Теоретична частина

Вантажопідйомні машини в залежності від виду вантажу, обладнані вантажним гаком, грейфером або електромагнітом. В залежності від призначення, геометричних розмірів, маси вантажу і умов виробництва застосовуються вантажозахватні пристосування різних типів (стропи, траверси, кліщі, захвати). Для підйому та переміщення рідких і сипучих вантажів використовується спеціальна тара (бад’ї, ящики, лотки тощо).

Канатні стропи згідно ГОСТ 25573-82* діляться на одногілкові, двохгілкові, трьохгілкові, чотирьохгілкові, двохпетльові, кільцеві.

Основним несучим гнучким елементом інвентарного канатного стропу є стальний проволочний канат. Канат складається з визначеної кількості проволок (дротинок), діаметром 0,1-2 мм, які одержані волочінням з спеціальної високовуглецевої сталі і які перевиті між собою і складають елемент каната – прядь (сталка). Кілька прядей перевитих між собою і розташованих на центральному осерді і являють собою канат. Канатні стропи як правило виготовляють з цільного канату. Кінці гілок стропу обробляються способами:

Заплітання;

Гільзоклиновим з’єднанням;

З допомогою алюмінієвої втулки.

Всі вантажнопідйомні пристосування проходять технічне опосвідчення, яке складається з огляду та випробування нагрузкою, яка перевищує номінальну вантажопідйомність. Пристосування повинні мати клеймо, або бірку, де вказані номер, вантажопідйомність та дата випробування. Вантажопідйомність стропа з нормованим запасом повинна відповідати зусиллю, яке передається на нього від ваги вантажу.

Рис.2. Схема стропування вантажу

 

Розрахункове зусилля в гілці стропу , кН визначають з урахуванням коефіцієнту запасу міцності:

де - зусилля в гілці стропу, кН;

- коефіцієнт запасу міцності, який приймається рівним 5 при строповці за монтажні петлі, і рівним 6, якщо при строповці канати перегинаються (наприклад, схеми строповки 4, 5, 8).

Зусилля в гілці стропу , кН визначають з урахуванням кількості гілок , кута їх нахилу до вертикалі , коефіцієнта нерівномірності , який приймається рівним 1 при кількості гілок стропу , і рівним 0,75 при .

Зусилля натяжіння в кожній гілці стропу визначають за формулою:

де - маса вантажу, кг;

- кількість гілок стропу;

- коефіцієнт нерівномірності навантаження на гілку стропу, який залежить від кількості гілок стропу (при при );

- кут нахилу гілки стропу до вертикалі.

При вертикальному положенні гілок зусилля натяжіння в гілці стропу визначається по формулі:

де - маса вантажу, кг;

- кількість гілок стропу;