Таблиця 5

Вимірюваний параметр Найменування прибору Межи виміру Клас точності Примітка
1 Навантаження двигуна 2 Частота обертання ротора турбокомпресора   3 Тиск наддуво-чного повітря 4 Температура над-дувочного повітря 5 Розрядження на усмоктування Вольтметр Амперметр Індуктивний датчик Електронно-рахунковий частотомір Манометр   Термометр ртутний   U - образний водяний манометр 0-150 0-150     0-1,6   0-150° 0,5 0,5   1,0   0,5   43-32   Ціна ділень 1°С Ціна ділень 1мм

 

Навантаження двигуна визначають за показниками вольтметра і амперметра:

,

де Uг;Iг - напруга і струм генератора на режимі;

hг - ККД генератора на режимі.

Частоту обертання ротора ТК визначають за показниками електронно-рахункового частотоміра і індуктивного датчика, встановленого біля торця ротора ТК.

Тиск і температуру наддувочного повітря визначають за показниками манометра і термометра.

Ступінь підвищення повітря в ТК

,

де Pк - тиск нагнітання;

Pо - розрядження на усмоктуванні.

Порядок виконання роботи.

1 Запустити і прогріти дизель.

2 Вивести дизель на режим (0,6 – 1,0) Ne.

3 Замірити тиск наддувочного повітря, частоту обертання ротора ТК, розрядження на усмоктуванні, ефективну потужність двигуна.

4 Досліджувати 4-5 режимів.

5 За характеристикою ТК (Рисунок 11), використовуючи результати вимірів, визначити витрати повітря.

6. Побудувати залежність секундної витрати повітря від потужності двигуна.

 

Рисунок 11 – Універсальна характеристика ТК23

Зміст звіту.

1 Способи виміру частоти обертання ротора ТК.

2 Визначення витрат повітря за характеристикою ТК.

3 Результати вимірів і розрахунків. Графік залежності .

4 Аналіз отриманих результатів:

Знайти pк и n, потім визначити Gсек і порівняти з отриманим по спрощеному розрахунку:

,

де ; ; .

 

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №8

ВИЗНАЧЕННЯ ЩІЛЬНОСТІ ЦИЛИНДРО - ПОРШНЕВОЇ

ГРУПИ ТЕПЛОВОЗНОГО ДИЗЕЛЯ

 

Технічний стан вузлів циліндро - поршневої групи можливо визначати шляхом заміру зміни щільності. Застосовуваний для цього прибор (Рисунок 12 ) дає можливість подати в циліндр дизеля повітря з певним тиском і, незважаючи на можливі різні за величиною витоки його з циліндра, підтримувати цей тиск незмінним.

1 - повітряний редуктор, 2 - трубка зворотного зв'язку, 6 - манометр для визначення тиску в другій зоні Рц (тиск у циліндрі), 8 - манометр для визначення тиску в зоні підживлення Рп, 7 - дросель - діафрагма.

 

Рисунок 12 – Прибор для визначення щільності ЦПГ

 

Підтримка постійності тиску повітря в циліндрі прибором здійснюється за рахунок подачі в циліндр регульованої кількості повітря, необхідного для повного відшкодування витоків по його нещільностям. Для забезпечення регулювання кількості подаваного в циліндр повітря повітряний тракт прибору розділено дроселем - діафрагмою на дві зон - регульованого перемінного тиску і регульованого постійного тиску. Живлення другої зони здійснюється вільно з першої зони за рахунок різниці тисків перед і після дроселя - діафрагми. Тиск повітря в першій зоні регулюється шляхом зміни кількості повітря, подаваного в неї з магістралі живлення.

Наявність зворотного зв'язку в приборі викликає негайне підвищення тиску в його першій зоні у випадку зниження тиску в досліджуваному циліндрі, тобто в другій зоні, і навпаки зниження тиску в першій зоні у випадку підвищення тиску в циліндрі.

Ці зміни тиску в першій зоні еквівалентні змінам величини витоків і забезпечують необхідне підживлення повітрям другої зоні циліндра, залишаючи в останньому тиск заданого рівня. Усі регулювання роблять спеціальним редуктором прибору.

Щільність ЦПГ, дизеля можна оцінювати співвідношенням тисків повітря підживлення Рп (перед діафрагмою в першій зоні) і повітря в циліндрі Рц (у другій зоні). При відомих граничних значеннях цих відносин для кожного конкретного типу дизеля, дослідження щільності його циліндро- поршневої групи не представляє утруднень.

Порядок проведення лабораторної роботи

1 На вентиль В1 прибору надягти й обжати хомутом гумовий рукав подачі повітря з повітряної магістралі Рм.

2 Установити поршень першого циліндра правого ряду в положення 10-15° після ВМТ за ходом обертання колінчастого вала дизеля. Накидною гайкою прибор установити і закріпити на індикаторному крані В2 циліндрові кришки. У рукав з живильної магістралі подати стиснене повітря тиском 0,4- 0,5 МПа.

3 Відкрити вентиль В2, індикаторний крани і подати повітря в циліндр двигуна. Обертаючи гвинт 9 затягування пружини редуктора, установлюють тиск повітря в циліндрі рівним 0,1 МПа. Контроль цього тиску вести по манометрі 6 прибору.

При регулюванні редуктора прибору вжити заходів до того, щоб тиском повітря в циліндрі поршень не переміщався Записати показання манометрів 6 і 8. Знайти співвідношення величин тисків Рп і Рц;

.

4 Визначити співвідношення тисків по дроселі-діафрагмі для першого лівого циліндра за вищевикладеною методикою.

5 Запустити і прогріти дизель до температури охолоджувальної води 85- 95°С и масла 75-85°С.

6 Повторити виміри для першого правого і лівого циліндрів.

Порівняти результати, зробити висновки.