Діафрагмовою пружиною.

Таке зчеплення отримало широке застосування на легкових автомобілях. Зчеплення має просту конструкцію, невеликі розміри та масу. Для його вимкнення потрібне невелике зусилля, так як сила діафрагмової пружини при вимкненні зменшується. Проте притискне зусилля діафрагмової пружини обмежене.

На рис. 17 показано зчеплення легкових автомобілів ВАЗ. Подібну конструкцію зчеплення використовують на автомобілях вітчизняного виробництва: ЗАЗ «Славута», «Forza», «Lanos». Зчеплення однодискове, сухе, з центральною діафрагмовою пружиною та гідравлічним приводом.

Зчеплення має один ведений диск, а ведучі та ведені його частини притискаються один до одного центральною пружиною. Крутний момент від двигуна зчеплення передає за рахунок сил сухого тертя. Зусилля від педалі до вилки вимкнення зчеплення передається через рідину.

Зчеплення складається із ведучих частин: маховик(8), кожух(16), натискний диск(7); ведених частин: ведений диск(2) та деталей ввімкнення та вимкнення: пружина(1), муфта(12), підшипник(14). Сталевий штампований кожух(16), чавунний натискний диск(7) і натискна пружина(1) являють собою нерозбірний вузол, який кріпиться до маховика(8) болтами(10).

Між маховиком та натискним диском на шліцах ведучого валу(11) коробки передач встановлений ведений диск(2), що складається із маточини(5), сталевого розрізного диску(4) і фрикційних накладок(3). Ведений диск оснащений демпфером(6), що забезпечує пружний зв’язок між маточиною(5) та диском(4), а також гасіння крутильних коливань. Діафрагмова пружина(1), відштампована з листової пружинної сталі, у вільному стані має вигляд усіченого конусу з радіальними прорізами, що йдуть від її внутрішнього краю. Радіальні прорізи утворюють 18 пелюстків, які являються пружними витискними важельками. Пружність цих важельків сприяє забезпеченню плавної роботи зчеплення. Пружина(1) за допомогою заклепок та двох кілець закріплена на кожусі(16) зчеплення. При цьому зовнішній її край, стикаючись з натискним диском, передає зусилля від пружини на натискний диск. Зчеплення разом з маховиком розміщається у відлитому із алюмінієвого сплаву картері(9), закритому спереду сталевою штампованою кришкою(18) і закріпленому на задньому торці блоку циліндрів двигуна.

Зчеплення має гідравлічний привід[5].

 

1-діафрагмова пружина; 2-ведений диск; 3-фрикційна накладка;

4-розрізний диск; 5-маточина;6-демпфер; 7-натискний диск;

8-маховик; 9-картер; 10-болт; 11-вал; 12-муфта; 13-вилка;

14-підшипник; 15-фланець; 16-кожух; 17-пружина; 18-кришка

Рисунок 17 - Зчеплення легкових автомобілів ВАЗ