворені для цього сумісні робочі групи.

5. Взаємодія митних органів з органами прокуратури

Прокуратура - це орган нагляду за додержанням законів у боротьбі, яку повинні вести професіонали органів внутрішніх справ, Служби безпеки, митних органів, органів охорони державного кордону, державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, рибоохорони, лісової охорони та ін., що прямо приписується їм законом.

Прокуратура України є органом державного обвинувачення, здійснення загального нагляду та нагляду за виконанням покарань у місцях позбавлення волі.

Систему органів прокуратури становлять: Генеральна прокуратура України, прокуратура Автономної Республіки Крим,

областей, міст Києва та Севастополя (на правах обласної), міські, районні, міжрайонні та інші прирівняні до них прокуратури.

Керуючись Законом України "Про прокуратуру", прокуратура здійснює загальний нагляд за точним і повним дотриманням законодавства всіма міністерствами, комітетами, іншими органами державного і господарського управління та контролю, зокрема і митними органами України. Органи прокуратури здійснюють нагляд за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу зі злочинністю та іншими правопорушеннями, і розслідують діяння, що містять ознаки злочину. Оскільки підрозділ з боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил є органом дізнання, то прокуратура здійснює нагляд за діяльністю даних підрозділів.

 

4. Взаємодія митних органів з органами, що здійснюють контроль під час переміщення товарів через митний кордон України

 

Товари, що переміщуються через митний кордон України, крім митного контролю, можуть підлягати санітарно-карантинному, ветеринарному, фітосанітарному, радіологічному й екологічному контролю. Митні органи підтримують постійні ділові зв'язки з органами, що здійснюють зазначені види контролю.

Митні органи взаємодіють:

• з Державним комітетом стандартизації, метрології та сертифікації України.

Продукція, що імпортується та підлягає обов'язковій сертифікації на території України, повинна супроводжуватися сертифікатом, який підтверджує її відповідність обов'язковим вимогам нормативних документів, що діють в Україні. Порядок ввезення на митну територію України продукції, що імпортується та підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, розроблено на виконання ст.18 Декрету КМУ від 10.05.93 № 46-93 "Про стандартизацію і сертифікацію".Не підлягають пропуску через митний кордон України товари, на які відсутні сертифікати або які не відповідають наведеним у сертифікаті даним;

• з Міністерством охорони здоров'я у випадках переміщення лікарських засобів, медичних препаратів, джерел іонізуючого випромінювання, медичних препаратів, фармацевтичних субстанцій. У таких випадках МОЗ повинно надати відповідний дозвіл;

• з органами карантинної або ветеринарної служби у випадках, коли
вимагаються дозволи або сертифікати цих служб на товари, які
експортуються або імпортуються та підпадають під їхній контроль;

• з органами державного санітарного нагляду у випадках переміщення через митний кордон продовольчої сировини та продуктів харчування, коли вимагається гігієнічний сертифікат;

• з органами Міністерства екології та природних ресурсів у випадках
ввезення або транзит через митний кордон відходів (вторинної сировини), сільськогосподарської продукції, інших видів підконтрольної продукції;

• з Міністерством економіки в разі ввезення на митну територію України аудіо- та відеотоварів;

• з Міністерством аграрної політики в разі переміщення через митний кордон сільськогосподарської продукції (рослини, насіння);

• з Міністерством аграрної політики у випадках ввезення на митну територію України хімічних засобів захисту рослин, ветпрепаратів.

Митне оформлення завершується тільки після здійснення зазначених видів контролю.

 

5. Взаємодія митних органів з Національним банком України та фінансовими органами України

 

Митні органи взаємодіють з Національним банком України, Міністерством фінансів України, Державною податковою адміні­страцією України та їх органами на місцях, а також з органами, які діють при Міністерстві фінансів України, Головним управлінням Державного казначейства України, Головним контрольно-ревізійним управлінням України.

Митні органи взаємодіють з НБУ у випадках переміщення через митний кордон валюти та інших валютних цінностей.

У справі забезпечення надходження коштів до Державного бюджету України митні органи підзвітні Міністерству фінансів України.

Митні органи, НБУ та фінансові органи України координують свою діяльність і обмінюються інформацією про надходження коштів до Державного бюджету України.

Розмежування повноважень і функціональних обов'язків між органами ДМСУ та фінансовими органами України щодо справляння податків та інших платежів до Державного бюджету України встановлюється законодавством України.

 

8.Взаємодія митних органів з органами місцевого самоврядування і місцевими державними адміністраціями

 

Митні органи у своїй діяльності взаємодіють з органами місцевого самоврядування і місцевими державними адміністраціями.

Митні органи інформують органи місцевого самоврядування і місцеві державні адміністрації про виконання економічних і соціальних планів, будівництво митних споруд і житла, а також з питань охорони праці, техніки безпеки й екологічного стану.

Органи місцевого самоврядування та місцеві державні адмі­ністрації сприяють діяльності митних органів, створюють умови для їх належного функціонування, вживають заходів щодо організації нормальної роботи пунктів пропуску через митний кордон України та митних установ на підпорядкованих їм територіях, а також щодо вдосконалення митної інфраструктури.

 

Тема 4. Міжнародне співробітництво з питань митної справи.

Світове господарство не в змозі стабільно функціонувати за відсутності певних спільних для всіх країн механізмів координації й управління, тому держави прагнуть зміцнити своє економічне становище шляхом укладання з іншими країнами угод, що сприяють вільному пересуванню товарів, капіталів і послуг між ними. Більшість таких угод носить міжнародний або регіональний характер. До них можна зарахувати Європейський Союз (ЄС), світову організацію торгівлі (ГАТТ/ СОТ), Всесвітню митну організацію (ВМО), Європейську асоціацію вільної торгівлі) та ін.

 

1. Участь України у міжнародному співробітництві з митних питань

У митній справі Україна дотримується загальновизнаних у міжнародній практиці систем класифікації та кодування товарів, митних режимів, митної статистики, інших загальноприйнятих у світових митних відносинах норм і стандартів, а також забезпечує виконання міжнародних договорів з митних питань.

Держмитслужба України представляє Україну у Всесвітній митній організації, інших міжнародних і регіональних митних організаціях.

Міжнародне співробітництво у галузі митної справи здійснюється Держмитслужбою за погодженням з Міністерством закордонних справ України через дипломатичні представництва та консульські установи України за кордоном, а також представництва України при міжнародних організаціях.

На основі міжнародних договорів України може здійснюватися:

- створення спільних пунктів пропуску на митному кордоні України;

- проведення спільного контролю у пунктах пропуску на митному кордоні України;

- взаємне визнання документів, що використовуються під час здійснення митного контролю та оформлення;

- проведення спільних заходів, спрямованих на запобігання, виявлення і припинення контрабанди та порушень митних правил;

- проведення інших спільних одноразових чи постійних заходів з питань, що згідно з чинним МКУ та іншими актами законодавства України, належить до компетенції митних органів.

Так, на виконання міжурядових угод з іншими державами у сфері надання допомоги при розслідуванні контрабанди Держмитслужба активно співпрацює з митними органами Російської Федерації та інші країн СНД, Франції, США, Чехії, Польщі, Туреччини. Обумовлено форми і методи співпраці з питань боротьби з організованою злочинністю, незаконним обігом наркотиків, контрабандою зброї, радіоактивних матеріалів культурних цінностей.

Митні органи України як європейської держави співпрацюють з митними органами зарубіжних держав, з міжнародним організаціями. Ними використовуються резолюції-рекомендації таких міжнародних організацій, як ІКАО, ГАТТ/ СОТ, ІМО, ВМО, ВОІВ, ЮНКТАД.

Закон України від 15.07.94 № 117/94 “ Про участь України у Митній конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП проголосив приєднання України до цієї Конвенції. У лютому 1999 р. представника Держмитслужби було обрано до складу Виконавчої ради міжнародних дорожніх перевезень ЄЕК при ООН.

Україна як член ООН підписала конвенції ООН з проблем контролю за перенаправленням наркотичних засобів і хімічних продукцій, а саме: Єдину конвенцію про наркотичні засоби 1961 р, Конвенцію про психотропні речовини 1971 р, Конвенцію про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин 1988. Україна є членом Міжнародного комітету з контролю над наркотиками.

 

2. Міжнародні організації з митних питань.

Митна система будь-якої держави покликана захищати її економічні інтереси, спираючись на національні закони. Але митні законодавства різних країн мають велику кількість власних особливостей як правового, так і процедурного характеру. Для того щоб митний контроль був швидким й ефективним, відповідав інтересам держави та не завдавав шкоди міжнародній торгівлі ,15 грудня1950р було підписано Конвенцію про створення Ради митного співробітництва - міжурядової митної організації зі штаб- квартирою в Брюселі, до якої зараз входять 150 країн - членів. Уряди, що підписали Конвенцію, проголосили своє бажання забезпечити можливо високий рівень узгодженості й однаковості своїх митних систем і посилити вивчення проблем, що виникають у ході розвитку та вдосконалення митної техніки і митного законодавства.

У 1994 р РМС була перейменована у Всесвітню митну організацію.

Постановою Верховної Ради України від 19 червня 1992 р прийнято рішення про приєднання до Конвенції, із 10 листопада 1992 р Україна стала повноправним членом цієї впливової міжнародної організації.

ВМО – впливова світова структура, яка відіграє значну роль у вирішенні митних питань, торгівлі. За статистикою , у світі 90 зі 100% є митні проблеми. А одним з найпроблемніших є питання завищення або заниження митної вартості товарів, не доставка вантажів до місць призначення. Це хвилює не лише країни СНД, Європи , а й усього світу.

ВМО у своїй програмі дій на 90 – ті роки визначила три пріоритетних завдання:

1. забезпечення гармонізації та спрощення митних процедур, а також співробітництва між митними адміністраціями;

2.забезпечення надійного митного контролю і боротьби з порушеннями митних правил;

3.зміцнення кадрового складу, вдосконалення організації структури національних митних служб.

У стратегічному плані ВМО на 1997 –2000 р. проголошено, що вона є незалежним міжурядовим органом зі всесвітнім членством, який має на меті підвищення ефективності митних органів у сфері регулювання торгівлі, захисту суспільства, поповнення доходів, сприяючи у такий спосіб економічному та соціальному добробуту народів.

Однією з головних функцій ВМО є: розробка проектів і рекомендацій, орієнтованих на наближення до оптимального стандарту митних законодавств країн з різним державним устроєм і неоднаковим рівнем економічного розвитку. Ця робота полягає у:

- вивченні технічних аспектів, економічних факторів митних проблем;

- підготовці проектів угод з митних питань, конвенцій та змін до них й ознайомленні з ними зацікавлених урядів;

- розробці рекомендацій, що забезпечують однакове тлумачення та застосування конвенції.

- наданні допомоги державам, що здійснюють перехід до ринкової економіки.

ВМО займається проблемами взаємодії національних митних служб, розвитку митного законодавства. Це безпосередньо стосується загальної уніфікації митних процедур і сприяє міжнародній торгівлі.

Вона працює над тим, щоб під час митних процедур застосовувались нові технології, та багатьма іншими питаннями.

Яскравим прикладом плідної співпраці митних органів України з іншими міжнародними організаціями з митних питань є участь України у програмі ТАСІS.

Реципієнтами програми ТАСІSє 13 країн, найбільш з них Росія ( 133 млн у 1996 р.) Україна отримала допомоги на 76 млн.екю. У рамках програми державам-учасницям надається експертна допомога, консультації, передаються ноу-хау, технології, обладнання. Програма адмініструється та фінансується Європейською комісією, яка в свою чергу, фінансується урядами 15 країн-членів ЄС. Пріоритетними галузями для ТАСІS є реформа державного управління, реструктуризації державного та розвиток приватного сектора, розбудова транспортних і телекомунікаційних інфраструктур, енергетика (зокрема ядерна) й екологія, харчова промисловість та розвиток соціального сектора.

Програма ТАСІS підтримує регіони Донбасу як стратегічно важливий для України по осі Харків – Дніпропетровськ –Запоріжжя, а також Львівську обл.. та Крим. У рамках ТАСІS існують спеціалізовані програми, до яких входять цільові та гнучкі проекти. Серед них програма в галузі освіти “Темпус”, що сприяє реорганізації системи освіти, Програма сприяння демократії, Програма прикордонного співробітництва тощо.

1998 р у Києві керівник представництва Європейської комісії ВМО в Україні, заступник керівника відділу міжнародних справ 21-го Генерального директорату та Голова Державної митної служби України підписали у рамках ТАСІS програму розвитку митної служби України “Митниця-4”, розраховану на три роки. Вона стала логічним продовженням іншого проекту в рамках програми ТАСІS-“ Митниця –2”, розпочатої у 1997 р і діючої нині. Це сприятиме розвитку митного законодавства в Україні, професійному навчанню українських митників, кращому проведенню митних процедур, порідненню чотирьох митниць, які здійснюють контроль в аеро-та морських портах: Бориспіль- Руасі та Одеса –Марсель. Реалізація Держмитслужбою програми передбачає вдосконалення митних технологій на основі застосування досвіду, накопиченого митними службами країн-учасниць ЄС. Відповідно до цього Європейська комісія зобов’язується у рамках програми надавати фахову та фінансову допомогу для забезпечення виконання всіх проектів . Зі свого боку ДМСУ продовжуватиме вдосконалювати свої структури та розбудовувати службу, якій будуть притаманні всі сучасні досягнення у митній справі . Робоча група збиратиметься двічі на рік почергово у Брюселі та Києві для перевірки виконання заходів і підбиття підсумків.

Протягом 1998 р у Києві перебували французькі та італійські митники з місією Всесвітньої митної організації. Вони разом з українськими митниками проводили спільний митний контроль. Про таку співпрацю до незалежності України годі було й сподіватися.

 

3.Міжнародні угоди з митних питань.

Усі рішенням ВМО мають суто рекомендаційний характер . На сьогодні ВМО розроблено і ведеться самостійно або спільно з іншими міжнародними організаціями (ООН, ГАТТ/СОТ) 18 конвенцій з різних аспектів діяльності митної служби. У більшості з них беруть участь основні торгові партнери України.

Міжнародна конвенція про Гармонізовану систему опису і кодування товарів підписана у Брюселі 14 травня 1983р.

Набула чинності з 1 січня 1988р

З 1953 р РМС почала роботу з гармонізації митних систем . На той час вона нараховувала 17 держав. У 1981р -93, у 1987р.-103 держави. Першим етапом уніфікації митного обліку була Брюсельська митна номенклатура, яка набула чинності в 1959 р . У 1997 р країн-учасниць Конвенції –88, але більше ніж 160 держав поклали її в основу своїх товарних номенклатур і формування статистичних даних. На базі ГС розроблено номенклатуру зовнішньої торгівлі України та її митний тариф.

Міжнародна конвенція про спрощення і гармонізацію митнихпроцедур підписана у Кіото 18 травня 1973р

Налічує 59 країн –учасниць .ВМО поставила за мету розробку такої Конвенції, яка б зазначила найвищий рівень гармонізації та одностайності митних процедур у країни з різним державним устроєм, неоднаковим рівнем економічного розвитку, з несхожими митними системами. Структура цієї конвенції об’єднує 31 главу - так звані Додатки. Кожний з додатків стосується визначеного аспекту митної справи, наприклад: ”Митні процедури перед митним оформленням”, “Тимчасове зберігання товарів”, “Декларування товарів для вільного використання”,” Реімпорт”,” Визначення походження”, “Митні склади”,” Вільні зони”,” Митні правопорушення”. Для забезпечення членства у Конвенції країні достатньо прийняти хоча б один Додаток. Але Конвенція має і недолік - невідповідність окремих її положень вимогам часу. Тому ВМО переглядає Конвенцію із застосуванням електронних баз даних.

Інші міжнародні договори ,що передбачають спрощування та гармонізацію митних процедур через упровадження відповідних форм і методів митного контролю:

- Женевська конвенція про спрощення митних формальностей від 3 10.1923р.

- Митна конвенція про полегшення під час ввезення зразків товарів і рекламних матеріалівпідписана у Женеві 7.10.1952р.

Спрощення та гармонізація митних процедур під час імпорту та експорту товарів та інших предметів, згідно з Угодою щодо спрощення та уніфікації процедур митного оформлення на митних кордонах країн - членів СНД від 1994р, здійснюється шляхом запровадження відповідних митних режимів: вільного складу; магазину безмитної торгівлі; умовно-безмитного ввезення; систем дроу-бек; режиму митних ліцензійних складів; системи спрощеного митного контролю авіапасажирів за рекомендацією Ради митного співробітництва; системи Карнет –ТІR та ін.

Конвенція про тимчасове ввезення товарів підписана у Стамбулі 26 червня 1990 р. з метою поєднання низки митних конвенцій., що у той чи інший спосіб вирішували питання, пов’язані з ввезенням товарів чи транспортних засобів для тимчасового використання і зворотним вивезенням. Вона дає визначення поняття тимчасового ввезення як митного режиму з умовним звільненням від сплати мита і зборів деяких товарів і транспортних засобів, що ввозяться з визначеною метою і на визначений термін. Супровідні документи, що використовуються у межах Конвенції (документ щодо тимчасового ввезення, карнет АТА для товарів і карнет СDР для транспортних засобів), дозволяють уніфікувати ідентифікація товарів і транспортних засобів і передбачають міжнародну гарантію сплати ввізного мита і зборів.

Міжнародна конвенція про адміністративну допомогу з метою запобігання , розслідування і покарання митних правопорушень. Підписана у Найробі (Кенія) 9 червня 1477 р. Членами Конвенції є 27 країн, але її положення часто використовуються у двосторонніх міжнародних угодах , предметом яких є об’єднання зусиль договірних сторін у боротьбі з міжнародною злочинністю у тому числі з контрабандою і порушеннями митного законодавства. Охорона суспільства є одним з основних обов’язків митних служб і вони встановлюють між собою такі форми співробітництва, які дозволяють вести боротьбу з усіма видами митного шахрайства, відмивання грошей, незаконними перевезеннями наркотичних засобів і психотропних речовин, зброї, ядерних і токсичних матеріалів, культурних та історичних цінностей, забезпечують обмін інформацією.

Регіональні конвенції з питань співробітництва держав у боротьбі з митними правопорушеннями:

Конвенція про взаємодопомогу від 7 вересня 1967 р, (Неополітанська конвенція), що діє між країнами - учасницями ЄС;

Угода про співробітництво і взаємодопомогу у митних справахвід 15 квітня 1994 р , що діє серед країн членів СНД;

Конвенція про оцінку товарів у митних цілях ( відома під назвою Брюсельської митної оцінки товарів, або Брюсельського визначення митної вартості ) набула чинності 28 липня 1953 р., кількість учасників 11. Невелика кількість пояснюється тим, що більшість країн здійснюють оцінку відповідно до Конвенції про застосування статті VII ГАТТ , на основі якої розроблено та затверджено на Токійському раунді багатосторонніх переговорів з торгівлі 12 квітня 1979 р Кодекс митної оцінки, так званий Женевський кодекс. Таким, чином ВМО, продовжуючи процес гармонізації та стандартизації митної справи через розробку та впровадження міжнародних конвенцій, сприяє зростаючій кількості своїх членів в активному обміні інформацією та взаємною допомогою , у розвитку торговельних відносин.

Регіональні міжнародні організації з митних питань:

- Митний та економічний союз Центральної Африки

- Рада згоди

- Союз Арабського Магріба.

- Робоча група з митних питань Європейської економічної комісії (ЄЕК), ЄЕК – комісія Економічної і соціальної ради ООН, створена відповідно до її резолюції від 28 березня 1947 та ін.

Регіональні організації економічного характеру:

- Европейська асоціація вільної торгівлі ( ЄАВТ). Основна ціль Асоціації

- ліквідація перешкод, що ускладнюють розвиток торгівлі: відміна митних перешкод і кількісних обмежень;

- Асоціація держав Південно-Східної Азії ( АСЕАН), до якої входять Малайзія, Індонезія, Сінгапур, Філіппіни, Таїланд і Бруней. Головні її завдання:

- Сприяння економічному , соціальному та культурному прогресу.

- Зміцнення миру та регіональної стабільності;

- Досягнення ефективного співробітництва у промисловості та сільському господарстві

Північноамериканська угода про вільну торгівлю (НАФТА).Основне її завдання - ліквідування митних бар’єрів на шляху вільного руху товарів, робочої сили, капіталів і послуг. До цієї угоди належать Канада, США, і Мексика.

 

4.Міжнародні зв’язки Державної митної служби України (ДМСУ)

Держмитслужба на міжнародній арені проводить активну діяльність. За роки існування митної служби незалежної України встановлено зв’язки з багатьма країнами. Майже з усіма державами СНД та Балтії підписано угоди про вільну торгівлю, укладено угоди про співробітництво та взаємодопомогу з митних питань більш ніж з 20 державами світу - Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Чехією, Китаєм, Францією, США, Фінляндією, Молдовою, Росією іт.д. Проводяться роботи, спрямовані на розвиток взаємовигідного партнерства з країнами Балтії, Західної Європи та Північної Америки, які вже сьогодні надають допомогу у підготовці та перепідготовці українських митників, технічному оснащенні митної служби України. Найвагомішу допомогу протягом останніх років Держмитслужбі України надали фахівці Сполучених Штатів Америки, Франції, Німеччини. ДМСУ співробітничає також з митними органами багатьох держав у боротьбі з контрабандою наркотиків, зброї, валюти промислових і продовольчих товарів, предметів старовини та іншим правопорушеннями. З ЄС, країнами Східної Європи, СНД, Балтії, а також з Китаєм, Ізраїлем, США Україною укладено міжнародні угоди про взаємодопомогу в справі попередження, припинення і розслідування порушень митного законодавства.

З цією метою протягом 1997-1998 р опрацьовані та підписані угоди про взаємну допомогу в митних справах з урядами : Республіки Грузія, Чеської Республіки, Республіки Азейбарджан, Французької Республіки і т.д.

Підписання вищезгаданих угод дозволяє митним службам сторін поєднувати зусилля у боротьбі з порушеннями митного законодавства, здійснювати обмін необхідною інформацією, активніше співпрацювати в напрямах правильності нарахування митних платежів, обміну досвідом і фахівцям.

Проведено значну попередню роботу з підготовки до підписання проектів угод про взаємну допомогу в митних справах з Австрією, Швецією, Грецією, Румунією, Киргизією, Кореєю.

Активізація діяльності митної служби України у Всесвітній митній організації привела до обрання України в 1997р. до складу одного з керівних органів цієї впливової організації – Фінансового комітету, тощо дозволить активніше впливати на розподіл бюджетних коштів ВМО.

Проведено значну роботу з реалізації проектів програми ТАСІS “Митна академія”, “Поріднення митниць”, “Митний контроль”.

Налагодження міжнародних зв’язків ДМСУ здійснюється у тісній взаємодії з Міністерством закордонних справ, з іншими зацікавленими міністерствами та відомствами, органами державної влади.

Активно сприяти забезпеченню виконання стратегічних завдань щодо входження України в європейський політичний, економічний і правовий простір, інтеграції з Європейським союзом й удосконаленню механізму співробітництва з ним дає можливість робота Держмитслужби у складі Ради з питань співробітництва між Україною та ЄС (3 лютого 1998 р ), а також її Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС.У березні 1998 р у Києві відбулось перше спільне з представниками ЄС засідання постійно діючого цього Комітету-Підкомітету з питань митниці, транскордонного співробітництва, боротьби з наркобізнесом.

Україна як Європейська держава бере участь у роботі сесій ВМО.

Важливе значення для розвитку митної справи мало підписання

25.10.1998 р. ДМСУ та Європейською комісією ЄС Меморандуму про співробітництво на 1999-2001 р. Додатком до нього стала робоча Програма взаємодії у галузі митної справи на трирічний період, фінансування якої у розмірі 1 млн. євро здійснюється за рахунок Програми ТАСІS.

Радою також було розглянуто декілька важливих документів: Єдиний порядок контролю за переміщенням підакцизних товарів через митні території СНД; єдині гарантії при транзитних перевезеннях. Порядок взаємодії митних служб країн-членів СНД при перевезеннях спеціальних вантажів та продукції військового призначення був прийнятий за основу.

Рада керівників митних служб СНД затвердила Концепцію співробітництва митних служб країн-членів Співдружності в галузі технічного оснащення.

Мета прийняття Концепції - підвищення ефективності процесу митного оформлення вантажів транспортних засобів і пасажирів у країнах-членах. Співдружності шляхом якісного і кількісного вдосконалення рівня технічного оснащення митних служб.

Основними напрямами співробітництва в галузі забезпечення митних служб технічними засобами є: аналіз рівня забезпеченості технічними засобами і їх технічного стану, розвиток відомчих систем телекомунікації, підготовка та підвищення кваліфікації технічних працівників, розробка відповідних навчально-методичних програм, розробка відомчої нормативної документації, вибір критеріїв для придбання, розробки, виробництва та списання технічних засобів.

Отже, митна служба України посіла належне місце серед митних установ планети.

 

 

Тема 5. Митна справа як складова зовнішньоекономічної діяльності.

Загальновизнано, що сьогодні навіть найрозвиненіші і найбільші країни не в стані самостійно, поза зв’язком з іншими країнами забезпечити умови для ефективного виробництва всього набору необхідних їм товарів та послуг. Такі завдання вирішуються лише завдяки міжнародному співробітництву. Особливо велике значення воно має для відсталих у своєму розвитку країн.

Вирішення сьогоднішніх наших великих економічних проблем передбачає не ізоляцію від всього світу, а навпаки, найактивнішу з ним взаємодію. Необхідний комплекс зовнішньоекономічних зв’язків з розгалуженою і динамічною експортно-імпортною базою, якою в кінцевому підсумку визначається готовність країни до міжнародного співробітництва.

В розвинутій ринковій економіці вирішення даного питання залежить перш за все від самих суб’єктів господарювання . Але при цьому багато визначається і позицією держави, яка може стимулювати або стримувати різні форми і напрямки ЗЕД.

Зовнішньоекономічна діяльність –це сукупність виробничо-господарських, організаційно-економічних і комерційних функцій. Обов’язковими супровідними її умовами є виконання певних комерційних операцій з купівлі – продажу товарів та надання транспортних, експедиторських, банківських послуг, здійснення платіжно-розрахункових операцій тощо.

У сучасних умовах, коли підприємства різних організаційно-правових форм отримали можливість самостійного виходу на зовнішні ринки, дане право може бути ефективно реалізоване ними за умов ретельного вивчення та використання найдоцільніших форм і методів здійснення зовнішньоекономічних операцій, оволодіння технікою підготовки, укладання та виконання зовнішньоторговельних угод. Учасники ЗЕД повинні вміти обґрунтувати кожну конкретну операцію, незалежно від її змісту та масштабів, кожний проект, котрий передбачає участь закордонного партнера. Повноцінне техніко-економічне обслуговування передбачає грамотне використання методів збору необхідної вихідної інформації, прогнозування зміни окремих параметрів проекту, урахування інтересів закордонного партнера, розрахунок цілої низки фінансово-економічних показників, порівняння зовнішньоекономічних альтернативів.

1.Поняття зовнішньоекономічної діяльності.

 

Нові підходи до розвитку економіки у зв’язку з переходом до ринкових відносин мають місце у зовнішньоекономічній діяльності.

ЗЕД – це діяльність суб’єктів господарської діяльності, яка побудована на взаємовідносинах між ними, є сукупністю виробничо-господарських, організаційно - економічних та комерційних функцій, які забезпечують обмін продукцією в матеріально-речовій формі, та має місце як на території України, так і за її межами.

 

Метою ЗЕД є:

1. забезпечення збалансованості економіки і внутрішнього ринку.

2. створення найбільш сприятливих умов для входження економіки України в систему світового розподілу праці і наближення її до ринкових структур розвинених країн.

3.стимулювання програмних структурних змін в економіці в цілому і у ЗЕД зокрема.

ЗЕД представляє собою заходи та дії по реалізації зовнішньоекономічних зв’язків.

Зовнішньоекономічні зв’язки – це міжнародні господарські і торговельно-політичні відносини, що включають обмін товарами, різні форми економічної допомоги, науково - технічне співробітництво, спеціалізацію, кооперацію виробництва, надання послуг і сумісне підприємництво.

Взагалі, зовнішньоекономічні зв’язки це сукупність всіх зв’язків між країнами у сфері економіки.

Об’єктами обліку і аналізу ЗЕД є майно та джерела його утворення , що беруть участь у зовнішньоекономічній діяльності, господарські процеси, що складаються з сукупності зовнішньоекономічних операцій, та їх результати.

Найпоширенішим видом зовнішньоекономічної діяльності є торгівля..

Міжнародна торгівля - це обмін товарами та послугами між суб’єктами різних держав.

Зовнішньоторговельна операція - це комплекс дій контрагентів різних країн, що спрямовані на здійснення торгового обміну, забезпечують такий обмін та є структурними ланками системи зовнішньоекономічних зв’язків.

Відповідно до чинного законодавства зовнішньоекономічна діяльність підприємств здійснюється в різних формах (рис. 1).

 

 

Зовнішньоекономічна діяльність
Експорт та імпорт товарів, капіталів та робочої сили
Надання суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності послуг іноземними суб’єктами господарської діяльності
Наукова, науково-технічна, науково-виробнича, виробнича, навчальна та інша кооперація з іноземними суб’єктами господарської діяльності; навчання та підготовка спеціалістів на комерційній основі.
Міжнародні фінансові операції та операції з цінними паперами
Кредитні та розрахункові операції між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб’єктами господарської діяльності
Спільна підприємницька діяльність між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб’єктами господарської діяльності
Підприємницька діяльність на території України, пов’язана з наданням ліцензій, патентів, ноу-хау,торгових марок та інших нематеріальних об’єктів власності з боку іноземних суб’єктів господарської діяльності та аналогічна діяльність суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності за межами України.
Організація та здійснення діяльності в галузі проведення виставок, аукціонів, торгів, конференцій, симпозіумів, семінарів та інших подібних заходів, що здійснюються на комерційній основі, за участю суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності; організація та здійснення оптової, консигнаційної та роздрібної торгівлі на території України за іноземну валюту в передбачених законами України випадках
 
Роботи на контрактній основі фізичних осіб України з іноземними суб’єктами господарської діяльності та іноземних фізичних осіб з суб’єктами ЗЕД як на території України, так і за її межами Операції з придбання, продажу та обміну валюти на валютних аукціонах,валютних біржах та міжбанківському валютному ринку Орендні , в тому числі лізингові, операції між суб’єктами ЗЕД та іноземними суб’єктами господарської діяльності Товарообмінні (бартерні) операції та інша діяльність, побудована на формах зустрічної торгівлі між суб’єктами ЗЕД та іноземними суб’єктами господарської діяльності

 

Рис.1.Форми зовнішньоекономічної діяльності підприємств.

В міжнародні торгівлі розрізняють чотири основні види зовнішньоторговельних операцій.

Експорт
Зовнішньоторговельні операції

продаж іноземному контрагенту товару з вивезенням його за кордон

 
 
Імпорт


придбання в іноземного контрагента товару із ввезенням його

з- за кордону.

 
 
Реекспорт


продаж раніше імпортованого без доробки товару за кордон

Реімпорт

придбання раніше експортованого без доробки товару із ввезенням з-за кордону.

2.Суб’єкти і об’єкти ЗЕД

Відповідно до чинного законодавства суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності України є:

- фізичні особи - громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають громадянську правоздатність та дієздатність згідно з чинним законодавством України та постійно проживають на території України;

- юридичні особи, що зареєстровані та мають постійне місцезнаходження на території України, в тому числі юридичні особи, майно та / або капітал яких знаходиться повністю у власності іноземних суб’єктів господарської діяльності.

- фізичні та юридичні особи, які не є юридичними особами згідно із законами України, але які мають постійне місцезнаходження на території України та яким цивільно-правовим законодавством не заборонено проводити господарську діяльність;

- структурні одиниці іноземних суб’єктів господарської діяльності, які не є юридичними особами згідно з законами України філії, відділення тощо, але які мають постійне місцезнаходження на території України;

- спільні підприємства з участю суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, які зареєстровані в Україні та мають постійне місцезнаходження на території України;

- інші суб’єкти господарської діяльності, передбачені законами України.

Юридичні особи мають право здійснювати зовнішню економічну діяльність з моменту набуття ними статусу юридичної особи (тобто з моменту державної реєстрації) і тільки в тому випадку, якщо установчими документами (статутом, установчим договором) передбачено положення про те, що підприємство займається зовнішньоекономічною діяльністю.

Фізичні особи мають право проводити зовнішньоекономічну діяльність з моменту набуття ними дієздатності згідно з законами України. Операторами валютних відносин на території України є резиденти і нерезиденти. Вони мають право бути власниками валютних цінностей, що знаходяться на території господарюючого суб’єкта. Резиденти мають право бути також власниками валютних цінностей, які знаходяться за межами території України, крім обмежених законодавством випадків. Валютні операції можуть здійснюватися резидентами і нерезидентами з урахуванням обмежень, встановлених валютним законодавством України.

Перелік осіб, які можуть бути резидентами та нерезидентами, наведено в таблиці 1.1.

Таблиця 1.1. Перелік осіб, які можуть бути резидентами і нерезидентами.

Резиденти Нерезиденти
Фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни,особи без громадянства), що постійно проживають на території України ,в тому числі ті, що тимчасово знаходяться за кордоном. Фізичні особи (громадяни своєї країни та іноземні громадяни,особи без громадянства),що проживають за кордоном або тимчасово знаходяться на території України.
Юридичні особи,які створені згідно з українським законодавством з місцезнаходженням в Україні. Юридичні особи,які створені згідно з законодавством іноземних держав з місцезнаходженням за межами України.
Юридичні особи, суб’єкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи (філії, представництва тощо)-з місцезнаходженням на території господарюючого суб’єкту, що здійснюють свою діяльність згідно з законодавством своєї країни. Юридичні особи, суб’єкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи (філії, представництва тощо)-з місцезнаходженням за межами України , що створені і діють згідно законодавства іноземної держави.
Дипломатичні, консульські, торговельні та інші офіційні представництва за кордоном, що користуються імунітетом і дипломатичними привілеями, а також філії та представництва підприємства своєї країни за кордоном, що здійснюють підприємницьку діяльність згідно з законами України. Іноземні дипломатичні, консульські,торговельні та інші офіційні представництва, міжнародні організації та їх філії,що користуються імунітетом і дипломатичними привілеями, представництва інших організацій і фірм, що не здійснюють підприємницьку діяльність згідно з законом України.

3.Принципи здійснення ЗЕД.

Принципи здійснення зовнішньоекономічної діяльності в Україні визначені Законом України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, відповідно до якого суб’єкти господарської діяльності України та іноземні суб’єкти господарювання при проведенні зовнішньоекономічної діяльності повинні керуватися наступними принципами:

- принцип суверенітету народу України при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності, що полягає у виключному праві народу України самостійно та незалежно проводити зовнішньоекономічну діяльність на території України, керуючись чинним законодавством, а також у зобов’язанні України неухильно виконувати всі договори та зобов’язання в галузі міжнародних економічних відносин;

- принцип свободи зовнішньоекономічного підприємництва, суть якого полягає у праві суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності добровільно вступати в зовнішньоекономічні зв’язки, проводити зовнішньоекономічну діяльність в будь-яких формах, які прямо не заборонені законодавством, та у виключному праві власності суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності на всі одержані ними результати в процесі такої діяльності;

- принцип юридичної рівності та недискримінації, тобто рівність перед законом всіх суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності незалежно від форм власності та приналежності до певної держави, заборона обмеження прав, дискримінації суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб’єктів господарської діяльності за формами власності, місцем розташування тощо (за виключенням випадків, передбачених законодавством), як з боку держави, так і з боку інших суб’єктів;

- принцип верховенства закону, тобто регулювання зовнішньоекономічної діяльності тільки законами України та заборона застосування підзаконних актів, що у будь-який спосіб створюють для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності умови менш сприятливі, ніж ті, що встановлені законами України.

- принцип захисту інтересів суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, який полягає у тому, що Україна як держава забезпечує рівний захист інтересів всіх суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб’єктів господарської діяльності на її території згідно з законами. України; здійснює рівний захист всіх суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України за її межами згідно норм міжнародного права; здійснює захист державних інтересів України як на території, так і за межами відповідно до законів України та умов підписаних нею міжнародних договорів та норм міжнародного права;

- принцип еквівалентності обміну, неприпустимості демпінгу при ввезенні та вивезенні товарів.

Вихідним принципом здійснення експортно-імпортних операцій є комерційний розрахунок на основі принципів господарської та фінансової самостійності та самоокупності з урахуванням власних валютно-фінансових та матеріально-технічних можливостей.

4.Види зовнішньоекономічної діяльності.

 

1.Експорт та імпорт товарів, капіталів та робочої сили.

2.Надання суб’єктами ЗЕД послуг іноземним суб’єктам господарської діяльності, що не заборонені законами України, та надання послуг іноземними суб’єктами господарської діяльності суб’єктами ЗЕД України.

3.Науково- виробнича кооперація з іноземними суб’єктами господарської діяльності.

4.Міжнародні фінансові операції та операції з цінними паперами.

5.Кредитні та розрахункові операції між суб’єктами ЗЕД та іноземними суб’єктами господарської діяльності.

6.Спільна підприємницька діяльність.

7.Підприємницька діяльність, пов’язана з наданням ліцензій, патентів, ноу-хау, торговельних марок та інших нематеріальних об’єктів власності з боку іноземних суб’єктів ЗЕД.

8.Організація та здійснення діяльності в галузі проведення виставок, аукціонів, торгів, конференцій та інших подібних заходів, що здійснюються на комерційній основі за участю суб’єктів ЗЕД.

9.Товарообмінні (бартерні) операції та інша діяльність, побудована на формах зустрічної торгівлі.

10.Орендні, у тому числі лізингові, операції між суб’єктами ЗЕД.

11.Операції з придбання, продажу та обміну валюти.

12.Роботи на контрактній основі фізичних осіб України з іноземними суб’єктами господарської діяльності.

13.Інші види ЗЕД, не заборонені законами України.

 

5.Органи валютного і державного регулювання ЗЕД.

Органи валютного регулювання.

Регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні здійснюється державою рис.(2), недержавними органами управління економікою (товарні, фондові, валютні біржі, торгово-промислові палати України) та самими суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності з метою:

- створення найбільш сприятливих умов для залучення економіки України в систему світового поділу праці;

- захисту економічних інтересів України та інтересів суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності;

- заохочення конкуренції та ліквідації монополізму у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

- стимулювання прогресивних структурних змін в економіці;

- забезпечення збалансованості економіки та рівноваги внутрішнього ринку (див рис. 2 ).

Органи, які здійснюють валютний контроль, мають право вимагати та отримувати від резидентів та нерезидентів повну інформацію про здійснення ними валютних операцій, стан банківських рахунків в іноземній валюті.

Однією з форм контролю за проведенням зовнішньоекономічної діяльності є видача довідки про відсутність (наявність) обмежень передбачених Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, у суб’єкта господарської діяльності (додаток А) і у його іноземного контрагента на здійснення зовнішньоекономічної діяльності і про відповідність зовнішньоекономічного договору (контракту) законодавству України (додаток Б).

З метою підвищення ефективності валютного контролю та вдосконалення інформаційного співробітництва між органами валютного контролю НБУ створив систему інформаційного обміну даними.

Органи державного регулювання:

 

Верховна Рада –створює законодавчу базу у сфері ЗЕД;

- затверджує головні напрями ЗЕД;

- розглядає ,затверджує та змінює структуру органів державного регулювання;

- укладає і ратифікує міжнародні договори України ;

-встановлює правові режими на території України;

Кабінет Міністрів -відповідно до прийнятого законодавства здійснює координацію зовнішньоекономічних зв’язків;

- затверджує нормативні акти управління з питань ЗЕД;

-веде переговори та укладає міжнародні договори;

-забезпечує складання платіжного балансу

Національний Банк – реалізує валютну політику держави;

- регулює курс національної валюти;

- здійснює облік та розрахунки по одержаних

державних кредитах і позиках;

-здійснює зберігання та використання золотовалютного резерву України ;

- представляє інтереси держави у відносинах з центральними банками інших країн;

-видає ліцензії на здійснення комерційними банками

операцій в іноземній валюті

Міністерство економіки –забезпечує проведення єдиної зовнішньоекономічної політики ;

-здійснює контроль за держаними суб’єктами ЗЕД, законами України.

Антимонопольний комітет - здійснює контроль за додержанням суб’єктами ЗЕД антимонопольного законодавства.

Міжвідомча комісія з

міжнародної торгівлі – здійснює оперативне державне регулювання ЗЕД;

- приймає рішення про порушення і проведення антидемпінгових або спеціальних розслідувань та застосування відповідно антидемпінгових, компенсаційних або спеціальних заходів.

Державна митна служба - здійснює митний контроль на території України ;

- затверджує акти з питань митної політики держави.

Органи місцевого управління ЗЕД -здійснюють реєстрацію суб’єктів ЗЕД (як суб’єктів господарської діяльності);

- контролюють функціонування суб’єктів

ЗЕД на регіональному рівні.

 

Рис.2 Органи державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та їх функції.

6.Реєстрація суб’єктів ЗЕД.

Виконання умов зовнішньоекономічних договорів передбачає переміщення товару через митний кордон України. Це спричиняє необхідність реєстрації суб’єктів - учасників зовнішньоекономічної діяльності - в митних органах.

Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності незалежно від форм власності , підлягають обліку в митному органі в зоні діяльності якого вони перебувають. Інформація про цей облік надається митними органами Міністерству статистики, Міністерству економіки і Головній державній податковій адміністрації.

Якщо необхідним є митне оформлення вантажу, суб’єкт зовнішньоекономічної діяльності повинен звернутися до митного органу (вантажний відділ або митний пост) за місцем своєї державної реєстрації і стати на облік.

Для ведення обліку суб’єкт зовнішньоекономічної діяльності (або за його дорученням митний брокер) надає митниці оригінали і завірені суб’єктом копії.

1. установчих документів;

2. свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності у виконавчому комітеті державної адміністрації за місцезнаходженням (за місцем проживання) або свідоцтва про реєстрацію представництва іноземного суб’єкта господарської діяльності в Україні;

3. довідки органів статистики про внесення суб’єктів підприємницької діяльності - юридичної особи до єдиного державного реєстру підприємств і організацій України;

4. довідки уповноваженого банку про наявність поточного рахунку у національній валюті та / або поточного рахунку в іноземній валюті;

5. наказу по підприємству про призначення відповідальних працівників для роботи з митницею, із зазначенням їхніх прізвищ, імен, по батькові, паспортних даних, зразків підписів, відбитків печатки , яка буде використовуватися при оформленні документів у митних органах;

6. два примірники оригіналів облікової картки суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності за встановленим зразком заповнених суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності.

Один примірник облікової картки, завірений інспектором вантажного відділу (поста), видається на руки суб’єкту зовнішньоекономічної діяльності як свідчення про постановку на облік у митних органах. Другий примірник, разом з копіями наявних документів, залишається у митних органах.

Оригінали наданих документів повертаються суб’єкту зовнішньоекономічної діяльності, після чого йому присвоюється обліковий номер. Підприємству може бути відмовлено у встановленій на облік, якщо до митного органу подано неповний комплект документів або вони містять недостовірні дані. Відсутність облікової картки суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності є підставою для відмови у митному оформленні вантажу.

При оформленні суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності на митниці не за місцем обліку надається копія облікової картки, завірена митницею, де він зареєстрований , без надання додаткових документів.

Предметом ЗЕД є діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, яка побудована на взаємовідносинах між ними, в сфері виробничо-господарської, організаційно-економічної та комерційної діяльності, які забезпечують обмін продукцією в матеріально-речовій формі, та має місце як на території України, так і за її межами.

Об’єктами вивчення є майно та джерела його утворення, що беруть участь у зовнішньоекономічній діяльності, господарські процеси, що складаються з сукупності зовнішньоекономічних операцій, та їх результати.

Найпоширенішим видом зовнішньоекономічної діяльності є торгівля, що здійснюється в формі експортних, імпортних, реекспортних та реімпортних операцій.

Організація і здійснення зовнішньоекономічної діяльності потребують виконання специфічних завдань методичного, методологічного, організаційного характеру та технічного забезпечення бухгалтерського обліку, що повинні забезпечити керівництво підприємства достатньою інформацією, необхідною для прийняття виважених управлінських рішень.

Зовнішньоекономічна діяльність підприємств повинна ґрунтуватись на принципах, встановлених національним законодавством.

Суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності в Україні відповідно до чинного законодавства можуть бути фізичні та юридичні особи, що самостійно виходять на зовнішній ринок або користуються за відповідну плату послугами посередників, а також генеральні виконавці, що здійснюють поставки по міжурядових угодах, які повинні бути належним чином зареєстровані в митних органах.

Практична реалізація зовнішньоекономічної діяльності здійснюється на підставі застосування певних правових норм, закріплених в міжнародних та національних нормативних документах, тому питання вивчення цих документів займає важливе місце серед питань організації, порядку проведення та обліку зовнішньоекономічних операцій.

Органами державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності є Верховна Рада, Кабінет Міністрів, Національний банк України, Міністерство економіки, Антимонопольний комітет, Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі, Державна митна служба та органи місцевого управління зовнішньоекономічною діяльністю, що вживають відповідні заходи.

 

Тема 6. Роль і місце митних органів у державному регулюванні ЗЕД.

