Конкуренція у кримінальному праві України: поняття, види та правила вирішення.

Конкуренция уголовно-правовых статей имеет место, когда одно деяние, которое подлежит квалификации по одной статье, подпадает под признаки двух и более статей УК, не противоречащих друг другу – не носит негативного характера и не мешает правоприменителю:

- конкуренция общей и специальной статьи: общая охватывает определенный круг деяний вцелом, специальная – конкретное деяние из этого круга (ст.358 – подделка документов, ст.366 – подделка документов служебным лицом) – всегда применяется только специальная статья;

- специальных статей:

1) «еще более специальных»: ст.358 – подделка документов, ст.366 – подделка документов служебным лицом, ст. 158 – подделка избирательных документов служебным лицом;

2) квалифицирующей и особо квалифицирующей: ч.3 ст.368 – взятка, ч.4 368 – повторно лицом, занимающим особо ответственное положение;

3) привилегированной и особо привилегированной *один случай в УК*: ст.ст. 115 (умышленное убийство), 116(при сильном душевном волнении), 118 (при необходимой обороне) – квалификация по статье, предусматривающей более мягкое наказание;

4) привилегированной и квалифицирующей: ч.2 ст.115 – умышленное убийство двух и более лиц, ст.116 – в состоянии аффекта – квалификация по признаку, смягчающему ответственность;

- целого и части: одна статья предусматривает деяние в целом, другая статья предусматривает преступление только как часть деяния: ст.286 – о целом (нарушение ПДД+причинение средней тяжести телесных повреждений), ст.128 – о части (средней тяжести телесные повреждения) – квалификация только по статье о целом, за исключением, если часть предусматривает более жесткое наказание (целое не охватывает в полной мере часть) – сложение составов, квалификация;

- частей и целого: учтенная законодателем совокупность преступлений.

Конкуренция отличается от коллизии тем, что:

· Статьи не противоречат друг другу, действуют параллельно;

· Конкуренция проявляется лишь при правоприменении;

· Конкуренция преодолевается на основании правил квалификации.

4. Спеціальні види звільнення від кримінальної відповідальності (ч.2ст. 111,ч.2ст. 114,ч.3ст. 175, ч. 4 ст. 212, ч. 2 ст. 255, ч. 6 ст. 260, ч. 3 ст. 263, ч. 4 ст. 289, ч. 4 ст. 307, ч. 4 ст. 309, ч. 4 ст. 311)

Крім загальних видів звільнення від кримінальної відповідальності, визначених у Загальній частині (ст.44: у зв'язку з дійовим каяттям / примиренням винного з потерпілим / передачею особи на поруки / зміною обстановки / закінченням строків давності), закон знає й особливі види звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення окремих конкретних злочинів, виписаних в Особливій частині КК.

У літературних джерелах ці норми позначені терміном "стимулюючі" або "заохочувальні" норми кримінального права. Зазначені норми надають можливість (стимулюють) особі відступитися від вчинюваного нею злочину.

ч.2ст. 111: Звільняється від кримінальної відповідальності громадянин України, якщо він на виконання злочинного завдання іноземної держави, іноземної організації або їх представників ніяких дій не вчинив і добровільно заявив органам державної влади про свій зв'язок з ними та про отримане завдання.

ч.2ст. 114:Звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка припинила діяльність, передбачену частиною першою цієї статті, та добровільно повідомила органи державної влади про вчинене, якщо внаслідок цього і вжитих заходів було відвернено заподіяння шкоди інтересам України.

ч.3ст. 175:Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам.

ч. 4 ст. 212:Особа, яка вперше вчинила діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування чи страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також відшкодувала шкоду, завдану фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування їх несвоєчасною сплатою (штрафні санкції, пеня).

ч. 2 ст. 255:Звільняється від кримінальної відповідальності особа, крім організатора або керівника злочинної організації, за вчинення злочину, передбаченого частиною першою цієї статті, якщо вона добровільно заявила про створення злочинної організації або участь у ній та активно сприяла її розкриттю.

ч. 6 ст. 260:Звільняється від кримінальної відповідальності за цією статтею особа, яка перебувала в складі зазначених у цій статті формувань, за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вона добровільно вийшла з такого формування і повідомила про його існування органи державної влади чи органи місцевого самоврядування.

ч. 3 ст. 263:Звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка вчинила злочин, передбачений частинами першою або другою цієї статті, якщо вона добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої.

ч. 4 ст. 289:Звільняється від кримінальної відповідальності судом особа, яка вперше вчинила дії, передбачені цією статтею (за винятком випадків незаконного заволодіння транспортним засобом із застосуванням насильства до потерпілого чи погрозою застосування такого насильства), але добровільно заявила про це правоохоронним органам, повернула транспортний засіб власнику і повністю відшкодувала завдані збитки.

ч. 4 ст. 307:Особа, яка добровільно здала наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги і вказала джерело їх придбання або сприяла розкриттю злочинів, пов'язаних з їх незаконним обігом, звільняється від кримінальної відповідальності за незаконне їх виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання.

ч. 4 ст. 309:Особа, яка добровільно звернулася до лікувального закладу і розпочала лікування від наркоманії, звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені частиною першою цієї статті.

ч. 4 ст. 311:Особа, яка добровільно здала прекурсори, що призначалися для виробництва або виготовлення наркотичних засобів чи психотропних речовин, і вказала джерело їх придбання або сприяла розкриттю злочинів, пов'язаних із незаконним обігом прекурсорів, наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, звільняється від кримінальної відповідальності за незаконні їх виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання.