Методичні вказівки для виконання задачі 1.

Порядок розрахунку магнітного кола Т:

1) Визначити потік у сердечнику Т (врахувати схему з'єднання обмоток Т)

, Вб, де f1=50 Гц.

2) Визначити індукцію магнітного поля в стрижнях і ярмах Т (Вс і Вя, Тл )

, Тл; , Тл

3) Визначити напруженість магнітного поля і розрахувати НС на фазу Т. При розрахунку врахувати НС повітряних зазорів у стиках стрижнів і ярем. Кількість стиків прийняти рівними 7/3, величину зазору 5*10м. Магнітне коло трьостержньового Т трохи несиметричне, і довжина магнітних ліній для крайніх фаз трохи більше, ніж для середньої. На практиці цим розходженням зневажають і тому ми можемо розрахувати середню НС Fср для однієї фази, визначити шляхи проходження потоку по ярмах і стрижням згідно мал. 1

Fср=H2\3H, A, де ;

Значення напружностей магнітного поля вибираємо по табл. 2. Індукцію в стиках Вприйняти рівними індукції в стрижнях Вс. Для роботи побудуйте графічну залежність В=f(H) і В= f(руд) за даними цієї таблиці. Якщо даних недостатньо, продовжите графік у потрібну Вам область.

4) Визначите величину основної гармоніки складової струму, що намагнічує, Т, попередньо визначивши число витків первинної обмотки W1.

I0r = F/(Ö2*k* W1), А

де k=1,5¸2,2, коефіцієнт, що враховує наявність у струмі вищих гармонік, що намагнічує.

5) Визначити втрати в сталі сердечника. Питомі втрати дані в таблиці 2. Додаткові втрати прийняти рівними Рд= (10¸15) % від величини втрат у сталі. Масу трьох сердечників Т и двох ярем визначити з урахуванням коефіцієнта заповнення пакета стрижня і ярма сталлю. Значення коефіцієнта заповнення сталлю прийняти kc = 0,95 .

Рс = (kd + 1)*(руд.стер* Gстер + руд.яр* Gяр), Вт

Питому масу стали для визначення мас стрижнів і ярем прийняти рівної = 7,8´103 кг/м 3. Коефіцієнт kd = 0,1¸0,15 - урахування додаткових втрат.

6) Визначити активну складову струму х.х.

I0a =, A, де m - число фаз Т.

Магнітне коло трифазного стрижневого трансформатора приведено на рис. 1.

 

 

Рисунок 1. Ескіз магнітопроводу трифазного стрижневого Т

 

7) Визначити повний струм, що намагнічує, і коефіцієнт потужності Т в режимі холостого ходу. Зверніть увагу, що втрати в сталі Т - це фактично і є втрати х.х. I0=, A; cos0=, о.е.

8) Визначити параметри схеми заміщення Т в режимах х.х. і лабораторного к.з., побудувати ці схеми заміщення і позначити чисельні (розраховані Вами ) значення.

Z0=U ¤ Iо, Ом; r0= Ро/(m*I102),Ом; х0=, Ом;

cosjоо/(3UI10) , о.е.

Zк=U1k ¤ I, Ом; rк=, Ом; хк=, Ом;

cosjк =, о.е.

де напругу к.з. U1кз, (В) треба визначити по приведеному в табл. 1 значенню напруги к.з. Uк, (%). Зверніть увагу і поясните, чому I1КЗ=I1Н., де I =, А