СИЛИ, ЩО ДІЮТЬ У ВИТКУ, КОТУШЦІ Й МІЖ КОТУШКАМИ

а) Розрахунок Е.Д.З. у витку. Розглянемо розрахунок сили в круговому витку (рис. 7). ІндуктивністьL такого витка з точністю до 1% (за умови, що r/R<0,25) виражається формулою

 

Оскільки відома аналітична залежність індуктивності від розмірів витка, при визначенні Е.Д.З. доцільно скористатися енергетичним методом. Сила, що діє у витку, направлена по радіусу; із зростанням радіусу зростає індуктивність, а отже, електромагнітна енергія провідника . Ця сила F дорівнює:

З рівняння одержимо:

 

 

Сила FR прикладена до кола завдовжки 2pR. При розрахунку електродинамічної стійкості необхідно знати силу Fq, що розриває виток.

Рис. 7 – Електродинамічні зусилля в кільці.
Рис. 8 – Електродинамічні зусилля між витками.

 

Для визначення Fq розглянемо рівняння рівноваги напіввитка. Очевидно, що

де fR -сила, що діє на одиницю довжини, дорівнює FR/2pR

Після інтегрування одержимо:

 
 


Якщо круговий виток знаходиться в рівномірному магнітному полі, що створюється іншими провідниками, то, окрім внутрішніх сил, виникає додаткова сила в результаті взаємодії струму витка із зовнішнім полем.

б) Електродинамічні сили в циліндровій котушці направлені так, щоб зростало її потокозчеплення. Тому при проходженні струму в обмотці виникають сили, які прагнуть стиснути обмотку по висоті в товщині і збільшити середній діаметр.

Для розрахунку сил, що діють у різних точках котушки, визначають індукцію в цих точках і силу розраховують за допомогою рівняння .

в) Сила взаємодії між витками і котушками. Розглянемо силу взаємодії двох кругових витків (рис. 8). Якщо відстань між витками сумірна з їх діаметрами і останні мало відрізняються один від одного, то взаємна індуктивність, М, може бути виражена простою формулою

 
 


 
 


 

Розглянемо силу, що діє на контур із струмом i2

Вертикальна складова сили така

 
 


Горизонтальна складова дорівнює:

 
 


 

У рівняннях треба враховувати напрями струмів i1 і i2.

Перший доданок – сила, що виникає в контурі за рахунок струму i2, друге – в результаті дії витка із струмом i1. Залежності сил Fh і FR2 від відстані h показані на рис. 9.

Рис. 9– Залежності сил Fh і FR2 від h