 

1.Особливості сучасного державного регулювання міжнародної торгівлі

Україна як член Організації Об’єднаних Націй входить до держав світового співтовариства. Це означає, що вона визнає і виконує Статут ООН, міжнародне право, які регулюють міждержавні політичні, дипломатичні, соціальні, культурні і, безумовно, економічні міжнародні відносини. Останні мають істотне значення для економічного розвитку України. Але раціональне використання переваг міжнародних економічних відносин передбачає, щоб економіка України була інтегрована у світове господарство.

Міжнародна торгівля зазнає політичного втручання і підлягає контролю, який істотно відрізняється ступенем і характером від того, якого зазнає внутрішня торгівля. Загалом міжнародна торгівля є засобом, з допомогою якого країни можуть збільшувати загальний обсяг виробництва. Сучасні держави, як і окремі збільшувати загальний обсяг виробництва. Сучасні держави, як і окремі особи та регіони країни, можуть виграти за рахунок спеціалізації на товарах, які вони здатні виготовляти з найбільшою ефективністю для подальшого їх обміну на товари, які вони не в змозі самі ефективно виробляти.

Обмін товарами між країнами здійснюється на основі розподілу праці, тобто спеціалізації окремих країн на виробництві певних видів продукції для задоволення потреб світового ринку. Спеціалізація країн залежить від рівня розвитку техніки, кваліфікації та рівня освіченості населення, стабільності валютної системи та інших факторів.

Сприяючи залученню дедалі більшої кількості країн до міжнародного товарного обміну, спеціалізація ставить внутрішній стан економіки і добробут народу в різних країнах у залежність від ступеня участі в такому обміні..

Обмін торгівля між країнами змушує всі держави різними засобами регулювати свою зовнішньоекономічну активність. Кожна держава сама визначає інструменти регулювання зовнішньоекономічної діяльності та намагається оптимізувати їх залежно від ступеня участі в міжнародній торгівлі.

За умов переходу України до ринкової економіки функціонування механізму реалізації зовнішньоекономічних зв’язків спрямоване передусім на реалізацію загальнодержавних інтересів. Це виявляється у конкретних методах регулювання зовнішньоекономічних зв’язків, а саме : у прийнятті відповідних законодавчих актів, тарифів, системи оподаткування, укладенні договорів, регулюванні обсягу, структури, географії поставок, реєстрації суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, наданні їм ліцензій, рекомендацій, цін, пільгових ,кредитів, дотацій, встановленні митного збору та контролю тощо.

Особливістю сучасних національних систем регулювання зовнішньоекономічної діяльності є їхній комплексний характер. Це виявляється у використанні різноманітних інструментів регулювання , які взаємодіють один одного, а саме: економічного й адміністративного регулювання, а також валютно фінансових заходів.

У цілому зовнішньоекономічна політика держави - це комплекс заходів що мають на меті досягнення економікою країни певних переваг на світовому ринку і водночас - захист внутрішнього ринку від конкуренції іноземних товарів. Вона спрямована на стимулювання обмеження експорту імпорту товарів.

Інструментами такої політики є методи тарифного і нетарифного регулювання міжнародної торгівлі, а основними формами - державний протекціонізм і політика вільної торгівлі лібералізація.

Протекціонізм- це зовнішньоторговельна політика держави, спрямована на захист національної економіки від іноземної конкуренції та на використання економічної слабкості торгових партнерів з метою освоєння їхніх ринків збуту та забезпечення закупівель дешевої сировини й енергоносіїв.

Протекціонізм, а також інші державні обмеження заважають міжнародному розподілу праці.

Лібералізаціязовнішньоторговельної політики держави полягає в зниженні тарифних ставок імпортних й експортних мит, наданні пільг стосовно товарів, що ввозяться з інших країн. Обмеження державного втручання в економіку - одна зі сторін вчення А. Сміта - класика ринкової економіки. Прихильником теорії вільної торгівлі був французький економіст Фредерік Бастія.

Вільна торгівля є однією з необхідних умов міжнародного поділу праці, тому більшість економістів виступає за вільну торгівлю.

Проте нема у світі країни, яка б повністю відмовилася від протекціоністської політики.

2.Митні регулятори ЗЕД

Головне місце у системі державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності займають тарифні методи. Одним із них є мито.

Мито – це акцизний податок на імпортні товари, яке може вводитися з метою отримання доходів або захисту вітчизняної економіки.

Мито підвищує ціну конкретного імпортного товару при його надходженні на внутрішній ринок країни, дозволяє національним товаровиробникам підвищувати загальний рівень цін вітчизняних товарів й одержувати додатковий прибуток. Мито прямо захищає внутрішні ціни та прибутки національних підприємств.

Фіскальне мито застосовується переважно до виробів, які не виготовляються всередині країни. Ставки фіскального мита здебільшого незначні і їхньою метою є забезпечення державного бюджету податковими надходженнями.

Протекціоністське мито призначене для захисту місцевих виробників від іноземної конкуренції. Хоча протекціоністське мито, як правило, недостатньо високе, для припинення імпорту іноземних товарів, воно все ж таки ставить іноземного виробника в невигідне конкурентне становище на внутрішньому ринку.

Нетарифні методи, що є методами насамперед адміністративного впливу, ефективний засіб регулювання зовнішньоекономічної діяльності шляхом встановлення певних вимог до суб’єктів господарської діяльності при здійсненні ними зовнішньоекономічної діяльності. Метою запровадження певних заборон й обмежень при регулюванні зовнішньоекономічної діяльності є захист вітчизняного товаровиробника та виконання певних міжнародних зобов’язань країни.

Нетарифне регулювання включає адміністративні, фінансові, кредитні, технічні та інші заходи, що ускладнюють імпорт й експорт певних товарів і за своєю суттю є бар’єрами.

Під нетарифними бар’єрами розуміється система квотування, ліцензування, створення невиправданих стандартів якості продукції, бюрократичних заборон у митних процедурах, а також добровільне експортне обмеження.

Квотуванню підлягають товари, що мають пріоритетне значення для потреб національного споживання, або ті, що підпадають під дію міжнародних угод України про нетарифне обмеження товарообміну.

Ліцензуванню підлягають товари, які підпадають під режим квотування, а також товари, зовнішня торгівля якими є винятковим правом держави.

Не менш важлива особливість державного регулювання - уніфікація системи регулювання зовнішньої торгівлі, що базується на міжнародних договорах, конвенціях, угодах і правилах. Так, система регулювання спирається на генеральну угоду з тарифів і торгівлі ГАТТ, Конвенцію ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів, Міжнародну конвенцію про спрощення і гармонізацію митних процедур і цілу низку інших документів, що дають змогу суб’єктам ЗЕД укладати торговельні угоди, використовуючи нагромаджений світовий досвід.

3.Законодавча база України, що забезпечує регулювання ЗЕД.

Правові та нормативні документи, які регулюють зовнішньоекономічну діяльність України, спираються на об’єктивні можливості господарського розвитку нашої держави.

Основним документом, що регламентує розвиток зовнішньоекономічної політики України і відповідно включення її у систему світового господарства, є Закон “Про зовнішньоекономічну діяльність України” від 16.04. 91 Закон запровадив правове регулювання видів зовнішньоекономічної діяльності, визначив коло фізичних і юридичних осіб, що мають право займатися нею, заклав основи зовнішньоекономічного законодавства України як незалежної держави. Він наголошує, що суб’єктами міжнародних економічних відносин можуть бути юридичні особи на території України. У Законі докладно розроблено:

- принципи та види зовнішньоекономічної діяльності;

- права й обов’язки суб’єктів міжнародних економічних відносин;

- механізм управління зовнішньоекономічною діяльністю;

- питання використання товарно-грошових відносин при експортно-імпортних операціях та .ін.

Основні положення тарифного регулювання в Україні введено в дію Законом України “Про Єдиний митний тариф ” від 05.02.92. а ставки імпортного мита затверджено Декретом Кабінету Міністрів України “Про Єдиний митний тариф України” від 11.01.93.

З метою розробки пропозицій з питань митного-тарифного регулювання й урахування при цьому інтересів суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та держави в цілому, у 1994 р створено Митно-тарифну раду. До її складу входять представники Мінекономіки, Держмитслужби, Держкомпромполітики, Міністерства аграрної політики, Кабінету Міністрів України.

Ряд указів Президента України спрямовано на регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Ними в Україні введено в дію правила “Інкотермс –90 ”, розроблено державну політику регулювання імпорту, введено в дію систему валютного й експортного контролю, обліку окремих видів зовнішньоекономічних договорів контрактів, регулювання бартерних товарообмінних операцій, визначено основні механізми та порядок проведення деяких зовнішньоекономічних операцій.

Законом України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” від 23.09.94 встановлено термін проведення розрахунків в іноземній валюті під час здійснення зовнішньоекономічних операцій суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності.

В Україні митна справа регулюється Митним кодексом України, введеним у дію Постановою Верховної Ради від 12.12.91 № 1970 а –ХII. Визнаючи правові, економічні й організаційні основи митної справи в Україні, він спрямований на захист економічного суверенітету й економічної безпеки України, активізацію її зовнішньоторговельної діяльності. Кодекс має на меті забезпечити виконання митними та іншими державними органами, громадянами суб’єктами ЗЕД прав й обов’язків у галузі митної справи.

Серед інших законодавчих актів, які значно посилюють економічно-правові основи здійснення зовнішньогосподарської діяльності України та сприяють інтеграції національної економіки у світове господарство, закони України “Про захист іноземних інвестицій на Україні”, “Про загальні основи створення та функціонування спеціальних вільних економічних зон”. Ці документи забезпечують реалізацію конкретних заходів, спрямованих на залучення в економіку України іноземних капіталовкладень, націлюють на раціональне використання валютних надходжень, адаптацію національних виробників до умов функціонування світового ринку.

Усі ці законодавчі акти України спрямовані на приведення законодавства України у відповідність із принципами, нормами і правилами ГАТТ.

У прийнятті Верховною Радою України “Програмі дій Уряду” передбачається ряд заходів щодо подальшого вдосконалення правової бази у сфері регулювання зовнішньої торгівлі, приведення законодавства у відповідність до норм і принципів Світової організації торгівлі, а також Угоди про партнерство і співробітництво між Україною та Європейським Союзом.

Тема 7. Нетарифне регулювання ЗЕД

У зв’язку з цим Митний кодекс України передбачає проведення, крім митного контролю, інших видів контролю органами державної влади, надання… Позитивні висновки органів контролю державної влади та їх відмітки на… 1.Класифікація та характеристика методів нетарифного регулювання.

Практичне заняття № 1.

Мета заняття: вивчити систему митних органів України, типову структуру митниці, набути вміння і навичок роботи з нормативними документами, вміння їх… Наочне та документальне забезпечення заняття: 1. Митний кодекс України від 12.12.91. “ 1970-Х ІІ.

Практичне заняття № 2 .

Мета заняття: Засвоїти основні положення Закону України “Про зовнішньо економічну діяльність” і усвідомити його роль у митному регулюванні… Наочне та документальне забезпечення заняття: 1. Митний кодекс України.

Практичне заняття № 3.

Тема: Вивчення системи державного контролю під час переміщення товарів через митний кордон України (відповідно до ст.27 Митного Кодексу України).

Мета заняття:Вивчити основні вимоги законодавства України щодо здійснення контролю державних органів влади за переміщенням товарів через митний кордон України, засвоїти суть і значення Державної дозвільної системи та роль митних органів у подальшому переміщенні та пропуску товарів. Набути навичок контролю і взаємовідносин митних органів з іншими контролюючими органами державної влади.

Наочне та документальне забезпечення

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 № 1461 “Про внесення змін до Порядку митного оформлення імпортних товарів продукції”, що… 3.Постанова Кабінету Міністрів України від 13.04.2005 № 269 “Про здійснення… 4.Інструкція з організації здійснення попереднього документального контролю товарів, що ввозяться на митну територію…

План.

1. Основні етапи міжнародної економічної інтеграції.

2. Участь України в міжнародному співробітництві з питань митної справи.

3. Зв’язки ДМСУ з міжнародними митними організаціями

4. Участь України в міжнародних митних конвенціях.

5. Міжнародні угоди з митних питань.

Реферати

1. Співробітництво і підтримання оперативного зв’язку між митними органами України та митними органами інших держав.

2. Інтеграція України з країнами СНД у митній справі

3. Всесвітня митна організація.

4. Принципи та основні завдання міжнародної діяльності.

Ключові поняття. Міжнародна економічна інтеграція, всесвітня митна організація, інтеграція України з країнами СНД.

Запитання для активізації пізнавальної діяльності студентів.

1.Яка участь України у міжнародному співробітництві з митних питань?

2.Які є міжнародні організації з митних питань.

3. Які Ви знаєте угоди з митних питань.

4. Які міжнародні зв’язки ДМСУ.

Студенти повинні знати основні напрями міжнародного співробітництва України та інших держав У галузі митної справи.

Семінарське заняття №2.

Тема :Проходження служби в митних органах України.

План

1.Поняття митної служби.

2.Посадові особи митних органів України.

3.Відбір на службу у митні органи України.

4.Права та обов’язки посадових осіб митних органів.

5.Правовий та соціальний захист працівників митної служби України.

Реферати

2.Проходження служби в митних органах України. 3.Заборони та обмеження для посадових осіб. Ключові поняття: поняття митної служби державний радник митної служби, правовий статус працівників митних органів,…

Питання.

2. Законодавство України з питань митної справи. 1.Визначення основних термінів і понять, що застосовуються в митній справі. … Агент– особа, котра за порученням іншої особи за певну винагороду та за її рахунок виконує визначені дії від його або…

Питання

2.Митна політика в Україні в період польсько-литовської доби. 3.Митна політика козацької держави. 4.Митна справа і митна політика Російської імперії у 18-19ст.

Додаток1

    Самостійна робота № 3

Питання

2. Основні функції митниці 3.Розташування митниці. 1.Мета створення митниці

План

1. Основні етапи міжнародної економічної інтеграції.

2. Україна на шляху інтеграції до СОТ.

3. Інтеграція України з країнами СНД у митній справі

 

1. Основні етапи міжнародної економічної інтеграції

 

Угоди про вільну торгівлю і митний союз набувають все більш широкого розповсюдження у країнах світової спільноти. В умовах посилення конкуренції в межах міжнародної економічної системи держави прагнуть зміцнити своє економічне становище шляхом укладання з іншими країнами угод, що сприяють вільному пересуванню товарів, капіталів і послуг між ними. Більшість таких угод носить міжнародний або регіональний характер. До них можна віднести Європейський Союз (ЄС), Світову організацію торгівлі (ГАТТ/СОТ), Всесвітню митну організацію (ВМО),Європейську асоціацію вільної торгівлі (ЄАВТ), Північноамериканську угоду про вільну торгівлю (НАФТА), Асоціацію держав Північно-Східної Азії (АСЕАН), Центральноєвропейську асоціацію вільної торгівлі (ЦАВТ), Спільний ринок Східної та Північної Африки (КОМЕСА), Співдружність незалежних держав (СНД).

У своєму розвитку інтеграційний процес проходить декілька стадій, зумовлених кількісними і якісними показниками, внаслідок яких виникають:

• зони вільної торгівлі (ЗВТ);

• митні союзи (МС);

• єдиний, або спільний, ринок (СР);

• економічний і валютний союз (ЕВС).

