Носа, порожнини рота, глотки).

Всі ці локалізації туберкульозу зустрічаються як ускладнення перебігу інших форм первинного і вторинного туберкульозу легень і внутрішньогрудних лімфатичних вузлів. Лише іноді ці ураження бувають ізольовані.

Туберкульоз бронхів і трахеї супроводжує ураження легенів, може спостерігатися при всіх формах туберкульозу органів дихання, але частіше зустрічається при фиброзно-кавернозному, дисемынованому, інфільтративному туберкульозі, а також при первинному туберкульозному комплексы, туберкульозі внутрішьогрудинних лімфатичних вузлів.

Розрізняють три основні форми туберкульозу бронхів і трахеї: інфільтративну, виразкову і норицеву (лімфобронхіальні, бронхоплевральні нориці). З ускладнень слід зазначити стенози різного ступеня, грануляції, бронхоліти. Під впливом лікування може настати клінічне одужання – без залишкових змін або із залишковими змінами у вигляді рубців, фіброзних потовщень, стенозів та ін.

Для туберкульозного ураження бронхів характерні:

- приступоподібний кашель, що супроводжується виділенням невеликої кількості мокротиння і не припиняється при прийомі патогенетичних засобів;

- неприємні відчуття печії та біль в області грудини, частіше з одного боку, і біль між лопатками;

- задишка при відсутності прогресування туберкульозного процесу в легенях.

- при аускультації легенів вислухується свистячий шум, гучний подих (при стенозі бронха).