Основи розрахунку

Продуктивність стрічкових конвеєрівзалежить від роду вантажу, що транспортується, і конструкції роликоопор. При транспортуванні штучних і сипких вантажів продуктивність визначають за формулами

, , т/год, (45)

де А – площа поперечного перерізу потоку вантажу, м2,

– швидкість руху вантажу, м/с,

– насипна густина вантажу, кг/м3.

Площа А поперечного перерізу вантажу на стрічці залежить від конструкції роликових опор, що додають стрічці плоску або жолоб форму.

Для плоскої стрічки (рис. 27) максимальна величина площі поперечного перерізу вантажу на стрічці визначається як площа рівнобедреного трикутника з основою ВС і кутами біля основи, які дорівнюють куту природного укосу

 


, (46)

де - висота між основою і вершиною конуса.

Максимальна продуктивність конвеєра з плоскою стрічкою при переміщенні сипкого матеріалу визначається за формулою

, т/год. (47)

 

При транспортуванні вантажу на стрічці жолобоподібної форми (рис. 28) сипкий вантаж утворює в поперечному перерізі геометричну фігуру, яка складається з рівнобедреної трапеції і рівнобедреного трикутника.

Площа такої фігури дорівнює

, м2. (48)

 

Максимальна продуктивність визначається за формулою

, т/год (49)

Насправді сипкий вантаж під впливом інерційних сил, діючих на роликових опорах, і через недосконалість роботи завантажувальних пристроїв займає на стрічці меншу площу.

Крім того, площа поперечного перерізу вантажу на стрічці залежить від швидкості руху стрічки, плавності її ходу, здатності стрічки зберігати форму на ділянках між оорами, фізико-механічних властивостей вантажу, що транспортується, і ряду інших чинників. Тому для визначення продуктивності стрічкового конвеєру вводять коефіцієнт завантаження:

  зерновий матеріал штучний вантаж сіль
y 0,29 – 0,35 0,35 – 0,42 0,25 – 0,32

 

Тоді формул (47) і (49) продуктивності набувають вигляду:

– для плоскої стрічки

, т/год; (50)

– для жолобоподібної стрічки

, т/год. (51)

Знаючи продуктивність конвеєра, можна визначити ширину стрічки - основний параметр стрічкового конвеєра, від якого надалі залежить вибір діаметрів роликоопор, розрахунок діаметра приводного і натяжного барабанів. Наприклад, ширина стрічки визначається:

– для плоскої стрічки (з формули 50):

, м; (52)

– для жолобоподібної стрічки (з формули 51):

, м. (53)

Для крупнокускових матеріалів необхідно перевірити ширину стрічки, виходячи з можливого укладання на ній шматків максимальних розмірів

, м, (54)

де – максимальний розмір матеріалу, що транспортується, м