Натискні пружини

У конструкції зчеплень використовуються різноманітні натискні пружини. ЇЇ вибір залежить від автомобіля на якому використовується зчеплення та особливостей конструкції зчеплення

3.3.1 Циліндричні натискні пружини(рис. 10). Такі пружини називаються периферійними, так як вони розташовуються по периферії натискного диску. Застосовуються вони на вантажних автомобілях. Число центральних пружин з периферійним розташуванням повинне бути кратне кількості важелів вимкнення зчеплення.

а – пружина; б – пружна характеристика

Рпр-зусилля натискної пружини; f-деформація пружини

Рисунок 10 – Циліндрична пружина

 

Недоліком таких пружин є їх чутливість до відцентрових сил. Ці сили пропорційні квадрату частоти обертання зчеплення, вони можуть викликати деформацію пружин, від чого вони видовжуються, зменшуючи осьове зусилля і слідовно коефіцієнт запасу зчеплення. Для зменшення вигину пружин в них інколи вставляють направляючі, проте таке рішення не дає великого ефекту, так як пружини під дією відцентрових сил притискаються до направляючих і внаслідок тертя об них, знижують свою силу.

3.3.2 Діафрагмова натискна пружина(рис. 11).Центральна діафрагмова пружина спрощує конструкцію зчеплення(чмсло деталей зменшується приблизно у два рази), зменшує його габаритні розміри та масу, так як вона одночасно виконує функцію натискної пружини та важелів вимкнення. Пружина забезпечує рівномірний розподіл зусилля на натискний диск, а пружність її пелюстків - плавність ввімкнення зчеплення. Крім того вона забезпечує регульоване під час експлуатації натискне зусилля.

а
Рисунок 11 - Центральна діафрагмова пружина та її пружна характеристика

 

Діафрагмові пружини виконують суцільними та з прорізами. Суцільні пружини мають велику жорсткість. Для зменшення жорсткості у них виконуються радіальні прорізи. Утворені прорізами пелюстки і є важелями вимкнення зчеплення, а віконця біля основи пелюсток призначені для проходу заклепок, які утримують опорні кільця пружини.

Використання діафрагмової пружини зменшує зусилля на педалі керування, яке необхідне для утримання зчеплення у вимкненому стані.

3.3.3 Конічна натискна пружина(рис. 12). Для зчеплення з центральною конічною пружиною, важливе значення м ає довжина пружини, від якої залежить осьовий розмір зчеплення. Мінімальна довжина конічної пружини може бути забезпечена тільки тоді, коли навивка пружини дозволяє при повному її стиснені змістити усі витки в одну площину. В цьому випадку витку будуть мати форму архімедової спіралі.

 

Рисунок 12 - Конічна пружина та її пружна характеристика

 

У зчепленнях зазвичай використовуються конічні пружини з прямокутним перерізом витків, найбільша сторона яких розташовується вздовж осі пружини.

У такої пружини відсутня чутливість до відцентрових сил, і вона не перегрівається так як не контактує з натискним диском[4].