рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ УКРАЇНА

РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ УКРАЇНА - раздел Образование, Відкритий Міжнародний Університет ...

ВІДКРИТИЙ МІЖНАРОДНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ “УКРАЇНА”

 

А.І. Берлач

 

Адміністративне право

УКРАЇНИ

 

Навчальний посібник для дистанційного навчання

 

Рекомендовано

Міністерством освіти і науки України

Як навчальний посібник для вищих навчальних закладів

 

Передрук і посилання без дозволу Університету “Україна” забороняються.

Усі права застережені.

 

 

Київ

Університет “Україна”

 

 

УДК 342(477)(075.4)

ББК 67.9(4УКР)401я73

Б 49

Гриф надано Міністерством освіти і науки України

Лист № 14/18.2-1278 від 09.06.2004 р.

Рекомендовано до друку

методичною радою Університету “Україна”

(протокол № 8 від 11 червня 2004 р.)

 

 

Рецензенти: О.П. Рябченко, доктор юридичних наук, професор,

професор кафедри адміністративного права та

адміністративної діяльності ОВС Національного

університету внутрішніх справ (м. Харків);

Р.А. Калюжний, доктор юридичних наук, професор,

начальник кафедри теорії держави та права

Національної академії внутрішніх справ України (м. Київ).

 

 

Берлач А.І.

Б 49 Адміністративне право України: Навч. посіб. для дист. навч. – К.: Ун-т

“Україна”, 2005. – 472 с.

ISBN 966-7979-79-2

 

Навчальний посібник для дистанційного навчання з курсу “Адміністративне право України” є експериментальним виданням, в якому за модульним принципом відповідно до сучасної адміністративно-правової доктрини розкривається зміст норм Загальної та Особливої частин адміністративного права України з урахуванням наукових здобутків у цій сфері та змін до адміністративного законодавства.

Зміст навчального посібника викладено в простій і доступній для сприйняття формі, передбачено наявність схем і таблиць, а також перелік додаткової літератури, необхідної для вивчення кожної теми. Усе це допоможе студентам осмислити головні завдання курсу, дасть можливість сформувати їм необхідний комплекс знань, умінь і навичок, а також правильно застосовувати норми адміністративного права щодо конкретних юридичних фактів.

Видання розраховано на студентів дистанційної та заочної форм навчання вищих навчальних закладів, коледжів, ліцеїв, гімназій, а також для широкого кола читачів, що цікавляться питаннями адміністративного права.

 

 

ББК 67.9(4УКР)401я73

ISBN 966-7979-79-2 © А.І. Берлач, 2005

© Університет “Україна”, 2005

ВСТУП

Навчальний курс адміністративного права є складовою юри-

дичної освіти, беручи до уваги, що адміністративне право України виступає фундаментальною галуззю публічного права та профі­люючою навчальною дисципліною.

Специфіка, що притаманна адміністративному праву, самостійному предмету і методу правового регулювання, дає змогу відмежувати його від інших галузей, що входять до єдиної системи права. Разом

з тим воно тісно пов’язане з іншими галузями, перш за все з конституційним, цивільним, трудовим, а також фінансовим правом.

У навчальному посібнику “Адміністративне право України” проаналізовано складний комплекс теоретичних положень та правових інститутів, значний масив різних нормативно-правових актів, що містять норми адміністративного права і визначають правовий статус багатьох суб’єктів управлінських відносин, а також широкого діапазону суспіль­них відносин управлінського характеру з урахуванням їх різнобічного адміністративно-правового регулювання.

Структура і зміст посібника визначаються навчальною програмою навчального курсу “Адміністративне право”, який вивчається студентами вищих юридичних та неюридичних навчальних закладів. Метою вивчення курсу “Адміністративне право” є прищеплення майбутнім юристам системних знань, умінь та практичних навичок, що необхідні для виконання ними своїх службових зобов’язань з реалізації конституційних цілей і функцій держави.

У посібнику відображено сучасний стан правового регулювання адміністративно-управлінських відносин станом на 1 лютого 2005 року, а також досягнення науки і практики адміністративного процесу. Навчальний посібник розроблено на правовій основі Конституції України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Митного кодексу України та іншого законодавства, з урахуванням численних змін і доповнень до нього.

