Демпфер

Демпфер - це пружинно-фрикційний гасник коливань, встановлений у веденому диску зчеплення(рис.8,9).

При русі автомобіля крутний момент, що діє у трансмісії непостійний. Навіть при постійній швидкості автомобіля та постійній подачі палива момент пульсує. Основною причиною цього є періодичність робочого процесу автомобільного двигуна, сильну пульсацію моменту можуть викликати дорожні нерівності.

Коливання крутного моменту викликають перемінне навантаження у деталях та скорочують строк їх служби. Для зменшення цих коливань застосовують демпфери. Основною причиною встановлення демпферу саме у ведений диск зчеплення є бажання приблизити його до основного джерела коливань - двигуна. Варто відмітити , що існують і альтернативні конструкції, коли гасник встановлюється у коробку передач чи маховик двигуна.

Один з варіантів демпфера, вбудованого у ведений диск зчеплення, показаний на рис. 8(та ж конструкція приведена на рис. 7). Він включає в себе диск(5), з’єднаний із маточиною(4) засобом тангенціально розташованих стиснених пружин(6), встановлених у прямокутних віконцях. Диск(5) зв’язаний з пластиною(5) за допомогою заклепок(8). У центральній частині знаходяться фрикційні кільця(9), тарілчаста пружина(10), та упорне кільце(11). Останнє встановлене відносно диску за допомогою відігнутих вусиків, встановлених у вусики диску. Крутний момент з веденого диску зчеплення на маточину передається двома шляхами:

- з граней прямокутних віконець диску(5), і пластини(7)кругова сила передається на торці пружин і через протилежні торці на грані віконець фланця маточини. Цим шляхом передається 80-90% крутного моменту;

- з диску(5), і пластини(7) тертям через фрикційне кільце на маточині.

Якщо крутний момент, що передається зчепленням перевищить суму моменту тертя фрикційних кілець(9), і крутного моменту, що створюється попередньо стисненими пружинами(6), то диск провернеться відносно маточини. При пульсації крутного моменту, ведений диск та його маточина безперервно коливаються відносно один одного та кільця(9) труться об фланець маточини. Робота тертя супроводжується виділенням тепла, як еквівалентне енергії, що виведена демпфером із системи що коливається. Так як енергія коливання визначає їх амплітуду, то у результаті роботи демпфера у трансмісії зменшується амплітуда коливань крутного моменту. Варто відмітити що повне гасіння коливань не відбувається, оскільки по мірі зменшення амплітуди коливань зменшується і робота тертя, і в свою чергу ефективність роботи демпфера.


Величина підтиснення тарілчастих пружин(10) задається довжиною потовщеної частини дистанційних заклепок(8). Вони ж служать обмежувачем динамічного стиснення пружин(6). Такий обмежувач захищає пружини від поломок при пікових значеннях моменту, що передається[4].

1-пружина гасителя; 2,8-диски; З-фрикційні накладки; 4-пружинні

пластини; 5-демпферні пружини; 6-маточина; 7-пальці

Рисунок 9 - Ведений диск зчеплення з демпфером