Зона вільної торгівлі є найпростішою формою об'єднання, у межах якого сторони-учасниці домовляються між собою у взаємному порядку усунути фактори, що перешкоджають торгівлі товарами. Проте водночас кожна з країн-учасниць провадить свою власну політику щодо третіх країн, які не є учасницями такої зони.

Зона вільної торгівлі - це відокремлена частина території даної країни, що розглядається як така, що знаходиться поза її митною територією, у межах ЗВТ підтримується вільна від митних і кількісних обмежень міжнародна торгівля промисловими товарами.

Особливостями ЗВТ є:

* вільна від митних і кількісних обмежень торгівля товарами;

• поступове взаємне скасування мита і нетарифних обмежень;

• неможливість в односторонньому порядку підвищувати мито або
застосовувати торговельні бар'єри.

Регулювання діяльності здійснюється у ЗВТ без створення постійно діючих наддержавних систем управління. Усі рішення приймаються вищими посадовими особами країн-учасниць з політичних проблем і керівниками міністерств і відомств (зовнішньоторговельних, фінансових

і т. ін.) - з економічних. Ці рішення на даній стадії носять обов'язковий характер і забезпечують координацію і обов'язковість сторін у зовнішньоекономічній діяльності.

Особливе місце серед зон вільної торгівлі посідають Європейський союз та Європейська асоціація вільної торгівлі.

Яскравим прикладом створення всеохоплюючої зони вільної торгівлі є Північноамериканська угода про вільну торгівлю, яка набула чинності 1 січня 1994 р. Цю угоду було укладено між США, Мексикою і Канадою).

У межах цієї зони немає єдиного зовнішнього тарифу. Основна характерна особливість НАФТА — майже повна відсутність тарифу у торгівлі між трьома країнами-членами. Одним з унікальних аспектів є те, що інвестиції є частиною "Угоди про торгівлю". Інші положення НАФТА передбачають раціоналізацію процедур митного контролю, застосування єдиної форми свідоцтв про походження і єдиної процедури підтвердження походження товарів.

Наступним ступенем міжнародної економічної інтеграції є митний союз. Він передбачає заміну декількох митних територій однією поряд з функціонуванням ЗВТ, повну відміну мита всередині союзу, введення єдиного зовнішнього митного тарифу, а також провадження єдиної зовнішньоторговельної політики стосовно третіх країн, що не є членами митного союзу.

У 1967 р. було створено Асоціацію держав Північно-Східної Азії як митний союз або зона вільної торгівлі. У межах цього союзу провадилась самостійна економічна політика, і лише нещодавно країни-члени АСЕАН вступили на шлях поглиблення офіційного економічного співробітництва й активно обговорюють можливість інтеграції. У 1995 р. країни-члени домовилися про термін дії цієї зони до 10 років. Для країн-учасниць АСЕАН граничні тарифи були встановлені у діапазоні від 0 до 5% і передбачалося зниження тарифів на 15 категорій товарів. Відповідно до правил походження, щоби вважатися товаром АСЕАН, він має бути на 40% виготовленим у межах цих країн.

Ще більш високим ступенем міжнародної інтеграції є єдиний, або спільний, ринок, оскільки у межах такої системи можливе вільне переміщення капіталу і праці між країнами. Вживаючи заходи щодо скасування мита, створення єдиного зовнішнього митного тарифу, розробки єдиної торгової політики стосовно третіх країн, країни-члени МС створюють передумови для переходу до єдиного, або спільного, ринку.

Особливе місце відводиться введенню системи заходів, що запобігають порушенню норм, регулюють конкуренцію. Такі економічні кроки зумовлюють узгодження заходів з гармонізації та уніфікації національних правових актів.

Економічний і валютний союз у доповнення до заходів, які характерні для зони вільної торгівлі, митного союзу і спільного ринку, передбачає провадження єдиної економічної та валютно-фінансової політики, регулювання міждержавних соціально-політичних процесів.

На даний час лише одна міжнародна система - Європейський Союз - пройшла реально перші три із зазначених етапів економічної інтеграції.

Початком виникнення ЄС вважається підписання Паризької угоди 1951р. про заснування Європейського об'єднання вугілля і сталі (ЄОВС), до якого увійшли шість європейських держав - ФРГ, Франція, Італія та країни Бенілюксу (Бельгія, Нідерланди, Люксембург). Угода набула чинності у 1953 р.

Підписання у 1957 р. шістьма країнами Римської угоди означало створення Європейської економічної спільноти (ЄЕС), заснованої на митному союзі і загальній політиці.

У подальшому, з 1973 по 1995 р, до шести країн приєдналися ще дев'ять європейських країн (у 1973 р. - Данія, Ірландія та Великобританія, у 1981 р. - Греція, у 1986 р. - Іспанія та Португалія, у 1995 р. - Австрія, Фінляндія та Швеція). На даний час у складі ЄЕС -15 держав-членів із загальною чисельністю населення 370 млн. чоловік.

Створення ЄЕС означало ліквідування національних зовніш­ньоторговельних бар'єрів (тарифів, квот), проведення робіт з уніфікації, гармонізації митних процедур, запровадження єдиних тарифів і квот.

Ломейські конвенції, укладені у столиці Того м. Ломі, створили систему торговельно-економічних відносин між ЄС і більшістю країн, що розвиваються, - країнами Африки, басейнів Карибського моря і Тихого океану. Ці конвенції передбачають широку кооперацію між ЄС і 68 країнами, що розвиваються, у галузі зовнішньої торгівлі. Вони є засобом для впровадження більш глибоких і багатосторонніх форм залежності цих країн від ЄС, гарантують довготривалі надходження мінеральної сировини, в якій у країн ЄС є гостра потреба, і тим самим забезпечують їм міцні та пріоритетні економічні та політичні позиції у світовому господарстві.

У 1987 р. набув чинності прийнятий у 1985 р. країнами-членами ЄС Єдиний європейський акт, метою якого було завершення створення єдиного внутрішнього ринку, ліквідування бар'єрів на шляху вільного переміщення товарів, капіталів, послуг і людських ресурсів, значно посунутися на шляху утворення економічного та валютного союзу. Створений наприкінці 1992 р. Європейський внутрішній ринок остаточно зняв адміністративні й економічні бар’єри на шляху вільного пересування товарів, капіталів, послуг і робочої сили, тобто започаткував новий етап уніфікації національних господарських законодавств, подолання розбіжностей у проведенні країнами-учасницями аграрної, валютної, фінансової і структурної політики.

Важливим етапом для подальшого розвитку європейського інтеграційного процесу стало укладення у грудні 1991 р. Маастрихтського договору про Європейський Союз, згідно з яким засновувалися:

• єдине європейське громадянство (усі громадяни країн-членів одержують громадянство ЄС);

• політичний союз (спільна зовнішня політика, підвищення ролі Європарламенту, спільна політика у галузі внутрішніх справ і
правосуддя);

• економічний і валютний союз.

Після набуття чинності Маастрихтських угод європейське інтеграційне угруповання з 1 листопада 1993 р. офіційно стало називатися "Європейський Союз" (до того воно мало назву "Європейські співтовариства" внаслідок злиття у 1967 р. трьох самостійних регіональних організацій — Європейського об'єднання вугілля і сталі, Європейського економічного співтовариства і Європейського співтовариства з атомної енергії).

Таким чином, у Західній Європі створено єдиний економічний простір регіону, у межах якого діють спільні принципи господарю­вання, узгоджені єдині правила здійснення зовнішньоекономічної діяльності. Розвиток інтеграції в Європейському Союзі характе­ризується її поглибленням, переходом від нижчих форм (зона вільної торгівлі, митний союз, спільний ринок) до вищих (економічний і валютний союз). Після зникнення з карти Європи соціалістичних держав виникло питання про можливе приєднання до ЄС країн — колишніх членів Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ), прибалтій­ських держав. У грудні 1997 р. під час зустрічі на вищому рівні країн-членів у Люксембурзі було ухвалено приймання у 1999 р. до складу ЄС п'яти країн - Угорщини, Кіпру (грецької частини), Польщі, Чехії та Словенії.

У 1991-1992 рр. підписані угоди про асоціації країн Східної Європи з ЄС, які передбачали зближення законодавства цих країн із законодавством ЄС, розширення зовнішньоекономічних зв'язків, створення між сторонами протягом 10 років зони вільної торгівлі промисловими товарами шляхом поступової взаємної відміни мита й інших бар'єрів. З 1995 р. ЄС скасував мита для країн Східної Європи з більшості промислових товарів. Із другої половини 90-х років промислові товари ЄС почали вільно надходити на внутрішні ринки східноєвропейських країн.

Щоби претендувати на повноправне членство в ЄС, асоційовані члени ЄС повинні виконати такі умови:

• забезпечити стабільність демократичних інститутів;

• забезпечити правовий порядок;

* забезпечити дотримання прав людини і захист національної
меншості;

• забезпечити наявність функціонуючої ринкової економіки;

* взяти на себе зобов'язання членства, зокрема завдання щодо
створення політичного, економічного та валютного союзу.

Проте на даний час країни Східної Європи, що є асоційованими членами ЄС, не мають усіх необхідних передумов для того, щоби І гати повноправними членами ЄС.

Починаючи з 1973 р. ЄС безпосередньо укладає торгові договори з третіми країнами, бере участь більш ніж у ЗО багатосторонніх торговельно-політичних угодах.

У серпні 1988 р. було укладено угоду між СРСР і ЄС про торгівлю і торговельно-економічне співробітництво.

Ліквідування монополії зовнішньої торгівлі, розпад РЕВ, перебудова економіки та лібералізація зовнішньоекономічної діяльності об'єктивно поставили питання про розширення зовнішньоекономічних зв'язків незалежної України з країнами західної Європи.

 

2. Україна на шляху інтеграції до СОТ

 

Важливе значення для подальшого розвитку зовніш­ньоекономічних зв’язків України має її майбутній вступ до Світової організації торгівлі (ГАТТ/СОТ).

ГАТТ- Генеральна угода з тарифів і торгівлі – багатостороння Міжнародна угода про основні принципи, норми і правила ведення та державного регулювання взаємної торгівлі країн-учасниць. Підписана 23 державами в 1947. р. і набрала чинності з 1 січня 1948 р. На 1994 повноправними учасницями ГАТТ було понад 100 держав, 58 країн і 30 міжнародних організацій мали статус спостерігачів. Отже, в діяльності ГАТТ брали участь близько 180 країн, частка яких у міжнародній торгівлі становила 90%.

Угода складається зі статей, що розкривають принципи зовнішньоторговельної політики і забезпечують розвиток світової торгівлі за економічними законами, взаємне надання режиму найбільшого сприяння, недискримінацію країн-учасниць у торгівлі, відмову від кількісних обмежень у зовнішній торгівлі як засобу зовнішньоторговельної політики і перехід до політики зниження митних тарифів, надання преференційного режиму в торгівлі країнам, що розвиваються, вирішення торгових спорів, що виникають, шляхом переговорів, консультацій, взаємних поступок, лібералізацію торговельно-політичних режимів тощо.

Основним механізмом діяльності ГАТТ були раунди багатосторонніх переговорів, кожен з яких тривав декілька років. Відбулося вісім таких раундів. У ході переговорів обговорювались нові форми державного регулювання міжнародної торгівлі. Вищими органами ГАТТ є сесії, що проводяться двічі на рік, рада, що складається з представників усіх держав-учасниць, та секретаріат. У 1994 р. під час Уругвайського раунду ГАТТ прийнято рішення про реорганізацію ГАТТ у Світову організацію торгівлі. Ідея створення СОТ підтримана 145 країнами. Офіційно СОТ почала свою діяльність з 1 січня 1995 р. Усі питання, які раніше вирішувались у рамках ГАТТ, протягом двох років повинні були перейти у відання СОТ. Правила ГАТТ поширюються лише на торгівлю товарами. СОТ займається також торгівлею послугами і пов'язаними з торгівлею аспектами інтелектуальної власності.

На відміну від ГАТТ, яка була певною мірою прив'язана до системи ООН, СОТ повністю виведена за її рамки. Вищим органом СОТ є міністерська конференція, що скликається один раз на два роки. Між міністерськими зустрічами керівним органом є Генеральна рада, якій підпорядковані Рада з товарів, Рада з послуг і Рада з торговельних аспектів питань інтелектуальної власності. Структура керівних органів СОТ представлена на рис. 1.

Протягом майже 50 років основні положення ГАТТ забороняли дискримінацію у відносинах між її членами. Відповідно до ст. 1 ГАТТ країни-учасниці повинні надати одна одній режим найбільшого сприяння (РНС). Він поширюється на експортні, імпортні і транзитні торговельні операції, а також на міжнародні платежі з експортних та імпортних операцій. Жодна країна не повинна встановлювати будь-які особливі торгові переваги для інших країн або провадити стосовно них дискримінацію.

 
 
Міністерська конференція


Генеральна рада

Рис 1. Структура органів СОТ. Іншим ключовим положенням усієї системи ГАТТ, недискримінаційним заходом, є… Були проголошені й інші принципи ГАТТ:

Додаток 1

  № з/п Умови Інкотермс Інкотермс український еквівалент Умова Зобовязання продавця Вид…   Самостійна робота № 7.

План

1.Поняття та значення зовнішньоекономічного контракту.

2. Договір купівлі - продажу.

3.Порядок укладання договору.

4.Зміст зовнішньоекономічного контракту.

5.Структура зовнішньоекономічного контракту.

 

1.Поняття та значення зовнішньоекономічного контракту.

Основними видами зовнішньоекономічної діяльності є: експорт, імпорт, бартер (товарообмінна операція), операції з давальницькою сировиною. За специфікою використання такі операції можна поділити на: постачання (купівлю-продаж), комісію, консигнацію, комплексне будівництво, виробничу кооперацію.

Договір –це комплекс (інтегроване) поняття, що включає в себе і угоду про виникнення договірного зобов’язання, і форму, яку воно приймає, і, нарешті, саме договірне зобов’язання, аж до моменту його зникнення.

Таким чином, поняття договору в цивільному праві складається з двох груп тісно пов’язаних елементів. Одна з них характеризує юридичну конструкцію договору, інша - його істотні якості. Тільки в сукупності цих елементів цивільно-правовий договір як визначене соціальне явище реалізує себе в умовах сучасного суспільства.

Сутність договору проявляється через функції, які він виконує в суспільстві.

Функції господарського договору – це форма його прояву і реалізації, в яких виражається залежність договору від економічних відносин, що він регулює.

Одночасно в них проявляється регулюючий вплив договору на відповідні відносини, тобто договір надає їм динамічного забарвлення. Функції цивільно-правового договору полягають в тому, що він служить юридичним фактом, з яким пов’язане виникнення, зміна та припинення прав і обов’язків, а також регулює майнові відносини між сторонами.

Досить широко висвітлені питання про функції договору в сучасній юридичній літературі. Незважаючи на наявність розбіжностей з певних спірних питань щодо існування тієї чи іншої функції. Можна виділити п’ять функцій договору: ініціативна, програмно – координаційна, інформаційна, гарантійна та правозахисна функція.

Ініціативна функція полягає в тому, що договір є актом прояву ініціативи та узгодженості волі сторін врегулювати певні відносини.

Програмно –координаційна - договір як програма поведінка сторін щодо здійснення господарських відносин і засіб узгодження, координації їх дій відповідно до економічних інтересів і намірів.

