Основні положення МКТ та їх дослідне обґрунтування. Маса і розмір молекул. Стала Авогадро. Швидкість теплового руху молекул. Дослід Штерна.

Молекулярно-кинетична теорія (МКТ) пояснює теплові явища в тілах (у речовині) та їх внутрішні властивості. Вона пов`язує закономірності поведінки окремих молекул з характеристиками властивостей тіл. Основні положення МКТ 1. Речовина складається з величезного числа дрібних частинок – молекул( атомів або іонів). 2. Ці частинки знаходяться у безперервному хаотичному русі. 3. Ці частинки (як правило) взаємодіють між собою. Атом – найдрібніша частинка хімічного елемента, що зберігає його хімічні властивості. Молекула – об єднання з кількох атомів – найдрібніша частинка речовини, що зберігає її хімічні властивості. Більшість речовин молекулярної будови (кисень, вода, аміак, метан), але є й атомарні речовини (грфіт, алмаз, гелій,і всі інертні гази), і навіть іонні речовини (всі мітали). Маючи на увазі існування атомарних та іонних речовин, усе ж умовно можна говорити узагальнено про молекулярну будову речовини. Підтвердження положень МКТ:

1)Броунівський рух.

2)Дифузія.

Ботанік Броун, розглядаючи під мікроскопом краплю рідини з урівноваженими в ній частинками (пилком), спостеріг їхній безладний рух. Частинки пилку рухаються під ударами невидимих у мікроскоп молекул.

Дифузія – це проникнення молекул деякої речовини в ділянки простору, в яких перебувають молекули іншої речовини, і навпаки (взаємна дифузія).