Єдність і точність сертифікаційних вимірювань

Єдність і точність вимірювань, без яких неможливе створення якісної продукції, не в повній мірі задовольняють основну вимогу до метрології — забезпечення якості вимірювань, тобто гарантування їх на протязі тривалого періоду часу. Таку властивість об'єктів, якими є і засоби вимірювальної техніки, зберігати свої характеристики за певних умов протягом заданого часового періоду називають їх______________________.

Досягнення певної точності вимірювання короткочасно є складним завданням, але гарантування її протягом тривалого часу (години, тижня, місяця та довше) — це дуже складне завдання. Аналогічно, неоднаковим за складністю є завдання убезпечення точності вимірювань одиничного ЗВТ та значної їх кількості, що виготовляються серійно протягом тривалого часу.

В умовах зростання кількості виготовлюваних ЗВТ, що з часом безупинно зростає як за кількістю їх типів, так і за величиною груп чи серій ЗВТ забезпечення їх якості та, як наслідок, якості продукції без використання теорії надійності практично неможливе.

Критерії кількісного оцінювання надійності ЗВТ, методи її прогнозування та підвищення до заданого рівня дає теорія надійності.

Надійність ЗВТ, як і всякого виробу, закладається уже в процесі його проектування, створюється в процесі виготовлення та підтримується під час правильного використання.

Залежно від цього розрізняють такі види надійності:

____________________________________________, що створюється в процесі конструювання таскладом матеріалів, частин, комплектувальних виробів тощо;

____________________________________________, що зумовлена технологічними процесами виготовлення ЗВТ та його складових частин (деталей, вузлів тощо);

____________________________________________,що визначається умовами використання ЗВТ, як об'єктивними (довкілля, наявність вібрацій, агресивних середовищ тощо), так суб'єктивними (кваліфікація персоналу, дотримання правил профілактики тощо);

___________________________________________, що зумовлюється всіма перечисленими факторамита економічною доцільністю якісного обслуговування, ремонтування чи заміни окремих елементів.

В метрології розрізняють ще метрологічну, інформаційну надійність тощо.

Оскільки положення теорії надійності є загальними та однаковими, що відносяться до всіх об'єктів, то й терміни та їх означення є такими. Нижче розглянемо деякі з них.

___________________ — це виріб (деталь, вузол, прилад, система тощо), надійність яких підлягає визначенню.

___________________ — стадії існування об'єкта (використання за призначенням, зберігання, транспортування, ремонтування).

____________________ (справність) — стан об'єкта, в якому він відповідає всім вимогам до нього.

_____________________ (несправність) — стан об'єкта, в якому він не відповідає хоча б одній з вимог до нього.

__________________________ — стан об'єкта, в якому він здатний виконувати всі функції згідно вимог НТД.

__________________________ — порушення роботоздатності, внаслідок якої об'єкт повністю чиї частково перестає виконувати свої функції.

__________________________ — властивість об'єкта зберігати роботоздатність протягом певного інтервалу часу в заданих умовах його використання.

__________________________ — непридатність, що не зумовлює відмову, наприклад певне погіршення зовнішнього вигляду.

__________________________ — пристосованість об'єкта до попередження, виявлення та усунення відмов, що кількісно характеризується вартістю ремонтування.

__________________________ — властивість об'єкта набувати роботоздатності через усування відмови за допомогою ремонтування, регулювання тощо. Невідновлювані об'єкти не піддаються ремонтуванню.

__________________________ — відновлюваність, що забезпечується автоматично чи спонтанно (самодійно) без додаткових заходів.

__________________________ — випадкова послідовність відмов відновлюваних об'єктів.

__________________________ — здатність об'єкта не втрачати роботоздатності під час зберігання.

__________________________ — перевищення мінімально необхідних значень фізичних величин об'єкта з метою збільшення їх надійності.

___________________________ – введення структурної надмірності шляхом паралельного вмикання окрім основних запасних елементів на постійно (навантажений чи «гарячий» резерв) чи так, що вони вмикаються замість основних після їх відмов (ненавантажений чи «холодний» резерв).

 

__________________________________________________ – з’єднання елементів без резервування, коли відмова цілого з’єднання може виникнути внаслідок відмови хоча б одного з них.

__________________________ — ступінь економічної доцільності використання об'єкта за призначенням.

__________________________ — властивість об'єкта зберігати роботоздатність і задану ефективність у часі.

___________________________ — поломка, цілковита зношеність, втрата ефективності, точності чи безпечності.

__________________________ — тривалість у годинах, циклах чи обсязі роботи об'єкта.

_________________________ — наробіток до граничного стану об'єкта.

________________________________________________ — об'єкт або його частина, для якої розраховують кількісні показники надійності.