Варто наголосити, що обрання нового Президента України, який основними принципами функціонування державних органів влади ви­значає відкритість, гласність та прозорість, передбачає кардинальну зміну структури органів виконавчої влади в Україні, а тому посібник може містити характеристику окремих органів влади, що в подальшому будуть реформовані чи ліквідовані.

Навчальний курс “Адміністративне право”, базуючись на затвер­дженій навчальній програмі, включає в себе відображення основного змісту Загальної та Особливої частин адміністративного права. Загальна його частина охоплює основні засади управлінської діяльності держави, її завдання, форми і методи здійснення, коло і компетенцію суб’єктів правовідносин, органів виконавчо-розпорядчої діяльності та питання адміністративної відповідальності у сфері державного управління. Особлива ж охоплює загальні засади та правові основи управлінської діяльності

у базових сферах державного управління, зокрема у сфері економіки, соціально-культурній та адміністративно-політичній сферах.

Виходячи з цього, важливого значення для усвідомлення студентами реального змісту системи державного управління набуває опанування ними механізму адміністративно-правового регулювання державно-управлінських відносин, його структури, характеристики основних складових цього механізму, перш за все адміністративно-правових норм та адміністративно-правових відносин.

З огляду на те що виконавча влада, у порівнянні із законодавчою та судовою владами, найбільше наближена до забезпечення потреб людини і є тією владою, з якою особа має ті або інші контакти практич­но повсякденно, цей курс вимагає від студента глибоких знань змісту адміністративно-правового статусу основних суб’єктів адміністративного права, насамперед громадян та громадських об’єднань, органів місцевого самоврядування, Президента України, органів виконавчої влади, державних службовців та ін.

Вивчення студентами змісту кожного модуля курсу “Адміністративне право” повинно здійснюватись на основі з’ясування положень Концепції адміністративної реформи в Україні та Концепції реформи адміністративного права України, метою яких (реформ) є формування такої системи державного управління, яка стане близькою до потреб і запитів людей, а головним пріоритетом її діяльності буде служіння народові, національним інтересам. Ця система державного управління буде підконтрольна народові, прозорою, побудованою на наукових принципах і ефективною.

А щодо реальності результатів цих реформ, то автор посібника достеменно переконаний: вони настануть лише за умови усвідомлення кожним нашим співвітчизником призначення та статусу державного службовця, рівень матеріального достатку якого повинен залежати від нашого благополуччя, взамін чого він повинен надати нам високоякісну професійну управлінську послугу. Влада для людини, а не людина для влади — має стати щоденним правилом державного службовця. Тоді як громадянин має усвідомити, що державна влада поводить се­бе з ним так, як він їй це дозволяє.

А для цього студентам, зокрема дистанційної форми навчання, необхідно опанувати нормативно-правову, основну та додаткову і спеці­альну літературу, перелік якої наведений у кожному модулі, що дасть змогу чітко зрозуміти сучасний стан адміністративно-правового регулювання суспільних відносин, уміло аналізувати чинне адміністративне законодавство та закріпити свій правовий статус як учасника конкретних правовідносин через реалізацію суб’єктивних прав і юридичних обов’язків.

Дистанційна освіта передбачає формування у студентів стійких навичок самостійної роботи щодо оволодіння теоретичним і практичним матеріалом даного курсу, індивідуальної роботи з правовими акта­ми, першоджерелами, а часто й матеріалами засобів масової інформації та публіцистики.

Саме тому, ознайомившись зі структурою навчального посібника, кожного окремого модуля, який часто включає й підмодулі, студенту слід звернути увагу на дидактичні матеріали, якими є зміст дидактичної одиниці, анотація модуля, перелік нормативно-правових актів, основної, додаткової та факультативної літератури з тим, щоб сформувати початкове уявлення про те, на що доведеться робити наголос при опрацюванні змісту того чи іншого модуля.

Вивчення модуля потрібно розпочати з виконання тест-допуску, для пошуку відповіді на який слід використовувати набуті знання з фундаментальних дисциплін, що вивчаються студентами згідно з навчальною програмою, або ж з попереднього модуля. Рівень складності тест-допуску є середнім, а тому не викликає проблем для його виконання. Лише після цього можна починати з’ясовувати основний зміст модуля. Його опанування завершується виконанням поставлених завдань для самоконтролю, причому останнє виконується в письмовій формі. Відповіді на 70–80 % поставлених питань слід шукати у змісті модуля, а решти – в рекомендованій нормативно-правовій та навчально-методичній літературі. Варто наголосити, що зміст модулів навчального курсу, зокрема його Особлива частина, насичений великим обсягом нормативно-правових актів, з якими слід уважно озна­йомитися. Для полегшення роботи студентів автором посібника подано коротку анотацію основних правових актів, а також компетенцію органів управління у відповідній сфері, однак це не може замінити потреби в ознайом­ленні з повним змістом закону.

Контрольним підсумком опанування студентами змісту навчального модуля є виконання ними підсумкового тесту, за результатами якого можна судити про готовність студентів самостійно аналізувати конкретні управлінські ситуації, правильно застосовувати норми чинного адміністративного законодавства щодо окремих юридичних фактів та формувати і висловлювати, а часто й відстоювати власну точку зору з тих чи інших правових питань.

Логічним завершенням вивчення дисципліни “Адміністративне право” є написання курсової роботи та складання іспиту. Курсова робота засвідчує рівень науково-дослідницької роботи студента, метою написання якої є набуття студентом вміннь і навиків самостійно працювати з науковою та нормативною літературою, аналізувати й узагальнювати матеріал, робити і формулювати власні висновки та пропозиції.

Теми курсових робіт з адміністративного права щорічно оновлюються і затверджуються на засіданні кафедри. Студентам надається право вибору теми курсової роботи, запропонованої кафедрою, або ж пропозиції своєї теми з відповідним обґрунтуванням. При виборі теми студенту слід керуватися своїми інтересами до певної проблеми, можливостями підбору літератури тощо.

Автор посібника сподівається, що структура, послідовність викладу матеріалу і його взаємозв’язок сприятимуть підготовці нової генерації фахівців правового спрямування, здатних розв’язувати складні адміні­стративно-правові проблеми формування і розвитку системи державного управління, що забезпечить становлення України як високорозвиненої, правової, цивілізованої європейської держави з високим рівнем життя, соціальної стабільності, культури та демократії, дозволить їй стати впливовим чинником у світі та Європі.

 

* * *

 

Модуль 1

система та джерела адміністративного права і його місце в системі

Поняття адміністративного права

Адміністративне право — це публічна галузь права, яка включає в себе систему правових норм, що регулюють суспільні відносини, які виникають у сфері… При цьому адміністративне право виступає важливим інструментом впливу держави… Такий широкий спектр адміністративно-правового регулювання пояснює виконання адміністративним правом таких функцій: …

Предмет адміністративного права

Комплексний характер предмета адміністративного права передбачає вивчення сутності виконавчої влади, органи якої здійснюють державне управління,… Як бачимо, предмет адміністративного права в умовах реформування суспільства… – відносини державного управління у сфері економіки, соціально-культурної та адміністративно-політичної діяльності; …

Метод адміністративно-правового регулювання

Другою з основних ознак відгалуження однієї галузі права від іншої є метод правового регулювання, оскільки предмет права дозволяє визначити сферу… Адміністративно-правовий метод — це органічна система прийомів, засобів і… Для адміністративного права, як і для теорії права загалом, характерне використання трьох основних способів правового…

Місце адміністративного права в системі права України

Якісні відмінності і специфіка предмету адміністративного права, своєрідність його методів ще більше і повніше виявляються при їх зіставленні та… Найтісніший зв’язок адміністративного права з конституційним правом, норми… Адміністративне право тісно межує з цивільним правом, оскільки предмет останнього складають майнові відносини. Якщо…

Система і джерела адміністративного права

Беручи до уваги масштабність дії норм, адміністративне право поділяється на три блоки адміністративно-правових норм – Загальну, Особливу та… Загальна частина – включає адміністративно-правові норми, що закріплюють:… Особлива частина – представлена інститутами, що об’єднують адміністративно-правові норми, які регулюють управлінські…

Адміністративне право і наука адміністративного права

Адміністративне право як галузь права і як навчальна дисципліна тісно пов’язане з наукою адміністративного права. Якщо адміністративне право регулює… Предметом науки адміністративного права є вся система знань про… Наступним, якісно змістовнішим рівнем знань про адміністративне право, управлінську діяльність держави та…

Поняття та особливості адміністративно-правових норм

Норми адміністративного права, як і будь-якої іншої галузі, є загальнообов’язковими правилами пове­дінки, що встановлені компетентними органами і… Зміст адміністративно-правових норм становлять правила поведін­ки в суспільних… Адміністративно-правові норми визначають правову основу взаємовідносин суб’єктів державного управління і місцевого…

Структура адміністративно-правових норм

Структура адміністративно-правових норм, тобто їх внутрішня будова та відповідний порядок взаємозв’язку їх складових частин (елементів) не… Адміністративно-правова норма традиційно складається з трьох елементів:… Гіпотеза адміністративно-правових нормвизначає умови, за яких можуть виникати у громадян і організацій передбачені…

Види адміністративно-правових норм

Розумінню норми права та повній уяві щодо її призначення слугує класифікація норм права, причому здійснюється вона за різними критеріями. Найбільш традиційною є така класифікація адміністративно-правових норм. Залежно від способу впливу на учасників адміністративно-правових відносин, визначального характеру їх юридичних прав…

Реалізація адміністративно-правових норм

Необхідною умовою виконання адміністративно-правовими нормами своїх функцій є забезпечення їх реалізації. Реалізація адміністративно-правових норм — це практичне виконання (втілення)… Адміністративне право використовує такі способи реалізації своїх норм:

Поняття адміністративно-правових відносин.

Результатом впливу адміністративно-правових норм на суспільні відносини управлінського характеру є виникнення, зміна та/або припинення… Адміністративно-правові відносини в механізмі правового впливу на суспільні… – вказують на коло осіб, на яких у конкретний час поширюється дія адміністративно-правової норми;

Особливості адміністративно-правових відносин

Для адміністративно-правових відносин як різновиду правовідносин характерні всі основні ознаки, притаманні правовідносинам в цілому. Разом з тим… – за своїм змістом є виключно управлінськими, оскільки виникають у сфері… – виникають, змінюються та/або ж припиняються у зв’язку з практичною реалізацією виконавчо-розпорядчих функцій держави…

Види адміністративно-правових відносин.

Державно-управлінська діяльність органів влади та місцевого самоврядування охоплює різноманітні сфери суспільного життя, через те… Класифікацію адміністративно-правових відносин можна запропонувати таку. 1. Залежно від функцій, які вони виконують, поділяються на:

Склад адміністративно-правових відносин

Склад адміністративно-правових відносин — це комплексне та системне поняття, що характеризує ці правовідносини з точки зору їх змісту, суб’єктів і… Матеріальним змістом адміністративних правовідносин є поведінка суб’єктів… Саме обов’язки іншої сторони адміністративних відносин, які містяться у нормі, і є гарантією додержання прав…

Поняття, система та класифікаційна характеристика суб’єктів адміністративного права

Поняття суб’єкта права є ключовим для кожної правової науки, оскільки суб’єкт права ‑ це потенційний суб’єкт правовідносин, який безпосередньо… Суб’єкт адміністративного права — це особа, яка за своїми особливостями… Таким чином, суб’єкти адміністративного права — це юридичні і фізичні особи, які мають правосуб’єктність, тобто можуть…

Суб’єкти адміністративного права

Українська держава розглядається як специфічний суб’єкт адміністративного права, адже в конкретних адміністративних правовідносинах вона… В адміністративних правовідносинах беруть участь також місцеві ради та їх… Велике коло учасників адміністративних правовідносин становлять підприємства різних організаційно-правових форм…

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства

Конституція України проголосила людину, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпеку найвищою соціальною цінністю, отже,… Відносини громадян з державою найчастіше виявляються у сфері виконавчої влади,… Увесь комплекс прав і обов’язків громадян, закріплених нормами адміністративного права, а також гарантії реалізації…

Об’єднання громадян

Право громадян на свободу об’єднання є невід’ємним правом людини, закріпленим загальною декларацією прав людини, і гарантується Конституцією та… Базовим правовим актом, який регламентує порядок створення та діяльності… Об’єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону…

Органи виконавчої влади

Особливе місце серед суб’єктів адміністративного права займають органи виконавчої влади, які, будучи найчисленнішою їх групою, виконують функції… Органи державної виконавчої влади — це законодавчо визначена складова… Для органів державної виконавчої влади характерні такі ознаки:

Президент України

Президент України є главою держави і виступає від її імені. При цьому він займає формально найвище місце в структурі державних органів та… Гарантуючи державний суверенітет і територіальну цілісність, Президент України… У випадку необхідності Президент України: а) вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни та у…

Кабінет Міністрів України

Відповідно до Конституції України вищим органом у системі органів виконавчої влади є Кабінет Міністрів України, який спрямовує і координує роботу… Наразі до складу Кабінету Міністрів України входять Прем'єр-міністр України,… Прем'єр-міністр України призначається на посаду Верховною Радою України за поданням Президента України. При цьому…

Органи місцевого самоврядування

Місцеве самоврядування являє собою організаційну форму здійснення населенням влади на місця, що покликана забезпечити самостійне вирішення… Правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією… Адміністративно-правовий статус органів місцевого самоврядування характеризується:

Державні службовці

Реалізація державою як інститутом влади своїх повноважень, завдань та функцій стає можливою лише за умови належного служіння суспільству її… Правову основу діяльності державних службовців становить Конституція України,… Закон України “Про державну службу” від 16 грудня 1993 р. ви­значає державну службу в Україні як професійну діяльність…

Підприємства, установи й організації

Активними учасниками адміністративних правовідносин виступають різні за правовим статусом організації, різновидами яких є: – підприємства як самостійний суб’єкт господарювання, створений компетентним… – установи, а саме організації, створені власником для здійснення управлінських, соціально-культурних або інших…

Витяг із статті: Савина В. “36 стратегем. Китайская азбука конфликтного управления [Электронный ресурс] // Русский журнал.—2001.—29 октября).

  Питання для самоконтролю 1. Поясніть співвідношення понять законність і дисципліна.

– Конец работы –

Используемые теги: розвитку, людини, Україна0.06

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ УКРАЇНА

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Вступ до курсу Людина і світ . Поняття людина як біосоціальна істота, розкрити основні завдання курсу, уявлення про його роль у формуванні світогляду людини
ЗАНЯТТЯ... Вступ до курсу Людина і світ Поняття людина як біосоціальна істота... Мета розкрити основні завдання курсу уявлення про його роль у формуванні світогляду людини розкрити зміст основних понять людина особистість...

Лекція 1. Вступ до курсу історії України 1. Курс історії України в системі гуманітарних наук. Предмет, мета та завдання курсу. 2. Періодизація історії України
Лекція Вступ до курсу історії України План...

Тенденції та перспективи розвитку товарної структури зовнішньої торгівлі України
Активне використання зовнішньоекономічного фактора сприяє подоланню негативних процесів в економіці і подальшому розвитку ринкових відносин. Розвиток зовнішньої торгівлі, зокрема нарощування експорту країни на світовому… Розвідані запаси корисних копалин України оцінюються приблизно в 7 трильйонів, а за деякими даними - в 12-14…

Національна економіка як наука. Предмет і задачі курсу Стадії розвитку національної господарської системи України
Національна економіка як наука Предмет і задачі курсу... Моделі національних економік... Стадії розвитку національної господарської системи України...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З ДИСЦИПЛІНИ АВТОМОБІЛІ Транспортна стратегія України на період до 2020 року та концепсія розвитку автомобільної промисловості
Національний Транспортний Університет... Кафедра Автомобілі...

ТЕМАТИКА КУРСУ ЛЕКЦІЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ. Ввідна лекція. 1.Предмет і завдання курсу. Періодизація історії України
Ввідна лекція... План...

Лекція № 1. УПРАВЛІННЯ ТУРИСТИЧНИМИ РЕСУРСАМИ В КОНТЕКСТІ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ 1. Концепція сталого розвитку туризму
ПЛАН... Концепція сталого розвитку туризму... Принципова логістична модель сталого розвитку туризму Логістичний потенціал туристопотоку ресурсної та матеріально технічної баз туризму...

Поняття людини як біосоцальної істоти • Іивідуальнісгь як феномен людини • Особа. Особистість. Персона. Громадянин
Поняття людини як біосоцальної істоти Іивідуальнісгь як феномен людини Особа Особистість Персона Громадянин... Поняття людина як біосоціальної істоти Людина це біосоціальна істота... Тільки суспільні відносини роблять людину людиною Соціалізація біологічного виду homo sapiens призвела до появи...

Значення харчової промисловостi у соцiальному та економiчному розвитку України
V. Перспективи розвитку харчово промисловост у Пвнчно-Схдному економчному район. Заключна частина. Додатки Список лтератури Вступна частина.На… Питома вага ц галуз в структур виробництва предметв споживання сяга 52,8 , у… Останнм часом розвиток харчово промисловост в Укран характеризуться рзким зниженням технологчного рвня виробництва,…

0.031
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам