ІНТЕРПОЛЮВАННЯ ФУНКЦІЙ.

Мета роботи – вивчення та набуття навичок складання алгоритмів та написання програм інтерполювання функції за методом Ейткіна.

 

28.1. Загальні відомості

На практиці трапляються випадки, коли функція, її похідна чи інтеграл обчислюються з великими труднощами. Крім того, часто для функції аналітичний вираз взагалі невідомий, а відомі тільки її значення в скінченній кількості точок. Ці значення можуть бути навіть наближеними (наприклад, знайдені експериментально). Тому виникає потреба вихідну функцію наближено замінити іншою простішою (наприклад, поліномом), яка зображала б першу в обчисленнях.

Якщо відомі значення функції в кількох точках, то наближену функцію можна вибирати так, щоб вона в цих точках збігалась з вихідною.

Нехай в точках х0, хи ... , хп проміжку [а, b] відомі значення функції y = f(x):yo=f (х0), уn == f (хn).

Заміна функції у = f (х) на проміжку [а, b] деякою іншою функцією φ(х),яка в точках х0, хх, ... , хп набуває тих самих значень, що й функція y — f(x)

називається інтерполюванням, або інтерполяцією. Точки х0, хи ... , хп називаються вузлами інтерполювання, а формула у = j (х), яку при цьому виводимо для обчислення значень y =f(х), інтерполяційною формулою.

У геометричному тлумаченні задачу інтерполювання можна розуміти як задачу знаходження лінії y=j (х), яка проходить через точки площини з координатами 0, у0), (x1 y1), ... , п, уп) (мал. 1).

Кривих, які проходять через дані точки, можна провести безліч. У практичних задачах бажано функцію j (х) брати по можливості простішою. Знайдемо j (х), у вигляді полінома, степінь якого не більший від п. Інтерполювання в цьому разі називається поліноміальним або параболічним.

З’ясуємо, скільки розв'язків має задача параболічного інтерполювання. Відповідь на це запитання дає твердження: Якщо існує многочлен Рп(х), степінь якого не вищий від n і такий, що

Рп (x0) = У0, Pп1) = У1 , Рпп) = yп (xi ≠ xj при i≠ j) тo він єдиний.

Припустимо, що, крім згаданого многочлена Рп(х), існує відмінний від нього многочлен Qn(x), степінь якого не вищий від п i такий, що Qni)=yi (i= 0, 1, ... , n). Тоді многочлен Тn(х) = Рп(х) Qn(x), степінь якого, очевидно, не вищий від п, набуває значення нуль в (n+1)-ій точці х0, х1 ... , хп, звідки

Tn(x) = Pn(x)-Qn(x)≡0

тобто

Pn(x) ≡Qn(x

Існування інтерполяційного многочлена буде доведено далі його побудовою.

Хоч інтерполяційний многочлен Рп(х) єдиний проте можливі різні форми його запису, які мають ті чи інші особливості під час обчислень.

Інтерполяційний многочлен Рп(х) часто застосовують для наближеного обчислення значень функції у = f(х) при тих значеннях аргументу, яких немає в таблиці (тобто відмінних від вузлів інтерполювання). У цьому разі інтерполювання можна назвати «мистецтвом читання між рядками таблиці». Інтерполяційні многочлени використовують також при. знаходженні похідних від функцій, при інтегруванні тощо.