Утримання дорожніх знаків

 

Для зручності обліку знаків кожному знаку доцільно присвоїти індивідуальний номер, яким підписують фарбою на звороті щитка знака. Контроль за загальним станом дорожніх знаків і повсякденний нагляд за ними здійснюється працівниками дорожньо-експлуатаційних служб.

Для оцінки стану знаки необхідно детально оглядати навесні, на початку осені і взимку. У південних районах, де зима менш сувора, детально оглядати знаки можна рідше, поєднуючи це з іншими роботами з утримання вулиць і доріг.

Знаки з автономним освітленням слід оглядати не менше 1 разу на тиждень, щоб своєчасно замінювати перегорілі або знизили світловіддачу лампи.

Роботи по утриманню та ремонту дорожніх знаків виконуються протягом усього року. Частина знаків ремонтують на місці без демонтажу і переміщення. Сильно пошкоджені знаки ремонтують в майстернях.

Щитки, кріплення, стійки і постаменти всіх знаків слід очищати систематично, але не рідше 3 разів на рік.

Внутрішню частину корпусу об'ємних знаків очищають 1 раз в рік, а зовнішню не менше 3 разів на рік.

Сильно пошкоджені знаки необхідно замінювати протягом 24 годин. На місце знімається для ремонту знака слід встановити справний знак.

Періодичність зміни ламп у знаків з автономним освітленням встановлюють залежно від номінального строку служби та можливих пошкоджень ламп.

Знаки з дрібними пошкодженнями ремонтують на місці. До складу роботи входить випрямлення опор і щитків, очищення знаків і опор, заміна або підтягування болтів і кріплень.

Опори, рами, кріплення слід фарбувати за потребою, але не рідше 1 разу на рік. Болти, гайки і кріплення на знаках змінюють через 2 роки у підвісних знаків і через 3 роки у знаків, розташованих на висоті 1,5-2 м.

Для захисту металевих стояків від корозії їх поверхню, безпосередньо стикається з грунтом, обмазують гарячим бітумом.

В залежності від виду забруднення і матеріалу, з котрого виготовлений знак, застосовують різні очищають розчини і технологію очищення. Для очищення застосовують мильний розчин або 1-2 %-вий розчин фосфату соди. Після миття м'якою щіткою поверхню обмивають водою, щоб усунути сліди очищаючого матеріалу. Цвіль на знаках усувають 3–6 %-вим водним розчином хлорного вапна. З поверхні очищають цвіль і промивають розчином, через 2-3 хвилини поверхню ретельно миють водою. Глинисті частинки видаляють пастою, що складається з води і бікарбонату соди, яка наноситься на поверхню і зчищається через 2-3 хв. Сліди нафтових продуктів видаляють гасом або бензином. Після зняття плям поверхню необхідно протерти сухою ганчіркою і вимити м'якою щіткою з мильним розчином.

Для очищення не можна застосовувати матеріали, які розчиняють фарбу, оргскло, захисні шари світлоповертаючих плівок або вступають в реакцію з компонентами цих покриттів.

При профілактичному огляді знаків випрямляють стійки і щитки. Кріплення, що ослаблі через вібрацію і дію вітру, підтягують, а при необхідності відразу замінюють. Подряпини, деформації на згинах, та інші дрібні пошкодження зафарбовують, не знімаючи знак.

Пошкоджену світлоповертаючі плівки можна відновлювати, не знімаючи щиток знака. Поверхня, на яку потрібно наклеїти плівку, очищають і знежирюють уайт-спіритом або бензином Б-70. На очищене місце і на тильну сторону світлоповертальною плівки наносять тонкий шар епоксидного клею. Потім плівку накладають на підготовлене місце і накочують гумовим валиком.

Забарвлення стійок і щитків знаків по можливості слід виконувати на місці. Поверхня, що фарбується повинна бути очищена сталевий щіткою від бруду та іржі, промита водою і висушена. На металевих конструкціях на шар, очищений від іржі, наносять захисний шар грунтовки і дають йому просохнути. Металеві та залізобетонні конструкції знаків фарбують синтетичними емалями ПХВ-1 (перхлорвінілова), ХСЕ-1, ХСЕ-25, ХСЕ-26 або перхлорвініловими фасадними фарбами ХФК. Дерев'яні стійки, що оброблені креозотом, можна фарбувати алюмінієвою фарбою. Обробка креозотом повинна бути зроблена заздалегідь, щоб поверхня злегка просохла. Емаль наносять пензлем або пістолетом-фарбопультом. Великі щити можна фарбувати валиком. Фарбу наносять у два шари з загальною витратою 0,45 кг емалі на 1 м2.

Установлювати дорожні знаки треба після закінчення робіт по плануванню і зміцнення узбіч і укосів насипу. До установки дорожніх знаків необхідно виконати роботи по розбивці з закріпленням дерев'яними кілочками центрів ям для установки стовпчиків.

Склад бригади по установці дорожніх знаків:

- машиніст бурильно-кранової машини 5 розряду (М-1);

- машиніст автомобіля, обладнаного самонавантажувачем 4 розряди (М-2);

- дорожні робітники 3 розряда (Д-1) - 1 людина, 2 розряда (Д-2) - 1 людина, 1 розряда (Д-3) - 1 людина.

При установці дорожніх знаків виконуються наступні операції: 1. буравлення ям бурильно-крановою машиною; 2. зачищення і трамбування дна ями, установка самонавантажувачем залізобетонних стовпчиків з частковим засипанням їхнім ґрунтом і пошаровим трамбуванням; 3.остаточне засипання стійки знака ґрунтом.

Схема організації робіт з установки дорожніх знаків приведена на рисунку 12.3.

 

 

1 − бурильно-кранова машина; 2 − автомобіль, обладнаний самонавантажувачем; 3 − ями для дорожніх знаків; 4 − встановлені дорожні знаки.

Рис. 9.1 Схема організації робіт з установки дорожніх знаків.

 

М-1 установлює бур над контрольним кілочком і пробурює яму на 3-5 см глибше проектної оцінки. Д-3 відкидає витягнутий з ями ґрунт на узбіччя й очищає бур.

Д-3 перевіряє шаблоном глибину ями, підсипає ґрунт і трамбує його.

М-2 знімає самонавантажувачем дорожній знак і опускає його в підготовлену яму. Д-1 установлює дорожній знак у проектне положення. Д-2 робить часткове підсипання і трамбування ґрунту. Д-1 і Д-2 остаточно вирівнюють стовпчики в профілі і по висоті. Д-1 підсипає яму ґрунтом. Д-2 трамбує ґрунт у ямі ручним трамбуванням, при необхідності зволожує його водою. Ґрунт, що залишився, Д-1 і Д-2 розрівнюють лопатами по узбіччю або укосу.