Передмова

Вивчення дисципліни ”Основи охорони праці” здійснюється відповідно до Наказу Міністерства Освіти України № 420 „Про вдосконалення навчання з охорони праці й безпеки життєдіяльності у вищих навчальних закладах освіти України” з метою забезпечення виконання вимог Державної програми навчання та підвищення рівня знань працівників, населення України з питань охорони праці.

Дані методичні вказівки призначені для студентів заочної форми навчання усіх спеціальностей.

Мета методичних вказівок допомогти студентам заочного факультету у вивченні даної дисципліни і виконанні контрольних робіт, передбачених робочою навчальною програмою.

У вказівках приведені: програма курсу „Основи охорони праці”, вимоги щодо знання і вміння майбутніх фахівців в галузі охорони праці, важливі терміни і поняття, література, питання для самоперевірки якості засвоєння матеріалу курсу, варіанти контрольних завдань (табл.1) та приклади їх виконання.

Номер варіанта слід прийняти по екзаменаційній відомості в сесію, коли видається дане завдання.

Виконувати роботу можна в звичайному шкільному зошиті, або на аркушах формату А-4.

В об’єм контрольної роботи входять 4 теоретичних питання і 4 розрахункових завдання.

Виконану згідно з варіантом контрольну роботу слід здати на кафедру для перевірки до початку екзаменаційної сесії.

У випадку серйозних недоробок, або в разі виконання не „свого” варіанта, робота повертається студентові для доопрацювання.

Робота зараховується в разі її якісного та повного виконання і після співбесіди, тільки після цього студент допускається до екзамену.

Підсумковою формою контролю рівня знань є екзамен.

Місце і значення навчальної дисципліни „Основи охорони праці”

Одна з найважливіших державних задач – охорона життя та здоров’я, створення безпечних та нешкідливих умов праці.

Необхідність забезпечення здорових і безпечних умов праці, формування ціннісних орієнтацій пріоритетності життя і здоров’я людей по відношенню до результатів виробничої діяльності, зумовлює потребу належної підготовки фахівців з питань охорони праці. „Основи охорони праці” – нормативна дисципліна яка вивчається з метою формування у майбутніх фахівців з вищою освітою необхідного в їхній подальшій професійній діяльності рівня знань та умінь з правових і організаційних питань охорони праці, з питань гігієни праці, виробничої санітарії, техніки безпеки та пожежної безпеки, визначеного відповідними державними стандартами освіти, а також активної позиції щодо практичної реалізації принципу пріоритетності охорони здоров’я працівників по відношенню до результатів виробничої діяльності.

„Основи охорони праці” – це комплексна дисципліна, яка базується як на загальноосвітніх (фізика, хімія, математика), так і на загальнотехнічних та спеціальних дисциплінах (опір матеріалів, електротехніка, технологія виробництва).

Методологічною основою курсу „Основи охорони праці” є науковий аналіз умов праці, технологічних процесів, виробничого обладнання, робочих місць, трудових операцій, організації виробництва з метою виявлення шкідливих і небезпечних факторів, виникнення можливих аварійних ситуацій.

На підставі аналізу розробляються заходи щодо усунення несприятливих виробничих факторів, створення безпечних та нешкідливих умов праці.

Курс „Основи охорони праці” складається з чотирьох розділів:

1.правові та організаційні питання охорони праці;

2.основи фізіології, гігієни праці та виробничої санітарії;

3.основи техніки безпеки;

4.пожежна безпека.

Головна мета курсу – надати майбутнім фахівцям знання основ охорони праці, реалізація яких на практиці сприятиме покращенню умов праці, підвищенню її продуктивності, запобіганню професійних захворювань, виробничого травматизму, аварій.

Питанням охорони праці певне місце відводиться у загально технічних і спеціальних дисциплінах. Однак з такими загальними питаннями охорони праці, як система законодавчих і нормативних актів, соціально-економічні, організаційно-технічні, санітарно-гігієнічні і лікувально-профілактичні заходи, майбутні фахівці знайомляться лише під час вивчення самостійної дисципліни „Основи охорони праці”.

 

ПРОГРАМА КУРСУ „ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ”