Автоматичний привід зчеплення

В умовах міста з інтенсивним рухом транспорту водію доводиться вимикати зчеплення до 600 разів на 100км шляху, що дуже ускладнює його роботу по керуванню автомобілем.

Зчеплення з автоматичним керуванням повністю звільняє водія від фізичних зусиль. При такому зчепленні відсутня педаль у приводі, є тільки педаль гальм та подачі палива.

Певний інтерес представляють конструкції зчеплення та приводу, у яких зчеплення фрикційне, а автоматичне керування зчепленням здійснюється спеціальним обладнанням.

На рис.14 представлена схема електровакуумного автоматичного приводу зчеплення. Спеціальне обладнання зчеплення включає у себе вакуумний циліндр(2) з поршнем(3) та штоком(1), клапанний пристрій(8) з вакуумним клапаном(7), електромагнітом(5), якорем(4) та сідлами(6, 9). В обладнання також входить блок керування(10), регулюючий силу току генератора(11), що надходить в обмотку електромагніту(5) в залежності від кутової швидкості колінчастого валу двигуна.

 

1-шток; 2-циліндр; 3-поршень; 4-якір; 5-електромагніт; 6,9-сідла;

7-клапан;8-клапаний пристрій; 10-блок управління; 11-генератор;

12-пружина; 13-важіль; 14-гідропривід; 15-зчеплення;

І-ІІІ-виводи; А,Б-порожнини

Рисунок 14 - Електровакуумний автоматичний привід зчеплення

 

Додаткове обладнання забезпечує автоматичне управління фрикційним зчепленням(15). При ввімкненому зчеплені струм не надходить в обмотки електромагніту(5) і якір(4) пружиною штоку(1) зсунутий в положення при якому сідло(9) закриває центральний отвір клапана(7), що зв’язує циліндр(2) з впускним трубопроводом двигуна через вивід ІІІ. В цьому випадку порожнини А та Б вакуумного циліндру з’єднуються з оточуючим повітрям через виводи І та ІІ і в порожнинах зберігається однаковий тиск повітря.

При дії на важіль керування коробкою передач електричний ланцюг електровакуумного приводу замикається, струм надходить в обмотки електромагніту(5), всередину нього втягується якір(4) із сідлом(9), відкривається центральний отвір клапана(7) і порожнина Б циліндра(2) з’єднується з впускним трубопроводом двигуна через вивід ІІІ. Одночасно клапан(7) сідає на сідло(6), перекриває вивід ІІ і перериває зв’язок порожнини Б вакуумного циліндра з оточуючим повітрям. Під дією різниці тиску повітря у порожнинах циліндра(2) поршень(3) переміщається і через важіль(13) та гідравлічний привід(14) вимикає зчеплення, дозволяючи ввімкнути необхідну передачу в КП. При максимальній силі струму в обмотках електромагніту(5) зчеплення вимкнене повністю, а при зменшені сили струму - поступово вмикається. Сила струму залежить від кутової швидкості колінчастого валу двигуна. При збільшені кутової швидкості розрідження зменшується. При цьому блок керування(10) зменшує силу струму в обмотках електромагніту. Регулювання розрідження та сили струму забезпечує плавне збільшення моменту зчеплення та плавне рушання автомобіля з місця, а також дозволяє підтримувати необхідний режим, при якому зчеплення ввімкнене не повністю (пробуксовує).

Ступінь пробуксовування зчеплення залежить від положення штоку(1), всередині якого знаходиться пружина(12) оберненого зв’язку. Так, при заданій кутовій швидкості колінчастого валу наступає рівновага між електромагнітною силою, що діє на якір(4), та силою пружини(12). В цьому випадку клапан(7) сідає на сідло(9) якоря(4) та сідло(6), перериваючи зв’язок порожнини Б циліндра(2) з впускним трубопроводом двигуна(вивід ІІІ) і з навколишнім повітрям(вивід ІІ).

Автоматичний електровакуумний привід зчеплення зменшує час розгону автомобіля та може бути встановлений на автомобілі без порушення його компонування. Педальний привід зчеплення можна використовувати, наприклад, при пуску двигуна буксируванням. При застосуванні педального приводу автоматичний електровакуумний привід зчеплення вимикається.