Порядок хроматографічного аналізу

 

1. Відкрити кран-редуктор на балоні з гелієм. Установити витрати гелію по колонках 2 л/г.

2. Увімкнути тумблер “Сітка” на блоці аналізатора і тумблер “Струм моста” на блоці керування. Установити струм моста 150 мА.

3. Увімкнути потенціометр КСП-4.

4. Увімкнути вакуумний насос, перевести вакуумний кран приладу дегазації в положення “Вакуум”, а краном-дозатором з’єднати калібровану ємність дозатора з посудиною для вилучення газів із масла.

5. Увімкнути стрічкопротяжний механізм КСП-4 після виходу приладу на режим, що контролюється за відсутністю дрейфу нульової лінії за максимальної чутливості приладу.

6. Установити вакуумний кран у нейтральне положення, через 1хв перевести його в положення “газ-носій”, а ще через 0,5хв краном-дозатором з’єднати калібровану ємність з магістраллю колонки (положення 1), подаючи на аналіз залишки попередньої проби. При цьому потенціометр КСП-4 зафіксує незначну кількість повітря. Далі, перевести вакуумний кран у положення “вакуум”, а кран-дозатор - у положення 2. “Вакуумувати” пристрій дегазації протягом 3 хв.

7. Установити вакуумний кран у нейтральне положення. Ввести у пристрій як пробу 1мл масла. Підігріти його протягом 1хв. Перевести вакуумний кран у положення “газ-носій” і через 30с барботування перемкнути кран дозатора в положення 1, а вакуумний кран - у положення “Вакуум”. Виділені при цьому з масла гази потраплять на аналіз, а відпрацьоване масло зливається.

8. Підготувати прилад для проведення наступного аналізу, тобто перевести кран-дозатор у положення 2.

Аналіз суміші слід проводити 3-4 рази до отримання відтворюваних результатів. Концентрація окремих компонентів визначається за амплітудою або площиною імпульсу напруги.

Якщо перед аналізом проби масла виконувалася калібровка приладу за відомою концентрацією газів, що вводились у нього, то дані калібровки слід помножити на коефіцієнти вилучення газів із масла (табл.11.1).

Таблиця 11.1

Газ   CH4   CO2   C2H2; C2H4; C2H6 ;<*^
Коефіцієнт вилучення   0,93   0,89   0,72  

Завдання

 

1. Вивчити методику визначення пошкоджень у трансформаторах за складом і кількістю розчинених у маслі газів.

2. Вивчити конструкцію та принцип дії хроматографа типу АХМ-8МД.

3. Зробити аналіз проби заздалегідь очищеного дегазованого масла, а також аналіз проби масла, в якому перед цим була електрична дуга. Визначити у відсотках склад розчинених у маслі газів.

Контрольні запитання

 

1. Для чого в електротехніці використовується хроматографія?

2. Які пошкодження у трансформаторі можна виявити з допомогою аналізу розчинених у маслі газів?

3. Принцип роботи хроматографа типу АХМ-8МД.

4. Механізм виникнення газів у трансформаторному маслі.