Залежність поведінки споживача від його доходу. Лінія „дохід-споживання”. Крива Енгеля.

Під економічною поведінкою споживача розуміють його рішення про розподіл свого доходу між різними товарами та послугами, які він намагається придбати. Поведінка покупця, який приймає таке рішення, базується на таких причинах, як раціональність (бажання витратити свої доходи з максимальною корисністю); обмеженість грошей; особиста система цінностей (тобто суб’єктивне уявлення кожного покупця про корисність благ).
Можливості споживача при покупці двох товарів залежно від його доходу відображає бюджетна лінія (рис. 3, а).

а б в
Рис. 3.


На рис.3.2 наведена лінія „дохід-споживання”.

Рис. 3.2. Побудова кривої «дохід-споживання» а), ((( та кривих індивідуального попиту споживача б) ))).

В ній бюджетна лінія I1 дотична до кривої бай­дужості U1. Збільшення доходу приведе до зміщення бюджетної лінії I2, що дає змогу індивідууму вийти на віддаленішу від поча­тку координат криву байдужості U2. Набір, що відповідає новому оптимуму споживача (В), має перевагу перед набором А, оскільки він містить більшу кількість обох благ (х і у). Якщо всі отримані таким шляхом точки оптимуму з'єднати однією лінією, отримаємо криву «дохід-споживання». На рис. 3.2, а ця лінія має позитивний нахил. Це означає, що із збільшенням доходу попит на обидва блага зростає. Такі блага, як привило, називають нормальними або якісними. Є випад­ки, коли крива «дохід-споживання» має негативний нахил. Це свідчить, що з ростом доходу індивідуума його попит зростає лише на одне благо, тоді як на інше знижується. Таке благо на­зивається неякісним з точки зору споживача.

Криві співвідношення «дохід-споживання» можна застосувати для побудови кривих Енгеля (англійсь­кого економіста). Для більшості нормальних товарів крива Енгеля має зростаю­чий характер із спадними темпами, тобто певний приріст доходу спричиняє менший приріст споживання товару х. Для неякісного блага крива Енгеля має від'ємний нахил (рис. 3.3).

На рис. 3.3 зображені дві криві Енгеля для блага х. Перша з них для нормального блага, а друга — для неякісного. Рис. 3.3. Криві Енгеля: а) для якісного блага; б) для неякісного блага


Реакція споживача на зміну цін на товари. Лінія „ціна-споживання”

Якщо вважати дохід постійним, а ціни змінними, то можна побудувати криву "ціна - споживання".

Крива "ціна - споживання" показує, як змінюється обсяг закупок товару X (точки X,, X,, Х3 на рис. 4.6 при переході до іншого рівня цін на цей товар за умови незмінності всіх інших факторів попиту. Тобто при зменшенні ціни на товар – кількість спожитих товару або послуги – збільшиться. Але, дивлячись на мал. 4.7 ми бачимо, що така залежність буде справедливою не завжди, а лише до моменту насичення споживача даним видом товару чи послуги. За цим малюнком ми бачимо, що чим більше споживач буде насичуватись даним товаром чи послугою, тим менша потреба у нього залишатиметься в них і може знизитися до мінімуму.