Відміна повноважень

Виконується за допомогою команди REVOKE. Наприклад,

REVOKE INSERT ON Orders FROM Adrian; - Відміняє повноваження INSERT для Adrian в таблиці Orders.

 

1.5. Обов’язкові методи захисту

Обов’язкові методи захисту, або методи обов’язкового керування доступом засто­совуються до баз, в яких дані мають статичну або жорстку структуру, характерну, наприклад, для урядових або військових організацій. Як уже наголошувалося, ос­новна ідея полягає в тому, що кожний об’єкт даних має певний рівень секретно­сті, а кожний користувач — певний рівень доступу. Передбачається, що ці рівні утворюють строгий ієрархічний порядок (наприклад, цілком таємно, таємно, для службового користування тощо).

Останнім часом методи обов’язкового керування доступом набули популяр­ності в США, оскільки згідно з вимогами міністерства оборони цієї країни такий метод керування доступом має підтримуватися в будь-якій системі, що викори­стовується в цьому відомстві. Тому розробникам і постачальникам СУБД дове­лося докласти чимало зусиль для розробки подібних методів керування доступом. Вимоги до такого керування подано в двох важливих публікаціях міністерства, які неформально називаються «оранжевою» та «рожевою» книгами (Orange Book та Lavender Book). В «оранжевій» книзі наведено перелік вимог до безпеки пев­ного «надійного обчислювального середовища», а в «рожевій» книзі ці вимоги ін­терпретуються стосовно систем керування базами даних.

1.6. Ведення журналів доступу

Не буває невразливих систем захисту. Настирливий зловмисник завжди може знайти спосіб подолати всі системи контролю і захисту. Тому під час роботи з ду­же важливими даними необхідно реєструвати у відповідному журналі всі події, що стосуються функціонування системи захисту. У зв’язку з цим система захисту має надавати можливість виконувати наведені далі дії.

♦ Реєструвати всі спроби отримання доступу до системи баз даних, у тому числі й безуспішні. Ця реєстрація має бути максимально повною (повинні реєструватися відомості про те, хто отримував доступ або намагався його отримати, з якого термінала або вузла мережі, о котрій годині тощо).

♦ Реєструвати дії користувачів з використання всіх ресурсів системи, зокрема й даних, а також інші дії та події, які можуть вплинути на захист даних.

♦ Надавати користувачам, які мають адміністративні повноваження, можливість переглядати й аналізувати результати реєстрації, виявляти небезпечні ситуації, встановлювати причини їхнього виникнення та знаходити користувачів, відповідальних за порушення політики безпеки.

 

Навіть сама лише констатація факту, що в системі підтримується реєстрація всіх дій користувачів, у деяких випадках має суттєве значення для запобігання несанкціонованому проникненню в систему.

1.7. Обхід системи захисту

До носіїв, на яких записані дані, можна отримати доступ в обхід системи захисту. Якщо отримати доступ до файлів операційної системи, які містять дані з бази, то можна прочитати вміст цих файлів, оскільки фірми-розробники переважної більшості СУБД створюють формати зберігання даних такими, що вони є доступними широкому колу користувачів і застосувань. Більше того, той, хто отримав доступ до файлів бази, може змінити їхній вміст або навіть видалити їх.

Найефективнішими засобами боротьби з такою загрозою є використання методів криптографії, тобто шифрування інформації. Коли дані записані в базі у за­шифрованому вигляді, тоді той, хто отримав доступ до них в обхід системи захисту, стикається з проблемою дешифрування. В ідеальному випадку метод шифрування має бути таким, щоб витрати на дешифрування перевищували виграш від володіння інформацією або щоб час дешифрування перевищував час, протягом якого дані розглядаються як секретні.

У системах розподілених баз даних, коли інформація пересилається каналами зв’язку, небезпечними є різні форми перехоплення даних, що передаються. Єди­ним контрзаходом, який дає змогу запобігти подібним перехопленням, є шифрування даних перед їхнім передаванням каналами зв’язку.