Інформаційна функція –договір завдяки формальній визначеності його умов включає в себе інформацію про правове становище сторін у договорі, яка необхідна сторонам, у відповідних випадках - юрисдикційним органам, третім особам.

Гарантійна – лише завдяки договору включаються в дію такі правові гарантії виконання договірних зобов’язань, як неустойка, завдаток, застава тощо.

Правозахисна – договір є правовою формою відносин, тобто формою, в межах якої забезпечується примусове виконання зобов’язань сторін шляхом використання майнових санкцій, засобів оперативного впливу.

 

2. Договір купівлі - продажу.

В міжнародній торговій практиці існують різноманітні договори. Їх зміст залежить від операції, яку збираються здійснити контрагенти, але, не дивлячись на всю різноманітність таких угод, в основі кожної з них лежить положення класичного договору купівлі-продажу, а тому саме він потребує детального розгляду. До того ж договірні відносини, що пов’язані з договором купівлі-продажу в сфері міжнародної торгівлі, врегульовані відповідною конвенцією ООН.

Договір купівлі-продажу в матеріально –речовій формі в міжнародній комерційній практиці називається контрактом. Він представляє собою комерційний документ, який оформлює зовнішньоторговельну угоду і в якому міститься письмова домовленість сторін про поставку товару: зобов’язання продавця передати певне майно у власність покупця та зобов’язання покупця прийняти це майно та сплатити за нього певну грошову суму, або зобов’язання сторін виконати умови товарообмінної угоди.

Регулювання укладання договору купівлі-продажу та ті права і зобов‘язання продавця та покупця, які виникають з такого договору, уніфіковано в Конвенції ООН “Про договори міжнародної купівлі-продажу товарів”. Конвенція не стосується дійсності договору, будь-яких з його положень або звичаю, а також наслідків, які може мати договір щодо права власності на проданий товар, що, відповідно, буде регулюватись національним законодавством країни, матеріальне право якої сторони домовились застосувати у відношенні даного контракту. Якщо одна із сторін контракту знаходиться в країні, яка не приєдналась до Конвенції, то Конвенція не буде застосовуватись до такої угоди, якщо тільки в силу норм міжнародного приватного права до договору не застосовується право країни, в якій знаходиться підприємство іншого учасника угоди.

Згідно українського законодавства права та зобов’язання сторін по зовнішньоторговельному контракту визначаються правом країни, обраної сторонами під час укладання контракту або в результаті подальшого узгодження. Якщо така угода між сторонами відсутня, до контракту застосовується право країни, де заснована, має своє місце проживання або основне місце діяльності відповідна сторона, що є:

- продавцем – у контракті купівлі-продажу;

- наймодавцем – у контракті майнового найму;

- ліцензіаром - у ліцензійному контракті про використання виняткових або аналогічних прав;

- охоронцем - у контракті зберігання:

- довірителем – у контракті доручення;

- перевізником - у контракті перевезення;

- експедитором - у контракті транспортно-експедиторного обслуговування;

- страхувальником – у контракті страхування;

- кредитором - у контракті кредитування ;

- дарувальником – у контракті дарування :

- поручителем -у контракті доручення;

- заставником –у контракті застави .

Що стосується контрактів, укладених на аукціоні, внаслідок конкурсу або на біржі, то до них застосовується право країни, на території якої проводиться аукціон, конкурс або знаходиться біржа.

В контракті купівлі – продажу обов’язковою умовою є перехід права власності на товар від продавця до покупця. В цьому полягає основна відмінність договору купівлі-продажу від всіх інших видів договорів-орендного, ліцензійного, страхування та інших, де немає умови про перехід права власності на товар, а предметом договору є або право користування товаром, або надання послуг.

Відповідно до законодавства країни СНД за договором купівлі-продажу виникнення та припинення право власності на товар у покупця відбувається з моменту передачі йому товару, якщо інше не передбачене законом або договором.

Передачею товару визнається надання товару тому, хто його купує, а також здача товару транспортній організації або пошті для відправки покупцю, якщо за контрактом або укладеним договором перевезення, оплата за доставку товару не входить в обов’язки покупця.

Отже, якщо доставку забезпечує покупець, то транспортна організація або пошта вважається представниками покупця, і передача товару їм буде вважатись передачею товару самому покупцю. Якщо продавець відповідає за доставку товару до певного місця, а далі товар буде транспортуватись перевізником, найнятим покупцем, то власність на товар перейде до покупця в момент передачі товару першому перевізнику, найнятому покупцем. Але ризик і витрати, що можуть виникнути у зв’язку з доставкою товару, переходять в цьому випадку на покупця з моменту передачі товару першому перевізнику, найнятому продавцем. Передача коносамента або іншого товаророзпорядчого документу також прирівнюється до передачі самого товару. Якщо продавець відповідає за доставку, він може дати найнятому ним перевізнику інструкції, згідно з якими останній передасть товар або товаросупровідні документи покупцю тільки після здійснення розрахунків.

Сторони можуть обговорювати в контракті, що товар є власністю продавця до повної сплати покупцем вартості товару, щоб у випадку порушення покупцем зобов’язань по сплаті продавець вільно міг реалізувати своє право власності на товар.

 

 

Порядок укладання договору.

                  … Оферта- пропозиція про укладання договору, що містить його істотні умови.

План

1.Валютно - фінансові умови.

2. Порядок реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів).

 

1.Валютно - фінансові умови

Фінансові та платіжні умови є важливими складовими договору. Їх правильний вибір має особливе значення в підвищенні ефективності торговельних операцій, сприяє своєчасному одержанню платежу, використанню додаткових гарантій виконання контрагентами своїх зобов’язань, страхуванню сторін від фінансових ризиків. При визначенні фінансових і платіжних умов часто виявляється протилежність інтересів сторін. Так, постачальник зацікавлений одержати максимально велику суму передоплати в найкоротший термін до одержання покупцем товару, домовитись з покупцем про відповідні гарантії забезпечення платежу тощо. Покупець, в свою чергу, прагне швидше одержати товар або знижки по ньому і, по можливості, максимально відстрочити платіж.

Перша важлива складова цих умов – це правила “Інкотермс”. Вибір фінансових і платіжних умов договорів залежить від багатьох чинників, зокрема, від характеру відносин між контрагентами: ступеня довіри, терміну співробітництва, додержання дисципліни поставок та розрахунків.

Метою даних правил є запобігання можливим суперечкам та судовій тяганині між покупцем і продавцем. Кожна з умов визначає зобов’язання продавця та покупця, розподіл витрат та ризиків, а також відповідальність сторін за виконання контракту, і передбачає встановлення:

- моменту виконання продавцем своїх зобов’язань по поставці товару;

- відповідального за товар для експорту та імпорту, митне оформлення і розподіл витрат при цьому;

- відповідального за організацію оплати та перевезення товару, а також того, хто несе ризики загибелі та ушкодження товару;

- пакету документів, необхідних для поставки, а також того, хто їх передає і за чий рахунок;

-упаковку, необхідну для товару, і того, хто її забезпечує;

- інші зобов’язання по реалізації контракту, передбачені сторонами (наприклад, перевірку якості товару).

Визначаючи, яким чином розподіляються відповідальність, витрати та ризики між продавцем і покупцем, умови “Інкотермс” поділяються на чотири групи: починаючи з умови, згідно з якою практично вся відповідальність покладається на покупця і закінчуючи тим, що продавець несе всі витрати та ризики.

Правила “Інкотермс” відіграють значну роль при визначенні митної вартості товару в Україні, становить канву таблиць її визначення. Митна вартість товарів та предметів є основою для визначення розміру всіх платежів, що належить сплатити при перетині товарами митного кордону України.

Враховуючи той момент, що основою нарахування митної вартості в Україні є вартість товару на момент перетину ним кордону (незалежно від того, експорт це чи імпорт), вона буде в деякій мірі відрізнятись від ціни, що формується внаслідок застосування правил “Інкотермс”. Тому Державна митна комісія України розробила таблиці визначення митної вартості з врахуванням найновішої інтерпретації “Інкотермс”, що значимо полегшують визначення останньої.

Є деякі особливості застосування правил “Інкотермс”.

1.Правила не регулюють право власності на товар.

2. “Інкотермс” не розглядає способів правового захисту, тому для цього необхідно звертатись до Конвенції ООН “Про договори міжнародної купівлі продажу товарів”

3.Умови “Інкотермс” мають юридичну силу тільки за умови ,що сторони обумовили це в контракті фразою “При трактуванні даного контракту діють умови “Інкотермс” в редакції 1990р (Українські суб’єкти ЗЕД керуються правилами ІНКОТЕРМС в редакції 1990 р., незважаючи на те, що у 2000р.Міжнародною торговою палатою були внесені зміни до зазначеної редакції. Уже зараз більшість іноземних суб’єктів господарювання при укладенні зовнішньоторговельних угод використовують правила ІНКОТЕРМС в редакції 2000р.).

4.Якщо в контексті є пункти, що суперечать умовам “Інкотермс”, то ці пункти мають більшу юридичну силу, тобто умови “Інкотермс” втрачають цінність.

В умовах групи F (FCA, FAS, FOB,) слід мати на увазі, що тут не зазначено точного опису процедури передачі товару покупцю. Тому слід як найдетальніше відображати цю процедуру при укладанні контракту з метою запобігання непорозумінь. Необхідно виробити процедуру розподілу витрат та ризиків.

Найбільш слабким місцем групи С (СFR, СIF, СPT, СІР, ) є розподіл витрат та ризиків. Тому обов’язково треба чітко розмежувати пункт передачі товару від продавця до перевізника, і особливо слід зважити на додаткові зобов’язання, які можуть звести умови контракту нанівець. Слід бути дуже уважним, щоб не змінити суті умови.

Контракти групи D (DAF, DES, DEQ, DPU, DDP) є найбільш вигідними для покупців, адже витрати і ризики по доставці товару несе продавець, в тому числі виконання формальностей, необхідних для перетину кордону, сплати мита та інших зборів. Тому при продажу товарів у країни де існує складна процедура очистки товару для імпорту, бажано утримуватись від умови DDU, не зважаючи на те, що покупець зобов’язаний виконувати ці формальності згідно з умовою.

З 2000р. дещо по – іншому трактується термін “поставка”.

Поставка – це поставка продавцем – нерезидентом товару відповідно до умов імпортного договору .

При укладанні резидентами договорів застосовується правила “Інкотермс”, підготовлені Міжнародною торговою палатою.

Застосування базисних умов поставки товарів у зовнішньоекономічній діяльності дозволяє не лише дотримуватися вимог чинного законодавства і митних процедур, але й визначає порядок оподаткування такої операції. Так, наприклад, застосування базисних умов “EХW франко-завод” означає, що зобов’язання продавця-резидента України вважаються виконаними після того, як він надав товар покупцеві-нерезиденту України на своєму складі, заводі. Тобто з моменту передачі товарів нерезидент несе всі витрати і ризики, пов’язанні з перевезенням цих товарів від підприємства–продавця до місця призначення, а також здійснює декларування зазначених товарів на митниці самостійно або через митного брокера. Виходячи з вищенаведеного, у разі здійснення поставки товару на умові “франко -завод” продавцем не проводиться експорт товару, тому така операція розглядяться як передача товару на території України і оподатковується податком на додану вартість за ставкою 20% , а не за нульовою ставкою як експорт.

Вартість зовнішньоекономічних договорів, у тому числі і бартерних, визначається у вільно конвертованій валюті І групи Класифікатора іноземних валют.

У разі, якщо валюта ціни і платежу за умовами договору різні, доцільно використовувати валютно-цінові застереження. У такому разі в договорі (контракті) зазначається курс, за яким буде здійснено перерахунок валюти ціни у валюту платежу. Також слід пам’ятати про обмеження строків розрахунків при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності та про те, що суми, зменшені на комісійну винагороду банку-кореспондента.

В цьому випадку слід укладати зовнішньоекономічний договір таким чином, щоб оплату послуг банку-кореспондента проводив контрагент. Інакше податкові органи розцінюють таку ситуацію, що склалася, як неповну оплату за договором, і на суму грошей, утриманих банком будуть нараховувати неустойку в розмірі 0,3 %.Якщо ж вам це не вдалося, додайте в договір пункт про те, що банку-кореспонденту оплачуються за ваш рахунок і проводиться шляхом вирахування винагороди з грошових коштів, що послуги перераховуються вам. Потім, під час перевірки податковими органами, посилаючись на цей пункт, ви доведете перевіряючому, що це зовсім не недостача, а ваші витрати за договором.

У випадку, якщо після відвантаження резидентом продукції по експортній операції виникає сумнів в своєчасності виконання нерезидентом обов’язків по оплаті протягом 90 днів, слід оформити з нерезидентом додаткову угоду до контракту. В контракт, який раніше передбачає грошову форму оплати за товар, вноситься зміна, згідно з якою нерезидент приймає на себе зобов’язання розрахуватися векселем зі строком оплати більше 90 днів.

Може статися, що продавцю-резиденту після відвантаження на експорт продукції (товару) його контрагент повідомив, що протягом 90 днів розрахуватись іноземною валютою він не в змозі, але згоден в ці строки провести зустрічну поставку необхідних українському підприємству товарів, тобто фактично здійснити бартерний обмін. Тоді для уникнення пені в строк до 90 днів від дати митного оформлення товарів, які експортуються, необхідно скласти додаткову угоду до первинного договору, якою обумовлюється, що замість надходження валюти за відвантажену раніше продукцію на еквівалентну суму повинні надійти товари. І якщо після того за бартерною угодою товари надходять в Україну в повному обсязі протягом 90 днів з моменту експорту , то перевищення граничних строків розрахунків по експортній частині контракту не буде.

Уступку вимоги, як засіб уникнення пені за перевищення 90- денного строку розрахунків, в наш час можна розглядати більш в теоретичному, ніж в практичному плані. Шляхом підписання угоди про уступку вимоги на місце кредитора по зобов’язанню вступає інша особа .Для того, щоб боржник виконав свої зобов’язання перед новим кредитором, необхідно повідомити його про те, що вимоги передано новому кредитору.

Привабливість уступки вимоги для підприємств-експортерів полягає в тому, що первинний кредитор відповідає перед новим кредитором за недійсність переданої йому вимоги, але не відповідає за невиконання цієї вимоги боржником. Тобто, якщо керівництво підприємства-експортера бачило, що його контрагент з-за кордону не встигає перерахувати протягом 90 днів валютну виручку або зовсім не хоче її перераховувати, то з метою уникнення пені по угоді про уступку вимоги від первинного кредитора передається право вимоги боргу за експортовану продукцію будь-якій іншій українській фірмі (як правило, доволі дрібній), а разом з цим, їй передається і вся відповідальність за невиконання нерезидентом своїх зобов’язань.

Валюта розрахунку визначається, виходячи із співвідношення валютного курсу на день підписання договору (контракту.)

 

2. Порядок реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів).

У випадку з зовнішньоекономічним контрактом потрібно особливу увагу звертати на його реєстрацію, помилки в якій можуть призвести до недійсності договору.

Конкретний перелік товарів українського походження, договори на експорт яких підлягають реєстрації, встановлюється Міністерством економіки. Реєстрація контрактів здійснюється Міністерством економіки і уповноваженими ним органами. Митне оформлення товарів, експорт (імпорт) яких підлягає реєстрації, проводиться тільки при наявності картки реєстрації обліку зовнішньоекономічного договору. Вона видається в двох примірниках: перший –для митних органів, а другий залишається у суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності.

Разом з зареєстрованими картками суб’єкту зовнішньоекономічної діяльності повертають оригінали зовнішньоекономічного договору (контракту) або договору доручення.

Порядок реєстрації зовнішньоекономічних договорів такий:

1.Види зовнішньоекономічних договорів (контрактів), що підлягають реєстрації.

До таких договорів належать договори (контракти),що укладаються суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності України всіх форм власності, предметом яких є:

-товари, реекспорт яких регулюється чинним законодавством України і міжнародними договорами України;

- товари походженням з України, щодо яких міжнародними договорами передбачені добровільні обмеження експорту на уникнення демпінгу;

- товари походженням з України, щодо яких застосовується антидемпінгові процедури;

- товари походженням з України, імпорт яких до інших держав квотується, ліцензується відповідно до законодавства цих держав або нормативних актів економічних групувань, митних спілок;

-товари походженням з України, експорт яких здійснюється в рамках бартерних (товарообмінних) операцій або операцій із зустрічної торгівлі.

2,3,4- місця реєстрації зовнішньоекономічних договорів (контрактів) залежно від їх вартості.

2.Облікова вартість зовнішньоекономічного договору (контракту) перевищує 3 млн.дол. США. У цьому разі облік контрактів ,їх реєстрація, оформлення і видача реєстраційних карток здійснюється: у Міністерстві економіки України, Управлінням контрактного обліку і нетарифного регулювання, Управлінням з питань інвестиційної співпраці і валютного регулювання, Головним управлінням експортного контролю, Управлінням правового забезпечення (із залученням експортів Держзовнішінформу) у межах наданих їм повноважень.

3.Облікова вартість зовнішньоекономічного договору (контракту) не перевищує 3 млн.дол США. У цьому разі реєстрацію уповноважені здійснювати: Міністерство торгівлі, зовнішньоекономічних зв’язків і захисту прав споживачів Автономної Республіки Крим (з його згоди), Управління зовнішньоекономічних зв’язків Луганської, Дніпропетровської, Запорізької і Донецької областей (за умови ,що суб’єкти підприємницької діяльності - сторони контракту – зареєстровані в цих регіонах).

4.Облікова вартість зовнішньоекономічного договору (контракту)не перевищує 1,5 млн.дол.США. У цьому разі його реєстрацію уповноважені здійснювати обласні, Київське і Севастопольські міські управління зовнішньоекономічних зв’язків.

5,6,7,7а ,8-перелік необхідних для реєстрації документів.

5.Заява в довільній формі на офіційному бланку суб’єкта підприємницької діяльності –заявника за підписом його керівника.

6.Інформаційна картка зовнішньоекономічного договору (контракту) з усіма чинними на момент подання додатками, специфікаціями, додатковими угодами та іншими документами, що є частинами контракту, а також його копія, засвідчена у встановленому порядку.

7а. Оригінал іншого договору і його засвідчені копії, якщо виконання зовнішньоекономічного договору (контракту) доручено іншому суб’єкту зовнішньоекономічної діяльності, наприклад ,на підставі договорів доручення, комісії, агентської, спільної діяльності, консигнації, дилерських, дистриб’юторських, оренди, найму, лізингу, зберігання.

8.Документ, що свідчить про оплату послуг за реєстрацію зовнішньоекономічного договору (контракту).

9.Перевірка достовірної інформації, зазначеної в документах.

Розгляд документів, поданих для обліку (реєстрації), здійснюється тільки:

- на предмет відповідності даних контракту даним інформаційної картки зовнішньоекономічного договору (контракту), наприклад, питання платежів, визначення характеру угоди, відповідність наданої інформації міжнародним договорам України;

- відповідності контрактних цін індикативним.

10,11- несанкціоновані дії органів, уповноважених здійснювати реєстрацію.

10.Право вимоги. Заборонено вимагати документи та інформацію, крім зазначених вище. Відповідальність за достовірність та повноту поданих документів та інформації покладена на керівника суб’єкта підприємницької діяльності-заявника та осіб, чиїми підписами засвідчені зазначені документи.

11.відмова в реєстрації зовнішньоекономічного договору (контракту) допускається лише в таких випадках :

- при неподанні всіх необхідних для реєстрації документів;

- при невідповідності даних контракту даним інформаційної картки зовнішньоекономічного контракту;

- якщо умови зовнішньоекономічного договору (контракту) не відповідають законодавству України;

- якщо до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України, які звернулися за реєстрацією зовнішньоекономічного договору (контракту), застосовані санкції відповідно до Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”;

- якщо існує заборона з боку іноземних держав щодо ввезення на їхню митну територію відповідних товарів походженням з України;

- якщо вичерпані імпортні квоти (контингенти), встановлені іноземними державами і митними союзами на ввезення відповідних товарів походженням з України;

- якщо до іноземного контрагента – суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності України застосований режим індивідуального ліцензування;

- якщо є інформація щодо порушення суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності законодавства України.

12.Підсумок реєстрації.

Зовнішньоекономічний договір (контракт) вважається зареєстрованим, після чого можна приступити безпосередньо до здійснення зовнішньоекономічних операцій.

Запитання для самоперевірки.

1.Якими законодавчими актами регулюється створення суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності?

2.Який порядок реєстрації зовнішньоекономічних договорів?

3.Які Ви знаєте валютно - фінансові умови зовнішньоекономічного договору?

4.Які особливості застосування правил ІНКОТЕРМС у зовнішньоекономічному договорі ?

Література:

1.Митний Кодекс України .

2.Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність” від 16.04.91р № 959.

3.Наказ МЗЕЗТоргу України від 05.10.95 № 75 “Про затвердження Положення про форму зовнішньоекономічних договорів”

4.Наказ Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України

від 6.09.2001р № 201 “Положення про форму зовнішньоекономічних договорів”.

Самостійна робота № 9

Тема: Методи нетарифного регулювання в системі митної справи.

Під час вивчення даної теми студенти повинні опрацювати Декрет Кабінету Міністрів України “Про стандартизацію і сертифікацію”, Постанову Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку митного оформлення імпортних товарів (продукції), що підлягають обов’язковій сертифікації на Україні ”.

План

 

1.Державне регулювання експорту та імпорту алкогольних напоїв тютюнових виробів.

З метою реалізації єдиної технічної політики в галузі стандартизації, метрології та сертифікації, захисту інтересів споживачів і держави з питань безпеки продукції для життя, здоров’я і майна громадян, охорони навколишнього середовища в Україні 10.05.93 ухвалено Декрет Кабінету Міністрів України “Про стандартизацію і сертифікацію”.

Статтею 18 Декрету передбачено сертифікувати імпортовану продукцію, що переміщується через митний кордон України з метою її подальшої купівлі- продажу або обміну.

Перелік товарів (продукції),що підлягають обов’язковій сертифікації при ввезенні на митну територію України визначено Законами України “Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції” від 17.07.97 № 468/97-ВР та “Про якість і безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини ”від 23.12.97 №771/97-ВР ,а також наказами Державного комітету по стандартизації, метрології та сертифікації України № 499 від 27.11.96, № 268 від 17.05.97, № 388 від 4.07.97, № 549 від 11.09.97 № 27 від 20.01.98.

Окремі групи продукції підлягають при ввезенні (вивезенні) спеціальній сертифікації. Структурну схему сертифікації продукції представлено на рис 1.

 

Спеціальна сертифікація товарів при ввезенні / вивезенні

           
 
   
Сертифікат відповідності (безпеки)
   
 
 

 

               
   
Гігієнічний сертифікат
 
 
   
 
 
 
   
   
Металобрухт в будматеріали за встановленим переліком
 

 

 


Рис.Сертифікація товарів при ввезенні / вивезенні.

Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку митного оформлення імпортних товарів (продукції), що підлягають обов’язковій сертифікації на Україні” від 4.11.97 № 1211 визначено механізм митного оформлення імпортних товарів (продукції), що підлягають обов’язковій сертифікації в Україні, при ввезенні на митну територію України суб’єктами підприємницької діяльності з метою їхнього продажу або обміну.

Згідно із затвердженням Порядком, обов’язковій сертифікації не підлягають товари, що ввозяться;

· як дарунок;

· у режимі тимчасового вивезення (ввезення);

· як гуманітарна і технічна допомога;

· як інвестиції до статутного фонду учасників господарської діяльності або на підставі договорів про спільну інвестиційну діяльність;

· для проведення виставок;

· у режим реімпорту;

· на митні ліцензійні склади;

· у режимі імпорту для подальшого реекспорту.

Підставою для митного оформлення товарів (продукції ) у вільне використання на митній території України ,що підлягають обов’язковій сертифікації, є сертифікат відповідності (або свідоцтво про визнання) товару (продукції) або його копія, видана Держстандартом або уповноваженим ним органом сертифікації на конкретну партію товарів (продукції).

Сертифікат (свідоцтво) разом із вантажною митною декларацією та іншими документами, необхідними для митного оформлення відповідного товару, подається в митний орган, у зоні діяльності якого перебуває одержувач товару.

У разі відмови вповноваженого органу видати сертифікат відповідності товару (продукції) або свідоцтво про визнання іноземного сертифіката товар (продукція) має бути вивезена за межі України.

При ввезенні на митну територію України товарів 01-24 груп ТНЗЕД необхідно керуватися ст.4.Закону України “Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції ” від 17.07.97 № 468-97-ВР, в якій зазначено, що “підставою для переміщення через митний кордон України продукції 01-24 груп Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності є сертифікат відповідності виданий уповноваженим згідно з чинним законодавством органом, або свідоцтво про визнання іноземного сертифіката”.

 

Запитання для самоперевірки

1.Як здійснюється сертифікація імпортованої продукції?

2.Які види товару (продукція) не підлягають обов’язковій сертифікації?

3.Які є види сертифікації?

Література

1.Декрет Кабінету Міністрів України “Про стандартизацію та сертифікацію” від 10.05.93 р.№ 46-93

2.Закон України “Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції ” від 17.07.97 № 468.

3.Закон України “Про якість і безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини ” від 23.12.97.№ 771.

4.А.А. Дубініна, С.В. Сорокіна “Основним митної справи в Україні”, Київ 2004р.ст.137-142

5.І.В Ємченко “Митна справа” Київ 2001р. ст.430-433.

 

Самостійна робота № 10.

Тема: Види контролю під час переміщення товарів через митний кордон України.

Вивчення цього питання слід починати з ознайомленням із законодавчими актами, що регулюють порядок гемологічного контролю.

Виходячи з вимог ст.18 Митного кодексу України товари та інші предмети, що переміщуються через митний кордон України, крім митного контролю, можуть підлягати санітарному, ветеринарному, фітосанітарному, радіологічному, екологічному та гемологічному контролю. Митне оформлення може бути завершено тільки після закінчення зазначених видів контролю.

 

План

1. Гемологічний контроль

Відповідно до п.6 ст.15 Закону України “Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними” від 18.11.97 № 637/97-ВР Державний гемологічний центр при Мінфіні України вповноважений проводити незалежну експертизу та контроль за якістю сировини із дорогоцінних каменів, дорогоцінних каменів органогенного утворення та напівдорогоцінних каменів і виробів з них, а також виконувати за розпорядженням вповноважених органів інші роботи, пов’язані з незалежною експертизою дорогоцінних каменів, дорогоцінних каменів органогенного утворення та напівдорогоцінних каменів.

Керуючись цією Постановою, а також постановами Кабміну України за № 713,512,369 і указами Президента України за № 475 і 691,Державний гемологічний центр здійснює державну позавідомчу експертизу вартості та якості дорогоцінного, напівдорогоцінного і декоративного (граніт, гарбо, мармур та інше )каміння у виробах і сировині. За результатами перевірок видається “Експертний висновок” встановленого Міністерством фінансів зразка. Наявність цього документа є обов’язковою для надання митним службам.

 

Самостійна робота № 11.

Тема: Особливості нетарифного регулювання в Україні.

Під час вивчення даної теми слід звернути увагу на світову практику застосування нетарифних засобів регулювання ЗЕД. Ставлення до використання нетарифних засобів регулювання у світовій практиці достатньо суперечливе. З одного боку, Генеральна угода з тарифів і торгівлі і Світова організація з торгівлі, що почала функціонувати з 1995 р., офіційно ставлять завдання максимально скасувати такі заходи, здійснювати перехід до регулювання зовнішньої торгівлі виключно тарифними методами.

З іншого боку, всі країни світу, включаючи ті, які входили у ГАТТ з дня його створення і котрі стали членами СОТ з моменту початку її діяльності, використовують різноманітні форми нетарифного регулювання зовнішньої торгівлі.

План

 

1.Світова практика застосування нетарифних засобів регулювання ЗЕД.

У перші роки після війни центральне місце у регулюванні ЗЕД посідали кількісні обмеження імпорту, а також валютні обмеження. Кількісні обмеження поширювалися на більшу частину зовнішньоторговельного обігу несоціалістичного світу.

З початку 50 –х років промислово розвинуті країни почали поступово відмовлятись від практики обмежень, водночас намагаючись встановити загальні принципи їх застосування. Генеральна угода з тарифів і торгівлі включала статті щодо регулювання цих обмежень.

У зв’язку зі значним звуженням сфери застосування кількісних обмежень імпорту, а також унаслідок поступового послаблення та скасування наприкінці 50-х років валютних обмежень центр ваги торгово-політичного та митного регулювання у промислово розвинутих країнах поступово почав переміщуватись у галузь тарифних заходів. Тому, з одного боку, знижується митні тарифи, звужується сфера застосування кількісних обмежень імпорту, а з іншого-все ширше залучаються такі засоби, як гнучка система внутрішніх податків і зборів, субсидування окремих галузей промисловості і сільського господарства, адміністративні норми і формальності тощо.

У більшості розвинутих країн поступовий поворот до активного застосування захисних засобів, що знаходяться поза сферою тарифної політики, намітився з середини 60-х років, і вже на початку 70-х років нетарифні засоби регулювання посіли одне з провідних місць в арсеналі торгово-політичних засобів.

Досить розповсюдженим у світі є автоматичне ліцензування. Особливо широко застосовуються імпортні квоти щодо сільськогосподарських продуктів.

Практика неавтоматичного ліцензування, проте, поширюється не тільки на товари, що підлягають квотуванню. Необхідність спеціальних дозволів на ввезення певного продукту - поширений засіб захисту національного ринку. У США і Канаді, наприклад, ліцензується імпорт природного газу. Основним об’єктом такого ліцензування є продукція сільського господарства і харчової промисловості.

Застосовується і такий метод зовнішньоекономічного регулювання, як встановлення державної монополії на імпорт окремих товарів. В Японії, наприклад, держава володіє монопольним правом на ввезення солі, рису, пшениці, ячменю, масла, молочного порошку, молочних концентратів, етилового спирту концентрацією більш ніж 90% шовку-сирцю. У Франції діє державна монополія на імпорт сірників за межами ЄС.

Технічні бар’єри для ввезення іноземних товарів різноманітні, незважаючи на спроби уніфікувати стандарти у міжнародному масштабі. ГАТТ/СОТ та інші міжнародні угоди вимагають максимально спрощувати технічні вимоги, щоб вони не стримували торгівлю. Проте цей процес просувається повільно. Ст. VІІ ГАТТ передбачає максимально можливе скорочення документації необхідної для митного оформлення.

