Поведінка абсолютно конкурентної фірми в довгостроковому періоді. Переваги та недоліки досконалої конкуренції

Абсолютно конкурентна фірма -- це фірма, яка продає свою продукцію на ринку досконалої конкуренції. Мета діяльності конкурентної фірми максимізація прибутку. Абсолютно конкурентна фірма в довгостоковому періоді -- це фірма, що приймає ціну.

Припущення про максимізацію прибутку продавцями лежить в основі моделі пропозиції конкурентної фірми, її раціональної економічної поведінки в довгостоковому періоді.

Поведінка сукупної абсолютно конкурентної фірми у довгостроковому періоді найбільше відповідає класичним уявленням про взаємозв'язок між загальним обсягом виробництва і цінами. Реальні величини в економіці визначаються лише реальними змінними. Незалежність реальних змінних від номінальних відома в теорії як класична дихотомія. В довгостроковому періоді вона проявляється в нейтральності грошей. Збільшення або зменшення пропозиції грошей змінює сукупний попит, але в кінцевому рахунку впливає лише на рівень цін, заробітної плати і процентних ставок. Обсяг сукупного випуску визначається реальними факторами і за інших рівних умов залишається незмінним.

Скільки триває довгостроковий період? Найчастіше в макроекономічних дослідженнях довгостроковим періодом вважається проміжок часу тривалістю 10 років і більше. Але насправді довгостроковий період ї є хронологічним визначенням. Довгостроковий період -- це проміжок часу, протягом якого величина сукупної пропозиції відновлюється на рівні потенційного випуску, а рівноважний рівень цін змінюється на потрібну для цього величину. Довгостроковий період триває стільки часу, скільки потрібно цінам, заробітній платі і процентним ставкам для відновлення довгострокової рівноваги.

Припущення про максимізацію прибутку продавцями лежить в основі моделі пропозиції абсолютно конкурентної фірми в довгостроковому періоді, її раціональної економічної поведінки.

В умовах конкуренції в довгостоковому періоді ні одна з фірм не може впливати на ринкову ціну товару, бо кожна з них згідно з умовами формування ринку досконалої конкуренції має дуже незначну ринкову частку продажу. Тому таку фірму можна охарактеризувати як фірму, що приймає ціну як задану (price-taker).

Довгостроковий період – це тимчасової обрій, протягом якого всі витрати виробника є перемінними. Вона може як збільшити, і скоротити виробництво, більше, у галузь цей період можуть ввійти нові фірми залишити вже існуючі. Критерієм доцільності виробництва, у довгостроковому періоді буде наявність прибутку: справді, навряд чи якийсь виробник погодиться на випуск товарів, якщо відкрите їм залежить від в довгостроковій перспективі приноситиме лише збитки.

Схожа, проте вже у напрямку ситуація складається, коли, внаслідок падіння від попиту й відповідно ціни на всі продукцію, фірми у галузі зазнають збитків. Вільний вихід з ринку дозволить багатьох легко і швидко перекинути свої фінансові ресурси до інших прибутковіші галузі й залишити цю. Скорочення кількості фірм у галузі призведе до поступового скорочення пропозиції та зростання ринкової ціни. Натомість, ці процеси, безсумнівно, приведуть до відновлення беззбитковості, та інформаційний процес виходу фірм зі сфери припиниться у точці глобального мінімуму середніх валових витрат.

Конкуренція являє собою економічну боротьбу, суперництво між відособленими виробниками продукції, робіт, послуг щодо задоволення своїх інтересів, пов'язаних з продажем цієї продукції, виконанням робіт, наданням послуг одним і тим самим споживачам. Сам ринок, механізм його дії не може нормально існувати без розвинутих форм конкуренції. В умовах ринкової економіки існують ще такі види конкуренції: чиста, монополістична і олігополістична. При цьому тільки чисту конкуренцію вважають досконалою.

Недоліки досконалої конкуренції:

1)адже конкурентна фірма виробляє лише те, що у неї купують. Фірма не стане виробляти громадські товари, за які не має можливості отримати відшкодування від споживача. Тому ринковий механізм у сучасній економіці доповнюється державним регулюванням;

2)орієнтація конкурентної фірми на максимізацію прибутку часто призводить до конфлікту між поточними і перспективними цілями (ефект Робін Гуда).

Однак навіть з перерахованими недоліками ринок досконалої конкуренції є найефективнішою моделлю ринку.

Переваги досконалої конкуренції: найбільш помітні позитивні зрушення спостерігаються в тих галузях, де конкуренція особливо висока – роздрібна торгівля, автотранспорт, харчова, хімічна і нафтохімічна промисловість тощо. Конкуренція вимагає від учасників (фірм):

1) покращення якості товарів та послуг,

2) збільшення кількості, асортименту та різновиду товарів та послуг,

3) оптимізацію цін, прийнятних як для продавців (постачальників послуг), так і для покупців,

4) виникнення нових видів товарів та послуг,

5) максимальне приближення постачань товарів та послуг до споживачів за вподобаннями останніх

6) та інше.