Загальні положення

Арматура, яка використовується у внутрішніх водопровідних мережах поділяється на групи залежно від її призначення. Водорозбірна арматура встановлюється біля санітарних приладів для розбору води, промивання обладнання та інших цілей. До цієї групи відносяться водорозбірні крани: банні, туалетні, змішувачі, лабораторні, пісуарні, поливальні, змивні, поплавкові та інші.

Гідравлічна характеристика арматури залежить від витрат води і напору перед водорозбірним краном:

q = H/S ,

де S – гідравлічний опір арматури.

 

Першою серією дослідів необхідно підтвердити теоретичні положення із лекцій­ного матеріалу про те, що існує залежність між витратою води, що проходить, через кран, і напором у підвідній трубі перед краном. Другою - необхідно підтвердити залежність між витратами води, що проходять через кран, і ступенем відкриття крану.

Методика проведення експериментів і обробка результатів дослідів:

 

Перша серія дослідів:

1. Відкрити вентилі В1 та В2. Вентилем В1 встановлюється вільний напір (наприклад 1.2 м).

2. Після встановлення вільного напору в системі вмикається секундомір, що дозволить об’ємним способом визначити витрати води через вентиль В2 за час Ті в секундах при об’ємі налитої води у вимірювальний бак за той же час.

3. При даному ступені відкриття отвору вентиля В2 вимірюється витрата води при різних значеннях вільного напору (порядку 1.2 м; 1.0 м; 0.8 м і 0.6 м).

Перша серія дослідів повинна включати до 4 вимірювань при різних напорах перед вентилем В2 (напір регулюється вентилем В1).

 

Друга серія дослідів:

Друга серія дослідів проводиться з метою визначення залежності між сту­пенем відкриття вентилем В1 і витратою води через нього при постійному напо­рі. Для цього на маховичку вентиля В1 прикріплюється стрілка, яка дозволяє досить точно визначити ступінь його відкриття (поворот маховичка на 1/4, 1/2, 3/4 і повний оберт).