Загальні вказівки

Для забезпечення якісного зростання суспільного виробництва і досягнення найвищої продуктивності праці необхідно трансформувати господарський механізм до сучасних вимог управління. Розширюються права підприємств та їх самостійність, удосконалюються відповідальність і стимулювання праці і на цій основі підвищується вимоги трудових колективів, їх зацікавленість у кінцевих результатах праці. Важливим питанням також є удосконалення планування, організаційної структури управління, доведення принципів сучасних методів управління до первісних трудових осередків, до кожного робочого місця.

Курс "Економетрія" є одним з основних для студентів, які навчаються на факультетах економічному та менеджменті. Він складається з чотирьох тем, що охоплюють найважливіші методи вирішення завдань організації, планування і управління.

На лекціях студенти знайомляться зі способами й прийомами математико-статистичного моделювання техніко-економічних показників на основі якісного й кількісного дослідження умов виробництва, професійної майстерності робітників, рівня організації праці й технології та інших чинників.

У результаті вивчення курсу студенти повинні знати:

- основні теоретичні положення і методичні принципи математико-статистичного моделювання виробничих процесів та техніко-економічних показників;

- методику попередньої обробки результатів експериментальних досліджень, хронометражних даних та іншої виробничої інформації при вирішенні конкретних завдань організації, планування і управління;

- методи розробки кореляційних і регресійних залежностей техніко-економічних показників від умов виробництва.

У результаті вивчення курсу студенти повинні вміти:

- обробляти виробничу інформацію при вирішенні конкретних завдань;

- сформулювати й перевірити статистичні гіпотези;

- обґрунтувати форми зв’язків змінних;

- перевірити адекватність одержаного порівняння дослідним даним;

- оцінювати тісноту й суттєвість зв’язків;

- розробляти багатофакторні регресійні моделі;

- використовувати теоретичні положення мережних методів в організації та управлінні виробництвом.