Електронний підпис у житті підприємців

Електронний підпис уже міцно увійшов у життя українських громадян. Простий текстовий підпис в електронному листі використовується повсюдно, і мало хто знає, що PIN-код, який використовується в банкоматах, — це також різновид електронного підпису, оскільки має основні його властивості: засвідчує та ідентифікує особу.

Інший приклад використання PIN-коду — підпис на податковій звітності. На жаль, в Україні він ще не застосовується. До 19 серпня 2005 р. в Україні діяв Наказ №357, в якому Держав­на податкова адміністрація України вимагала, щоб на документах податкової звітності платники податків використовували електронні цифрові підписи, що підлягають сертифікації у центрах сертифікації ключів.

Зрозуміло, що Наказ №357 не стимулював платників податків здавати податкові декларації в електронному вигляді у зв’язку з трудомісткістю та складністю процедури сертифікації електронного цифрового підпису. Нарешті, у серпні 2005 р. ДПАУ скасувала Наказ №357 і замінила його Наказом №351, в якому немає вимоги застосування електронного цифрового підпису при здаванні податкової звітності.

Більш того, при заповненні електронної звітності платникам податків не доведеться ставити жоден із перерахованих вище видів електронного підпису. Замість нього запроваджується так звана сигнатура програмного забезпечення. У додатку 1 до Наказу №351 сигнатура програмного забезпечення — єдиний елемент заголовка, який може мати порожнє значення. Тобто «сигнатура» автоматично заповнюється програмним забезпеченням, що попередньо пройшло сертифікацію у Державній податковій адміністрації України.

Є надія, що коли-небудь в Україні подавати податкову звітність буде так само просто, як і в США. Так, податкове відомство США (IRS) просто благає своїх «підопічних» здавати податкові декларації в електронній формі з використанням електронного підпису у вигляді PIN-коду. Такий PIN-код — це будь-які п’ять цифр на вибір платника податків (крім усіх нулів).

Податкове відомство США називає такі переваги подання податкових декларацій з простим електронним підписом: простота (платник податків сам вибирає 5 цифр PIN-коду), відсутність будь-якої реєстрації та необхідності надсилати поштою паперовий документ з рукописним підписом тощо.

Додамо від себе ще одну перевагу — відсутність будь-якої сертифікації.

1 Наприклад, у США — це Закон про електронні підписи у глобальній і національній торгівлі («Electronic Signatures in Global and National Commerce Act»). Також з 1999 р. Європейський Союз прийняв Директиву Європейського Союзу про правові основи співтовариств для електронних підписів (Directive on a Community Framework for electronic signatures).

2Скор. від Public Key Infrastructure (інфраструктура відкритого ключа).