Однодискове сухе зчеплення

 

Однодисковим зчепленням називається фрикційна муфта, у якій для передачі крутного моменту застосовується один ведений диск. Принципова схема однодискового зчеплення показана на рис. 2. Зчеплення складається із ведучих та ведених деталей, а також із деталей вмикання та вимикання зчеплення.

а - ввімкнене; б - вимкнене; 1-кожух; 2-натискний диск; 3-маховик;

4-ведений диск; 5-пластина; 6-пружина; 7-підшипник; 8-педаль;

9-вал; 10-тяга; 11-вилка; 12-важіль

Рисунок 2 - Однодискове зчеплення

Ведучими деталями є: маховик(3) двигуна, кожух(1) і натискний диск(2), веденими: ведений диск(4), деталями ввімкнення: пружини(6), деталями вимкнення: важелі(12) і муфта з витиск ним підшипником(7).

Кожух(1) прикріплений болтами до маховика. Натискний диск(2) з’єднаний із кожухом пружними пластинами(5), які забезпечують передачу крутного моменту від кожуха на натискний диск та осьове переміщення натискного диску при ввімкненні та вимкнені зчеплення. Ведений диск встановлений на шліцах первинного валу(9) коробки передач.

При відпущеній педалі(8) зчеплення ввімкнене, так як ведений диск(4) притиснутий до маховика(3) натискним диском(2) зусиллям пружин(6). Зчеплення передає крутний момент від ведучих деталей до ведених через поверхні тертя веденого диску з маховиком та натискним диском. При натисненні на педаль(8, рис. 2,б) зчеплення вимикається, так як муфта з витискним підшипником(7) переміщується до маховика, повертає важелі(12), які відсувають натискний диск(2) від веденого диску(4). В цьому випадку ведучі та ведені деталі зчеплення роз’єднані та зчеплення не передає крутний момент.

Однодискові зчеплення прості за конструкцією, дешеві у виготовлені, надійні у роботі, забезпечують хороший відвід тепла від тертьових поверхонь, чистоту вимкнення та плавність ввімкнення. Вони зручні в обслуговуванні при експлуатації та ремонті.

У однодискових зчепленнях стиснення ведучих та ведених деталей може відбуватись кількома циліндричними пружинами, рівномірно розташованими по периферії натискного диску. Також стиснення може відбуватись однією діафрагмовою чи конусною пружиною, встановленою у центрі натискного диску.

Зчеплення з периферійними пружинами трохи складніше за конструкцією (велике число пружин). Крім того, поломка однієї з пружин під час експлуатації може бути не помічена, що приведе до підвищеного зносу зчеплення.

Зчеплення з однією центральною пружиною простіше за конструкцією та надійніше в експлуатації. При центральній діафрагмовій пружині зчеплення (рис. 3, а) має меншу масу та розміри, а також меншу кількість деталей, так як пружина крім своєї функції виконує ще функцію важелів вимкнення зчеплення. Крім того вона забезпечує рівномірний розподіл зусилля на натискний диск. Зчеплення з центральною діафрагмовою пружиною застосовується на легкових автомобілях через труднощі виготовлення пружин з великим натискним зусиллям при малих розмірах зчеплення.

 
 
а б   а - зчеплення з центральною діафрагмовою пружиною; б – зчеплення з центральною конічною пружиною Рисунок 3 - Схеми зчеплень

 

 


Перевагою зчеплення з центральною конічною пружиною(рис. 3, б) є те, що натискна пружина не торкається до натискного диску і тому при роботі менше нагрівається та довше зберігає свої пружні властивості. Крім того, завдяки конструкції натискного механізму зчеплення може передавати великий крутний момент при порівняно невеликій силі пружини. Таке зчеплення застосовується на вантажних автомобілях великої вантажопідйомності[2].