Ланцюги

Залежно від призначення ланцюги підрозділяються на вантажні, приводні і тягові.

Вантажні ланцюги призначені для піднімання вантажів у вантажопідйомних машинах.

Приводні ланцюги застосовуються в транспортуючих машинах для передачі руху робочим органам.

Тягові ланцюги установлюють в безперервних транспортуючих машинах для переміщення вантажів безпосередньо або за допомогою вантажозахватних пристроїв, пов'язаних з ланками ланцюга.

 
 

 


Зварні ланцюги (рис. 16) виготовляють із сталі круглого перерізу шляхом вигину її і зварювання в окремі ланки, які зчіплюються між собою.

Оскільки ланки ланцюга зварюються між собою, то наявність таких дефектів, як тріщини та розшарування, не допускаються.

Якість виготовлення ланцюгів повинна відповідати технічним умовам, наведеним в державних стандартах.

За способом виготовлення і обробки ланок зварні ланцюги діляться на такі, що калібруються і не калібруються.

Перші виготовляють з жорсткішими допусками на розміри кроку t і ширини В, оскільки ланцюги призначені для укладання в литі осередки зірочок і використовуються як вантажні і тягові.

Вантажні пластинчасті ланцюги (рис. 17) складаються з окремих штампованих пластинок, набраних у відповідній кількості з двох сторін на цапфи валів. Для утримання пластинок на цапфах їх кінці розклепують або в них установлюють шплінти, котрі притискують шайби до крайніх пластин.

Пластини і вали ланцюгів виготовляють із сталі марки не нижче 40, шайби - із сталі марки Ст.0 - Ст.3. При збиранні ланцюга повинна забезпечуватися рухливість їх шарнірних з'єднань.

Оскільки зусилля в ланцюзі розподіляється між декількома пластинами, то не спостерігається раптового обриву ланцюга, і вони працюють цілком надійно.

 

 

В порівнянні із зварними ланцюгами пластинчасті для одного і того ж навантаження більш компактні, мають меншу масу і значно краще чинять опір зносу. Застосовуються вони у вантажопідйомних машинах при швидкості руху ланцюга не більше 0,25 м/с. Проте застосування таких ланцюгів обмежене високою вартістю і необхідністю постійного і ретельного змащування.

Тягові пластинчасті ланцюги (рис. 18), на відміну від вантажних ланцюгів, мають ланки, що складаються з двох пластин (із зовнішніх і внутрішніх). Крок тягових пластинчастих ланцюгів значно більший кроку вантажних ланцюгів і складає від 65 до 1250 мм (ГОСТ 588-54).

       
 
   
Рис. 18 - Ланцюги тягові пластинчасті (втулкові ПВ) 1 - зовнішні пластини; 2 - внутрішні пластини; 3 - вісь; 4 - втулка
 

 

 


За ГОСТ 588-54 тягові пластинчасті ланцюги виготовляють наступних типів: втулкові ПВ; втулково-роликові ПВР; втулково-каткові з гладкими катками ПВК; втулково-каткові з гребними катками ПВКГ; втулково-каткові з підшипниками кочення у катків ПВКП.

Деталлю пластинчастого ланцюга, що найбільше зношується, є вал, розмір якого визначає міцність ланцюга.

Всі деталі ланцюга, окрім пластин, піддаються термічній обробці до твердості поверхонь НВ = 425…500 (підвищена твердість) або НВ = 200 … 300 (нормальна твердість). Допустиме навантаження на ланцюг залежить від запасу міцності ланцюга

, (16)

де - розривне зусилля ланцюга, Н;

- розрахункове зусилля ланцюга, Н;

- коефіцієнт запасу міцності ланцюга, приймається залежно від умов роботи і конструкції ланцюга: = 10 - за середніх умов роботи ланцюга; = 5 - з машинним приводом і легкому режимі роботи; = 6 - за важких умов роботи; = 9… 13 - у підйомних пристроях для людей.