Дводискове зчеплення з центральною

конічною пружиною.

 

Дводискове зчеплення з центральною конічною пружиною за конструкцією простіше, ніж дводискове зчеплення з перефирійними пружинами, та має менший осьовий розмір.

1-ведені диски; 2-ведучий диск; 3-палець; 4-натискний диск; 5-важіль; 6-фланець;

7-конічна пружина; 8-обойма; 9-втулка; 10-кожух; 11-упор; 12-пружина;

13-маховик

Рисунок 22 - Дводискове зчеплення з центральною конічною пружиною

У такому зчеплені(рис. 22) рівномірність натискного зусилля конічної пружини(7), стискаючої ведучі та ведені деталі, забезпечується веєроподібними пружними натискними важелями(5). Ці важелі виконані у формі лопатей вентилятора, що покращує охолодження та вентиляцію дисків зчеплення. Крім того, вони забезпечують плавне ввімкнення та вимкнення зчеплення. Нижні кінці важелів з шаровими опорами розміщені в обоймі(8) закріпленій на рухомій втулці(9), а зовнішні кінці затиснені між кільцевими виступами опорного фланця(6) і натискного диска(4). Таке кріплення натискних важелів забезпечує переміщення натискного(4), середнього ведучого(2) і ведених(1) дисків при ввімкненні та вимкненні зчеплення. Крім того, подібна конструкція важелів збільшує тиск центральної конічної пружини, що стискує ведучі і ведені деталі зчеплення.

Натискний диск(4) своїми прямокутними виступами з’єднується з кожухом(10) зчеплення, а середній ведучий диск(2) зв’язаний з маховиком(13) двигуна пальцем(3). Такі з’єднання забезпечують передачу крутного моменту від маховика на диски і переміщення дисків в осьовому напрямку. при вимкненні зчеплення середній ведучий диск відтискається від маховика пружинами(12) до упору(11), встановленого у кожусі зчеплення.

Привід зчеплення - механічний з пневмопідсилювачем, який створює при вимкненні зчеплення зусилля, пропорційне прикладений до педалі силі тиску[2].