Загальні положення

Для обліку кількості води на введенні внутрішнього водопроводу та на відгалуженні в квартиру встановлюють лічильники води. В житлових та громадських будинках, в основному, використовують крильчасті лічильники води. Ку­това швидкість обертів крильчатки пропорційна швидкості руху води. Передаючий і лічильний механізми сумують оберти крильчатки і на циферблатах фіксується кількість рідини, що пройшла через лічильник.

При підборі водолічильника враховують його основні гідрометричні характеристики, до яких відносять:

а) межа чутливості – найменші витрати, при яких лічильник починає працювати, але дає неточні покази;

б) область обліку – діапазон від найменших витрат до найбільших, в межах яких лічильник здійснює облік з достатньою точністю.

в) втрати напору у водолічильнику.

Важливими характеристиками водолічильників є такі фіксуємі значення витрати води, м3/год:

Qmax - максимальна витрата води, при якій водолічильник може працювати короткочасно без погіршення своєї характеристики; втрати напору в крильчатих лічильниках при цій витраті води повинні бути не більше 10,0 м;

Qnom - номінальна витрата води, при якій водолічильник може працювати протягом усього терміну служби;

Qexp - експлуатаційна витрата води, при якій лічильник може працювати безперервно;

Qt - перехідна витрата води, що розділяє робочий діапазон вимірювань на два під діапазони з різними значеннями допустимої похибки;

Qmin - найменша витрата води, для якої нормують похибку;

Qп.ч. - поріг чутливості, тобто найменша витрата води, при якій настає стійке обертання крилець лічильника.

Діаметр умовного проходу водолічильника вибирають, виходячи із середньогодинних витрат води за період водоспоживання (добу, зміну), і які не повинні перевищувати експлуатаційні (табл. 2). Вибраний водолічильник належить перевірити на:

а) пропуск максимальних розрахункових секундних витрат води на господарсько-питні, виробничі та інші потреби; при цьому втрати напору в крильчастих водолічильниках не повинні перевищувати 2.5м, в турбінних - 1;

б) пропуск максимальних розрахункових секундних витрат води на внутрішнє пожежегасіння, при якому втрати напору в водолічильнику не повинні перевищувати 10 м.

Втрати напору в водолічильнику визначають за номограмами (рис. 8) або за формулою: hвл = S·q2 , де S - гідравлічна характеристика водолічильника (табл. 3).