Рахунок операцій з капіталом та фінансових операцій

Рахунок операцій з капіталом і фінансових операцій(capital and financial account balance) – група статей платіжного балансу, що фіксує міжнародний рух капіталу, за допомогою якого фінансується експорт та імпорт товарів і послуг.

Структурно цей рахунок включає дві основні категорії:

1. Рахунок операцій з капіталом – групу статей платіжного балансу, які фіксують капітальні трансферти і придбання/продаж не виготовлених не фінансових активів.

2. Фінансовий рахунок – група статей платіжного балансу, які охоплюють всі операції, в результаті яких відбувається перехід права власності на зовнішні фінансові активи і зобов’язання даної країни.

Капітальні трансферти(capital transfers) – трансферти, що поєднують передачу прав власності на основний капітал, пов’язані з придбанням або використанням основного капіталу або передбачають анулювання боргу кредитором.

Інвестиції:

прямі (direct investment) – група статей фінансового рахунку платіжного балансу, що відображає стійкий вплив з боку інституційної одиниці – резидента одної економіки (прямого інвестора) на інституційну одиницю – резидента іншої економіки (підприємства прямого інвестування).

портфельні (portfolio investment) – група статей платіжного балансу, що показує взаємовідносини між резидентами і нерезидентами у зв’язку з торгівлею фінансовими інструментами, і які не дають права контролю над об’єктом інвестицій.

інші (other investments) – всі інші міжнародні інвестиції, які не враховані в прямі і портфельні інвестиції.

З точки зору платіжного балансу портфельні інвестиції бувають двох основних видів

1. Цінні папери, які забезпечують участь в капіталі (equity securities), - акції, паї, АДР (американські депозитарні розписки – розписки на іноземні акції, депоновані у банках США), які підтверджують участь у капіталі підприємства.

2. Боргові зобов’язання (debt securities) – облігації, інструменти грошового ринку та фінансові деривати, які підтверджують право кредитора на стягнення боргу з боржника.

Деривати– інструменти грошового ринку, які підтверджують право кредитора на стягнення боргу з боржника:

варрант (warrant) – форма опціону, яка надає право його тримачу купити у продавця варранта певну кількість акцій і облігацій на спеціально обумовлених умовах протягом певного періоду часу;

опціон (option) – контракт, який дає право покупцю опціону купити (опціон “кол”) або продати (опціон “пут”) певну кількість фінансових інструментів або товарів за раніше обумовленою ціною протягом певного терміну;

своп (swap) – угода, за якою учасники обмінюються платежами по однаковій сумі заборгованості на раніше обумовлених умовах;

форвард (forward) – угода, яка укладається з метою страхування від втрат у випадку зміни процентних ставок, в рамках якої сторони домовляються про ставку процента по певній умовній сумі заборгованості, яку треба виплатити в певні терміни;

ф’ючерс (futures) – угода, що передбачає обмін реального активу, який належить одній зі сторін, на фінансовий актив, який належить іншій стороні, або обмін двома фінансовими активами у встановлений в угоді термін і за раніше обумовленим курсом.

До інших інвестицій відносяться:

1.Комерційні кредити (commercial credits) – вимоги і зобов’язання, що виникають в результаті надання постачальником кредиту покупцю товарів і послуг або попередньої оплати покупцем ще не отриманих товарів і послуг.

2.Позики (loans) – фінансові активи, що виникають внаслідок того, що кредитор напряму надає позичальнику певну суму грошових коштів.

3.Готівкові гроші і депозити (cash and deposits) – банкноти і монети, що знаходяться в обігу і використовуються для здійснення платежів, депозити до запитання, заощаджувальні, термінові й інші депозити.