Умови досягнення рівноваги на ринку монополістичної конкуренції в короткостроковому і довгостроковому періодах

 
 

Умови досягнення рівновагив короткостроковому періоді:

1. Фірма буде максимизувати свої прибутки або мінімізувати свої збитки, виробляючи такий обсяг продукції, що позначений перетинанням кривих граничних витрат і граничного прибутку. Фірма виробляє обсяг продукції, призначає ціну і може одержати сукупний прибуток.

2. Умови входження в галузь нових фірм в умовах монополістичної конкуренції досить складні. Тому вже існуючі монополісти будуть отримувати досить сталі прибутки.

3. Коли фірма буде максимізуваги прибуток або мінімізувати збиток, виготовляючи такий обсяг продукції, що відповідає координатам точки перетину кривих граничних витрат і граничної виручки (див. малюнок).

 

Фірма на ринку з монополістичною конкуренцієюсхильна до беззбитковості, тобто до одержання нормального прибутку у довгостроковому періоді. Умови досягнення рівноваги У довготривалому періоді:

1. існує тенденція до одержання нормального прибутку, або, іншими словами, до беззбитковості, для фірм, що діють при монополістичній конкуренції.

2. Умови входження в галузь нових фірм в умовах монополістичної конкуренції досить складні. Тому вже існуючі монополісти будуть отримувати досить сталі прибутки.

 
3. Фірма володіє унікальною маркою, або унікальним різновидом товару, які іншим фірмам важко або неможливо скопіювати. Наприклад, бензозаправна станція може займати єдине доступне місце на самому пожвавленому перехресті в місті. Або фірма має патент, що дає їй більш-менш довгострокову перевагу над суперником. 4. Немає стимулу для вступу в галузь більшого числа фірм, бо у ході конкуренції економічні прибутки ліквідовуються.

5. У випадку одержання збитків у короткостроковому періоді можливо очікувати, що відбудеться масовий вихід фірм із галузі в довгостроковому періоді. Зіткнувшись із меншою кількістю конкуруючих видів продуктів і зростанням долей сукупного попиту, фірми, що лишилися, виявлять, що їхні збитки поступово поступаються місцем майже нормальним прибуткам.

6. Прийнятне зображенням дійсності: наприклад, власники невдало розташованої закусочної примирились з невисоким прибутком і не бажають зайнятися іншим, більш прибутковим бізнесом, тому що їхня діяльність є для них способом життя. Перукар у пригороді може ледь сводити кінці з кінцями, тому що стрижка волосся - це "усе, що він хоче робити". Проте з урахуванням усього сказаного ймовірно, що рівновага, яка забезпечує одержання нормального прибутку в довгостроковому періоді є прийнятним зображенням дійсності.

7. Ціна на товар встановлюється на рівні середніх витрат LAC. При довгостроковій рівновазі криві попиту і криві витрат не перетинаються, а мають лише одну спільну точку, тобто: Р = LAC.