Гармонізація митних процедур здійснюється в рамках. Ради митного співробітництва (Всесвітньої митної організації).До числа рекомендацій цієї організації належать:

· визначення митною службою своїх цілей і засобів їх досягнення;

· ревізія митних процедур з метою скасування неефективних або зайвих;

· широке використання інформаційної технології, включаючи перехід до представлення митної документації на електронних носіях;

· об’єднання на двосторонній основі експортного й імпортного митного контролю тощо. Поступово розширюється практика міжнародного визначення технічних стандартів.

· відділення збору митної статистики від випуску товарів;

· уведення вибіркового контролю шляхом розробки технологій визначення ризикованих вантажів.

 

Запитання для самоперевірки

1.Як застосовуються нетарифні засоби регулювання ЗЕД у світовій практиці?

2.Які рекомендації Всесвітньої митної організації щодо гармонізації митних процедур.

 

Література

1. Ємченко І.В. “Митна справа ” Навчальний посібник для студентів кооперативних вищих навчальних закладів. -Київ НМЦ “УКООПОСВІТА”, 2001 р.ст.444 –446.

 

 

Самостійна робота №12

Тема: Організація служби в митних органах України

Вивчення питань цієї теми слід розпочати з ознайомленням з посадовими особами митних органів України, їхнім правовим статусом, порядком проходження служби і спеціальними званнями посадових осіб митної служби України.

Посадовими особами митної служби України є працівники митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій, на яких Кодексом та іншими законами України покладено здійснення митної справи, організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і якими присвоєно спеціальні звання.

Питання.

Система підготовки та підвищення кваліфікації працівників митної служби України забезпечує: 1) підготовку наукових та науково-педагогічних кадрів; 2) підготовку фахівців митної справи з вищою освітою;

Майно- це

а) продукція, послуги та роботи, що переміщуються через митний кордон України і підлягають купівлі, продажу або обміну;

б)група однорідних товарів за ГС опису та кодування товарів :

в) будь-які предмети , що переміщуються через митний кордон України;

г) будь-яка переміщувана через митний кордон України продукція ,не призначена для купівлі, продажу або обміну.

Товарна група-це

а) будь-які предмети, що переміщуються через митний кордон України

б) продукція, послуги та роботи , що переміщуються через митний кордон України і підлягають купівлі, продажу або обміну;

в) група однорідних товарів за ГС опису та кодування товарів:

г) будь-яка переміщувана через митний кордон України продукція, не призначена для купівлі , продажу або обміну.

6.Речі –це

а) Предмети особистого користування зокрема транспортні засоби індивідуального користування;

б) будь-які предмети, що переміщуються через митний кордон України;

в)будь-яка переміщувана через митний кордон України продукція ,не призначена для купівлі, продажу або обміну;

г)група однорідних товарів за ГС опису та кодування товарів.

Предмети - це

б) предмети особистого користування, зокрема транспортні засоби індивідуального користування; в)будь-які предмети, що переміщуються через митний кордон України; г)продукція, послуги та роботи, що переміщуються через митний кордон України і підлягають купівлі, продажу або…

Зона митного контролю - це

б) визначена на митному кордоні України або в інших місцях територія , в межах якої митниця здійснює митний контроль; в) визначена в місцях розташування регіональних митниць територія. 11.Декларант –це

Митне оформлення -це

а)процедура поміщення визначених засобів, товарів та предметів під відповідний митний режим;

б)сукупність дій, пов’язаних з пропуском через митний кордон товарів;

в)процедура поміщення визначених засобів, товарів та предметів під відповідний митний режим; сукупність дій, пов’язаних з пропуском через митний кордон товарів.

Митне забезпечення -це

б)надання охорони під час переміщення стратегічних товарів через митний кордон України; в)накладення пломб, печаток , іншого маркування на переміщувані товари та інші… 19. Митний ліцензійний склад - це.

Викладач _________________Василишин М.В.

Перевірочна контрольна робота

Варіант-2

1.Яка структура митної системи України ?

2.Що таке гемологічний контроль ?

3.Що таке вантажна митна декларація ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

 

Перевірочна контрольна робота

 

Варіант-3

1.Які Ви знаєте функції та форми митної політики ?

2.Як здійснюється державне регулювання експорту та імпорту алкогольних напоїв і тютюнових виробів?

3.Що таке експорт та експортна квота ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

Перевірочна контрольна робота

Варіант-4

1.Поняття митної статистики.

2.Який порядок реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів)?

3.Що таке єдиний митний тариф України ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

 

Перевірочна контрольна робота

Варіант-5

1.Яка участь України у міжнародному співробітництві з митних питань ?

2. Поняття та значення зовнішньоекономічного контракту .

3.Що таке магазин безмитної торгівлі ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

Перевірочна контрольна робота

Варіант-6

1.Які Ви знаєте міжнародні організації з митних питань.

2.Поняття про міжнародні правила “ ІНКОТЕРМС”. Значення умов поставки в митному оформленні.

3.Що таке митний кордон ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

 

Перевірочна контрольна робота

Варіант-7

1.Які Ви знаєте суб’єкти і об’єкти ЗЕД ?

2.Взаємодія митних органів зі службою безпеки України ?.

3.Що таке митний ліцензійний склад ?.

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

 

Перевірочна контрольна робота

Варіант-8

1.Які принципи здійснення ЗЕД ?

2. Основні етапи міжнародної економічної інтеграції.

3. Що таке режим зони митного контролю ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

 

Перевірочна контрольна робота

Варіант-9

1. Які Ви знаєте органи державного регулювання ЗЕД?

2.Взаємодія митних органів з Прикордонними військами.

3.Що таке спеціальні митні зони ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

Варіант-10

1.Як здійснюється реєстрація суб’єктів ЗЕД ?

2.Україна на шляху інтеграції до СОТ.

3.Хто такі громадяни-нерезиденти ?

 

Викладач _________________ Василишин М.В.

Перевірочна контрольна робота

Варіант-11

1.Які особливості сучасного державного регулювання міжнародної торгівлі?

2.Взаємодія митних органів з міліцією та органами прокуратури ?

3.Що таке реекспорт та реімпорт ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

 

Варіант-12

1.Класифікація та характеристика методів нетарифного регулювання .

2. Прапор і розпізнавальні знаки митниці .

3.Хто такі громадяни –резиденти?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

 

Варіант-13

1.Квотування і ліцензування .

2. Взаємодія митних органів з НБУ та фінансовими органами України.

3.Що таке тимчасове ввезення на митну територію України та тимчасове вивезення ?.

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

Варіант –14

1.Дозвільна система України.

2.Основні форми базисних умов.

3.Що таке переміщення через митний кордон України товарів та інших предметів ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

 

Варіант –15

1.Які Ви знаєте види контролю відповідних державних органів під час переміщення товарів через митний кордон України ?

2.Взаємодія митних органів з органами місцевого самоврядування і місцевими державними адміністраціями.

3.Що таке протекціонізм ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

Варіант-16

1.Що таке сертифікація імпортованої продукції ?

2. Митниці та їх розташування.

3.Що таке валютні цінності?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

Варіант-17

1.Світова практика застосування нетарифних засобів регулювання ЗЕД.

2. Митні відносини в Київській Русі.

3.Що таке митниця відправлення та митниця призначення ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

 

Варіант-18

1.Поняття митної служби.

2. Основні принципи “ ІНКОТЕРМС”

3.Що означає митне оформлення ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

 

Варіант-19

1.Посадові особи митних органів України.

2.Які Ви знаєте основні функції митниці ?

3.Що означає митний режим ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

Варіант-20

1.Відбір на службу у митні органи України.

2. Митна політика в період польсько - литовської доби .

3.Що означає митне забезпечення та митні збори ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

 

Варіант-21

1.Права посадових осіб митних органів України.

2.Митна політика козацької держави.

3.Що означає митне оформлення та митний контроль?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

Варіант-22

1.Обов’язки посадових осіб митних органів України.

2.Як здійснювалася митна справа і митна політика Російської імперії у ХVIII- Х ІХ ст ?

3.Що таке митна електронна інформація ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

Варіант-23

1.Заборони і обмеження для посадових осіб митних органів України ?

2.Митна політика УНР і ЗУНР.

3.Що таке культурні цінності ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

Варіант-24

1.Правовий і соціальний захист посадових осіб митних органів України.

2.Як здійснювалася митна політика за радянських часів ?

3.Що таке ліцензія, генеральна ліцензія та разова ліцензія ?

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Перевірочна контрольна робота

 

Варіант-25

1.Види зовнішньоекономічної діяльності.

2.Основні напрями та форми взаємодії митних органів України з правоохоронними органами.

3.Хто такі громадяни резиденти та громадяни нерезиденти.

Викладач _________________ Василишин М.В.

 

Список використаної літератури:

1. Митний Кодекс України

2. А.А. Дубиніна С.В. Сорокіна “Основи митної справи в Україні” Київ 2004р.

(ст 20-26).

3. Ємчекно І.В. “Митна справа” Навчальний посібник для студентів кооперативних вищих навчальних закладів; К- НМЦ “Укоопосвіта”,2001 (ст.7-8)

4. С.В. Ківалов, Б.А. Кормич “Митна політика України”, Одесса 2002.

(ст.24-27).

 

Список використаної літератури:

1. Митний Кодекс України.

2. Ємчекно І.В. “Митна справа” Навчальний посібник для студентів кооперативних вищих навчальних закладів; К- НМЦ “ Укоопосвіта”,2001 (ст. 40-63).

3. Шишка Р.Б.Сергієнко В.В. Ш55 Митне право України: Навч.посібник.- Харків: Еспада, 2002р.(ст.202-204).

 

Список використаної літератури

1.Митний Кодекс України

2. Ємчекно І.В. “Митна справа” Навчальний посібник для студентів кооперативних вищих навчальних закладів; К-НМЦ

“ Укоопосвіта”, 2001(ст.122-131).

 

 

Список використаної літератури

1.Митний Кодекс України

2.Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність” від 16.04.91 № 959-ХІІ (зі змінами і доповненнями).

3.Закон України “Про єдиний митний тариф ”від 5.02.92 № 2097 – ХІІ (зі змінами і доповненнями).

4. Бутинець Ф.Ф. Жигелей І.В., Пархоменко В.М. “Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності”, Житомир, ПП “Рута”, 2001 р (ст.11-25).

Список використаної літератури:

1.Митний Кодекс України

2.Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність” від 16.04.91 № 959-ХІІ (зі змінами і доповненнями).

3.Закон України “Про єдиний митний тариф ”від 5.02.92 № 2097 – ХІІ (зі змінами і доповненнями).

4. Ємченко І.В “Митна справа ” Навчальний посібник для студентів кооперативних вищих навчальних закладів. -К : НМЦ “Укоопосвіта”,2001(ст.360-366).

Список використаної літератури

1. Митний Кодекс України

2. Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність” від 16.04.91 № 959-ХІІ (зі змінами і доповненнями).

3. Закон України “Про єдиний митний тариф” від 5.02.92 № 2097 – ХІІ (зі змінами і доповненнями).

4. Бутинець Ф.Ф. Жигелей І.В., Пархоменко В.М. ”Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності”, Житомир, ПП “Рута”, 2001 р (ст.23).

5. Ємченко І.В “Митна справа ” Навчальний посібник для студентів кооперативних вищих навчальних закладів. -К : НМЦ “Укоопосвіта”, 2001(ст.418-428).

Список використаної літератури

1.Митний Кодекс України

2.Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність” від 16.04.91 № 959-ХІІ (зі змінами і доповненнями).

3.Закон України “Про єдиний митний тариф” від 5.02.92 № 2097 – ХІІ (зі змінами і доповненнями).

4.Постанова Кабінету міністрів України від 28.10.2004 № 1461 “Про внесення змін до порядку митного оформлення імпортних товарів та продукції, що підлягають обов’язковій сертифікації ”

5.Постанова Кабінету Міністрів України від 13.04.2005.№ 269 “Про здійснення попереднього документального контролю товарів у пунктах пропуску через державний кордон України”.

6.Інструкція з організації здійснення попереднього документального контролю товарів що ввозяться на митну територію України від 31.08.2005 р

7. Ємченко І.В “Митна справа” Навчальний посібник для студентів кооперативних вищих навчальних закладів. -К: НМЦ “Укоопосвіта”, 2001(ст.430-433,444-446).

 

Список використаної літератури:

1. Митний Кодекс України.

2. Ємчекно І.В. “Митна справа” Навчальний посібник для студентів кооперативних вищих навчальних закладів; К- НМЦ “ Укоопосвіта”,2001 (ст. 66-81).

3. Шишка Р.Б.Сергієнко В.В. Ш55 Митне право України: Навч.посібник. - Харків: Еспада, 2002р.(ст.276-291).

 

– Конец работы –

Используемые теги: зміст, курсу, його, язок, іншими, дисциплінами0.093

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Зміст курсу, його зв’язок з іншими дисциплінами

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Краткий курс механики в качестве программы и методических указаний по изучению курса Физика Краткий курс механики: Программа и методические указания по изучению курса Физика / С
Федеральное агентство железнодорожного транспорта... Омский государственный университет путей сообщения...

Организационный этап выполнения курсовой работы 2.1 Примерная тематика курсовой работы . 3 Основной этап выполнения курсовой работы 3.1.1 Назначение и место ученого предмета дисциплины
стр Введение... Введение Реформирование национальной системы высшего образования связанное с введением нового перечня специальностей общегосударственного классификатора...

Курс Екологія Курс Екологія Курс Екологія Практична робота № 1
Факультет міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу... Курс Екологія Практична робота...

Вступ до курсу Людина і світ . Поняття людина як біосоціальна істота, розкрити основні завдання курсу, уявлення про його роль у формуванні світогляду людини
ЗАНЯТТЯ... Вступ до курсу Людина і світ Поняття людина як біосоціальна істота... Мета розкрити основні завдання курсу уявлення про його роль у формуванні світогляду людини розкрити зміст основних понять людина особистість...

Курс русской истории Лекции I—XXXII Курс русской истории – 1 КУРС РУССКОЙ ИСТОРИИ Лекции I—XXXII Василий Осипович Ключевский
Курс русской истории Лекции I XXXII... Курс русской истории...

Лекція 1. Вступ до курсу історії України 1. Курс історії України в системі гуманітарних наук. Предмет, мета та завдання курсу. 2. Періодизація історії України
Лекція Вступ до курсу історії України План...

Социология. Краткий курс Социология. Краткий курс. : ООО Питер Пресс ; Санкт-Петербург; 2007 Социология. Краткий курс Предмет и история социологии Борис Акимович Исаев
Социология Краткий курс... RU http www litru ru bd b Социология Краткий курс ООО Питер Пресс Санкт Петербург...

КУРС ЛЕКЦІЙ з курсу Основи роботи з графічним редактором AutoCAD................................................................. 3
КУРС ЛЕКЦІЙ... з курсу КОМП ЮТЕРНЕ ПРОЕКТУВАННЯ...

МАСТЕРСКАЯ ПРАКТИЧЕСКОГО ПСИХОЛОГА КУРС ЛЕКЦИЙ Введение в общую психодиагностику. Курс лекций
ИНСТИТУТ ИНФОРМАТИЗАЦИИ СОЦИАЛЬНЫХ СИСТЕМ... МАСТЕРСКАЯ ПРАКТИЧЕСКОГО ПСИХОЛОГА...

0.037
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам