Сучасний етап розвитку України у метрологічному забезпечені якості продукції

 

Сучасний етап розвитку України характеризується зростанням потоків інформації в усіх сферах діяльності, а успіхи науки впливають на темпи її соціального та економічного розвитку. В цьому процесі важливу роль відіграє вимірювальна інформація, яка забезпечує кількісну оцінку рівня якості продукції, стану технологічних процесів, характеристик обладнання тощо. Вирішення важливих науково-технічних та народногосподарських завдань з випуску якісної продукції значною мірою залежить від єдності вимірювань у державі.

Згідно з під єдністю вимірювань розуміють такий стан вимірювань, за якого результати вимірювань виражаються у законодавчо визначених одиницях, а характеристики похибок або невизначеності вимірювань відомі та із заданою ймовірністю не виходять за встановлені границі.

Основою забезпечення єдності вимірювань є метрологічна діяльність, яка пов'язана із створенням та постійним удосконаленням метрологічного забезпечення.

Метрологічне забезпечення (МЗ) – це встановлення та застосування метрологічних норм та правил, а також розроблення, виготовлення та використання технічних засобів, необхідних для досягнення єдності та потрібної точності вимірювань.

Для ефективного вирішення питань МЗ існує державна метрологічна система, діяльність якої має бути спрямована на:

• реалізацію єдиної технічної політики у сфері метрології;

• захист громадян і національної економіки від наслідків недостовірних результатів вимірювань;

• підвищення рівня фундаментальних досліджень і наукових розробок;

• економію всіх видів матеріальних ресурсів;

• забезпечення якості та конкурентоспроможності вітчизняної продукції;

• створення нормативно-правових, нормативних, науково-технічних та організаційних основ забезпечення єдності вимірювань у державі.

Усі задекларовані напрями діяльності метрологічної системи прямо чи опосередковано пов’язані із забезпеченням якості продукції, послуг, процесів.

Розглянемо сучасний стан та перспективи розвитку МЗ якості продукції.

МЗ має п’ять взаємопов’язаних галузей:

1 Наукова галузь ґрунтується на метрології як науці про вимірювання, методи і засоби забезпечення їх єдності та способи досягнення потрібної точності.

2 Законодавчою основою МЗ є закони, декрети, постанови та інші правові документи, які спрямовані на забезпечення єдності вимірювань в державі.

3 Нормативною основою МЗ є нормативні документи (стандарти, методики, інструкції).

4 Технічну основу МЗ становлять технічні засоби (еталони, робочі засоби вимірювань), призначені для відтворення, зберігання, передавання одиниць фізичних величин та виконання процедур порівняння з ними вимірюваних величин з метою отримання об’єктивної інформації про їхнє значення.

 

5 Організаційною основою МЗ є мережа організацій, на які покладено функції адміністративного забезпечення єдності вимірювань.

Всі ці галузі пов’язані складними інформаційнотехнічними зв’язками, метою яких є забезпечення єдності та достовірності вимірювальної інформації, яка створюється в суспільній діяльності.

Сьогодні процедури оцінювання якості вимагають все більше і більше об’єктивної інформації, про показники якості оцінюваної продукції.

Основним джерелом об’єктивної інформації, яка використовується у всіх галузях МЗ, є технічна галузь.

Тому очевидним є бажання до постійного вдосконалення технічних засобів вимірювальної техніки як основного стимулу розвитку інших галузей метрологічного забезпечення.

Однак будь-який вид людської діяльності веде до певних затрат на її здійснення. Тобто забезпечення єдності вимірювань за допомогою їх МЗ вимагає затрат на розроблення нормативно-правових документів, створення еталонів та засобів вимірювальної техніки, фінансування діяльності контролюючих органів.

Наприклад, у розвинених країнах трудомісткість контролю і вимірювань показників якості продукції становить в середньому від 10 % до 15 % трудомісткості всього суспільного виробництва. В деяких галузях виробництва, наприклад, у виробництві електронних вузлів і їх компонентів, ця частка значно вища. Економія затрат завдяки ефективнішій побудові системи МЗ забезпечила би появу значних наукових і економічних ресурсів. Тому очевидно, що в сучасних умовах розвитку національної економіки важливим фактором є створення ефективного метрологічного забезпечення.

Перспективи удосконалення метрологічного забезпечення якості продукції. Контроль багатьох параметрів якості є завданням вимірювальної техніки.

Висока якість продукції може бути досягнута тільки там, де вимірювальна техніка є невід’ємною частиною процесу виробництва. Крім того, необхідного підвищення якості вимагають все вищі вимоги до ефективності самої вимірювальної техніки. Тому забезпечення якості і вимірювальна техніка в процесах виробництва взаємопов’язані між собою.

У загальному випадку систему МЗ можна подати у вигляді перетворюючої системи, яка реагує на вхідні впливи, характеризується множиною внутрішніх станів та реалізує вихідні впливи.

Графічно подати систему МЗ можна у вигляді, зображеному на рис. 1.

На шляху вдосконалення системи МЗ існують невирішені проблеми. Найболючішою є проблема «людського» фактора. Її можна вирішувати, впровадивши систему управління якістю в органах системи МЗ, чіткіше сформулювавши вимоги до персоналу, організувавши та здійснивши різноманітні заходи підвищення кваліфікації. Важливою проблемою в системі МЗ є технічний фактор.

Рис. 1 - Система метрологічного забезпечення

 

Як правило, в промисловості України використовується парк застарілих засобів вимірювальної техніки, для яких розроблено доволі ефективні методи контролю їх метрологічних характеристик, що забезпечують достатній рівень довіри до результатів вимірювань. При впровадженні сучасних засобів вимірювальної техніки часто виникає проблема неефективності існуючого МЗ. Вирішення цієї проблеми лежить в площині впровадження сучасних інтелектуальних засобів вимірювань, методів бездемонтажного контролю метрологічних характеристик ЗВ, створення баз даних про метрологічні характеристики ЗВ та їх зміни від початку експлуатації.

Висновки та формулювання напрямів подальших досліджень. Запропонований підхід системного аналізу стану метрологічного забезпечення оцінювання якості дає змогу: по-перше, здійснювати узагальнений аналіз із урахуванням максимальної кількості впливових факторів, по-друге, використання матричних структур спрощує алгоритми розрахунку показників якості системи МЗ, що дасть змогу оперативніше враховувати тенденції розвитку системи, по-третє, використання запропонованого підходу для аналізу ефективності МЗ спростить формалізацію процедур оцінювання якості продукції та підвищить достовірність результатів оцінювання відповідності продукції встановленим вимогам.

Подальші дослідження системи МЗ оцінювання якості продукції необхідно вести в таких напрямках:

− розроблення математичної моделі системи МЗ;

− розроблення алгоритмів побудови оптимальних структур МЗ;

− створення концепції розвитку окремих галузей МЗ.

Отже, виконання перерахованих вище заходів дасть змогу створити ефективну систему метрологічного забезпечення оцінювання якості.