Аналіз процесу обслуговування споживачів по типу «Шведський стіл» в санаторії Бермінводи

«Шведський стіл» для відпочиваючих бази. Зали обладнані столами та стільцями, але за деякі можна доставити стільці та сісти відповідною кількістю. На кожному столі присутні набори для спецій та паперові серветки. Столи попередньо сервіруються відповідно до нагоди, обслуговування реалізується офіціантами у присутності гостя. Харчування відпочиваючих трьохразове.

Асортимент продукції, який пропонується відвідувачам, достатньо різноманітний.

Сніданок– масло вершкове, ковбаса, шинка, сир, салати, овочі, млинчики, сирники, каші, м'ясні, овочеві, молочні, яєчні страви, кисломолочна продукція, соки; борошняні кондитерські вироби.

Обід– різноманітні салати зі свіжих овочів, вінегрет, оселедець, риба під маринадом, масло вершкове, сир, сметана; з перших страв – бульйон з грінками та пиріжками, пюре, борщі; із других страв – риба смажена, м'ясо відварне, голубці, котлети картопляні, морквяні; гарніри – картопля смажена, каші розсипчасті, капуста тушкована; на десерт – компот, кисіль, желе і гарячі напої (кава, чай).

Вечеря– масло вершкове, сир, ростбіф, буженина, кисломолочна продукція, гарячі страви з риби та натурального м'яса, овочі тушковані, запіканки, страви із сиру, випічка в асортименті, чай, фрукти, соки.

Споживачі мали можливість спробувати потроху кілька страв – це одна з переваг «шведського столу», тому більшість відпочиваючих бажали харчуватися таким способом.

Роздавальні столи розташовані посеред залу, біля них стоять столики для чистих тарілок і столових наборів. На решті площі розміщені обідні столи і стільці. Вони накриті кольоровими скатертинами, які змінювали по мірі забруднення.

 

 

 


Рис. 71. Схема обслуговування по типу „шведський стіл” в санаторії Бермінводи

1 – стійка адміністратора; 2 – стіл для хлібобулочних виробів; 3 – стіл

для тарілок; 4 – стіл для холодних закусок і напоїв; 5 – стіл для гарячих

страв; 6 – обідні столи; 7 – серванти і підсобні столи; 8 – стіл для других гарячих страв

 

Рис. 72. Фрагмент зони їдальні для обслуговування по типу «шведський стіл»

 

Сервірування столів при підготовці до обслуговування: на них ставлять сіль, перець, гірчицю і вазочку з паперовими серветками. На столи, поставлені біля роздавального столу, в інтервалах між розставленими стравами виставлені у зручному для відвідувачів

порядку тарілки, виделки, ножі, а за необхідності і чайні ложки. Для кожного відвідувача передбачено 2–3 тарілки, два комплекти виделок і ножів і одна чайна ложка. Бульйонні чашки або глибокі тарілки для супу і ложки до них розміщують поряд з роздачею супів. На роздавальний стіл ставлять вазочки з паперовими серветками або кладуть їх купками на краю столу з боку, зверненого в зал. Посуд і столові набори мають бути чистими, сухими, без дефектів. У меню були включені прохолодні покупні або власного виробництва напої. Для їх відпуску організован окремий буфет.

При розміщенні страв на роздавальному столі холодні закуски викладають на тій ділянці столу, до якої відвідувачам зручно підійти. Тут і зосереджений основний запас тарілок і столових наборів. Далі виставляють гарячі страви та десерт. Біля них також повинні бути тарілки і столові набори. Відпуск супів здійснювали офіціанти в окремій лінії, біля них є необхідно достатня кількість відповідного посуду. Соуси ставлять біля страв, які вони супроводжують. Хліб, нарізаний невеликими шматочками і викладений у хлібниці, розставляють між стравами в кількох місцях столу. Молоко і молочнокислі продукти, розфасовані по 200–250 г, виставляють у промисловому упакуванні, а з посуду великої ємності розливають у бокали або склянки. Для чаю і кави на столі або в інших зручних місцях залу ставлять кип'ятильники і відповідний посуд. Всі страви повинні мати трафарети з найменуванням. На кожному секторі столу було зазначено: «Холодні закуски», «Гарячі страви»,«Супи», «Солодкі страви».

Для вибору страв відвідувачі підходять до столу з одного боку, зверненого в зал, тому всі страви розставляють в один ряд. З іншого боку столу знаходиться робоче місце кухаря-роздавальника. Кожна страва, виставлена на стіл, має бути забезпечена столовими наборами для порціонування (ложки, виделки, ножі, щипці і т.ін.). Їх кладуть біля продуктів або на них – виделку ріжками, а ложку заглибленням донизу.

Також в залі була млинцева станція. Кухарь-роздавальник готував і відпускав млинці з різними начинками, вони користувались у відвідувачів великим попитом.

 

Також в їдальні є такі види обслуговування як: звичайне повне обслуговування офіціантами, повне обслуговування «Діабетики»-обслуговуються люди з захворюванням на діабет та люди з різними дієтами., VIP обслуговування « Ресторан» та «Шведський стіл».

Звичайне обслуговування відбувається офіціантами які розносять продукцію, прибирають та накривають столи

Схема обслуговування звичайних рядів в санаторії Бермінводи

VIP обслуговування « Ресторан» відрізняється меню та якістю обслуговування

 

Також здійснюється обслуговування в номери