Методичні вказівки

1) Розрахуйте параметр q1=.

2) На листі міліметрівки проставити, згідно з завданням, номери пазів з інтервалом в 1,0 – 1,5 см. Розмітьте полюсні ділення в зубцях статора пунктирною лінією: зубців (пазів)

3) Вибрати три кольори, наприклад, для фази А – синій, для фази В – чорний, для фази С – зелений. Враховуючи значення q1, провести вертикальні лінії, які відображають кількість пазів, в яких в нижньому шарі розміщено провідники однієї фази.

4) Розрахувати кроки обмотки статору, спочатку – без скорочення, а потім – зі скороченням, тобто з урахуванням b. На рисунку 1 приведено порядок побудування розвернутої схеми трифазної діаметральної (b = 1) обмотки, тобто без скорочення.

у1диметр= у1скор=

Рис. 1. Порядок побудування розвернутої схеми трифазної діаметральної (b = 1),

двохшарової обмотки статора: Z1 = 12, 2р = 2, у1 = 6, q1 = 2

На рис. 1 б) показано послідовне з’єднання двох катушечних груп фазної обмотки, для чого необхідно нижній кінець першої катушечної групи (К1А) з’єднати з нижнім кінцем другої катушечної групи (К2А), а верхні кінці вивести к затискам фазної обмотки (С1—С4). При такому з’єднанні катушечних груп ЕДС фазної обмотки представляє собою суму ЕДС всіх катушечних груп.

При виконанні укороченої обмотки друга сторона першої секції розмішується не в 7-му пазу (пунктир), а була б в 6-му пазу, це означало б, що скорочення дорівнює b = ,крок по пазамдорівнює:

у1укор = b* у1= *6 = 5.

5) На схемі обмотки відмітити напрямки струмів в трьох фазах.

6) Згідно з завданням, з’єднайте обмотку в „зірку” або в „трикутник”.

7) Для розрахунку обмотувального коефіцієнту для 1-ої, 5-ої і 7-ої гармонік треба розрахувати два коефіцієнта Кукор.ν і Крозп.ν окремо

Коб.ν = Кукор.νрозп.ν,

де ν = 1, 5, 7 – номер гармоніки струму і напруги.

Кукор.ν — коефіцієнт укорочення, що враховує зменшення ЕДС витка, викликане укороченням кроку обмотки: Kукорν = sin(

Крозп.ν,— коефіцієнт розподілення, що враховує зменшення ЕДС розподіленої по пазах обмотки в порівнянні із зосередженою.

Крозп.ν.=

Обмотувальний коефіцієнт враховує зменшення ЕДС фази скороченої та розподіленої обмотки статору в порівнянні з розрахунковою ЕДС діаметральної та зосередженої обмотки.

Треба відмітити, що в деяких випадках є необхідність використовувати обмотки зі скоро­ченим шагом до 0,5τ, наприклад, в потужних двохполюсних машинах з обмоткою із жорстких котушок. При укорочені β ≈ 0,8 ширина котушок такої обмотки більша, ніж внутрішній діаметр статора, почти на подвійну глибину пазів и укладка їх в пази дуже трудна, а в деяких випадках просто не­можлива.

Увага: При розрахунку ЕДС обмотки статора треба враховувати обмотувальний коефіцієнт: