Методичні вказівки

 

Кутова характеристика СГ для явнополюсного і для неявнополюсного генераторів розрізняється тому, що у генераторів з явнополюсними роторами Хq <Xd, а у генераторів з неявнополюсними роторами Хq = Xd. У синхронних машин МЕМ ~ РЕМ, тому, що у них синхронна частота обертання, тобто ω1 = const. Кут ψном – це кут між векторами Е0 та током обмотки статору.

Тому не важливо будувати кутову характеристику як залежність МЕМ= f(θ) або РЕМ = f (θ). Для електроенергетики важніше потужність і тому будемо будувати залежність РЕМ = f (θ):

РЕМ =

Для спрощення побудови кутової характеристики рекомендовано данні розрахунків занести в таблицю, наприклад, такої форми (таблиця № 5):

Розрахуємо θКР: cosθКР = = А, де

Тоді θКР = arccos А

Таблиця № 5. Данні для побудови кутової характеристики.

Параметр Розмірність Значення кута навантаження θ, град
θНОМ θКР
sinθ в.о.   0,5 0,866   0,866 0,71 0,5
*sinθ Вт (кВт, МВт)                
sin2θ в.о.   0,866 0,866   0,866 - 1 0,866
Вт (кВт, МВт)                
*sinθ + + Вт (кВт, МВт)                

 

Відношення максимального електромагнітного моменту Ммах к номінальному Мном має назву перевантажувальна здібність синхронної машини або коефіцієнт статичного перевантаження:

для гідрогенераторів

λ = 1,7 – 1,8 для турбогенераторів

λ = 2,0 – 3,0 для синхронних двигунів.

На рис. 3 зображено приклад кутової характеристики СГ з неявнополюсною конструкцією ротора.

При навантаженні, відповідному куту θ > θкр, електромагнітний момент МЕМ зменшується, що веде до порушення рівності обертаючого і протидіючого моментів. При цьому надмірна (неврівноважена) частина обертаючого моменту первинного двигуна

ΔМ = М1 — (МЕМ0)

викликає збільшення частоти обертання ротора, що веде до порушення умов синхронізації (машина виходить з синхронізму). Електромагнітний момент, відповідний критичному значенню кута (θкр), є максимальним Ммах. Для явнополюсних синхронних машин звичайно θкр = 70 - 85 эл. град.

Рис. 3. Приклад кутової характеристики СГ

з неявнополюсною конструкцією ротора