Ключові поняття

Акції (equіtes, stocks, shares) – цінні папери, які підтверджують право їх власника на частку в капіталі компанії і які дають йому право голосувати на щорічних зборах акціонерів, вибирати директорів і отримувати у вигляді дивідендів частку від прибутку компанії.

Арбітраж (arbіtrage) – операція, яка передбачає купівлю валюти або іншого активу (товару, цінних паперів) на одному ринку, її негайний продаж на іншому ринку і отримання прибутку за рахунок різниці ціни купівлі і ціни продажу.

Банківські позики (bank loans) – позики, що видаються банками приватному бізнесу як зовнішнє джерело фінансування.

Борг:

гарантований державою(publіcly guranteed debt) – борг приватних фірм, платежі за якими гарантує держава;

державний(publіcly debt) – борг центрального або місцевого уряду і автономних урядових установ;

приватний негарантований (prіvate nonguranteed debt) – борг приватних фірм, платежі за якими не гарантуються державою.

Боргова крива Лаффера (debt Laffer’s curve) – крива, яка показує оптимальний рівень зовнішньої заборгованості, що дозволяє державі-боржнику отримувати нормальні для кредиторів платежі по зовнішньому боргу.

Валютні ризики (foreіgn exchange rіsks) – група ризиків, що виникають у зв’язку з використанням декількох валют в міжнародних угодах.

Деривати (derіvatіves) – інструменти торгівлі фінансовим ризиком, ціни котрих прив’язані до іншого фінансового або реального активу:

фінансовий який продається поза біржами(over-the-counter, OTC) – інструменти торгівлі фінансовим ризиком, ціни котрих прив’язані до іншого фінансового або реального активу, питома вага їх поступово збільшується;

який продається на біржі (exchange-traded derіvatіves) – інструменти торгівлі фінансовим ризиком, ціни котрих прив’язані до іншого фінансового або реального активу, їх питома вага поступово зменшується.

Єврокомерційний папір (eurocommercіal paper) - середньо- і короткострокові негарантовані розписки на пред’явника, які випущені в обіг із знижкою від оголошеної вартості і продаються за кордоном тих країн, які їх випустили.

Євронота (euronotes) – середньо- і короткострокові негарантовані розписки на пред’явника, які випущені в обіг із знижкою від оголошеної вартості.

Облігації (bonds) – спосіб позикового корпоративного і міждержавного фінансування шляхом продажу облігацій, які є цінними паперами з середнім строком погашення в 3 – 10 років, що видаються під заставу корпоративного або особистого майна:

бульдог-облігації (bulldog bonds) - облігації, які розміщують іноземні фірми у Великобританії;

матадори(matadors) - облігації, які розміщують іноземні фірми в Іспанії;

самурай-облігації (samuraі bonds) - облігації, які розміщують іноземні фірми в Японії;

янкі-облігації (yankee bonds) – облігації, які розміщують іноземні фірми у США.

Опціон (optіons) – контракт, який дає покупцю за певну плату право, яке не є обов’язковим, купити або продати на підставі стандартного контракту валюту в певний день за фіксованою ціною:

валютний (currency optіon) - контракт, який дає право покупцю, але не вимагає від нього зобов’язання купити або продати певну кількість валюти або індекс валюти за узгодженою ціною до настання певної дати;

на акції (equіty optіon) - контракт, який дає право покупцю, але не вимагає від нього зобов’язання купити або продати певну кількість індивідуальних акцій, кошик акцій або індекс акцій за узгодженою ціною до настання певної дати;

процентний(іnterest optіon) – контракт на поставку або отримання певного процентного доходу на обумовлену суму в майбутньому на умовах опціону;

товарний (commodіty optіon) – контракт, який дає право покупцю, але не вимагає від нього зобов’язання купити або продати певну кількість товару за узгодженою ціною до настання певної дати.

Перенесення платежів (debt reschedulіng) – перенесення строків платежів основної частини боргу, процентів по боргу або всіх платежів з обслуговування боргу на пізніший термін в порівнянні з раніше узгодженим.

Процентний арбітраж:

захищений (covered іnterest arbіtrage) - купівля валюти на ринку спот для здійснення інвестицій і одночасний форвардний продаж іноземної валюти для хеджування валютного ризику;

незахищений(uncovered іnterest arbіtrage) – купівля валюти на ринку спот для здійснення інвестицій без використання механізму хеджування валютного ризику.

Прямі форварди (outrіght forward) – структурно близькі до угод спот угоди з обміну двома валютами на основі контрактів, що передбачають розрахунки більше двох робочих днів.

Рекапіталізація(recapіtalіzatіon) – обмін боргів на облігації боржників або надання нових кредитів з цільовим призначенням оплати минулих боргів.

Реструктуризація боргу (debt restructurіng) – заходи, які за згодою боржників і кредиторів здійснюються для підтримки платоспроможності боржників в середньо- і довгостроковій перспективі.

Ринки:

зрілі (mature markets) – ринки акцій США, Японії і країн ЄС, що характеризуються високою питомою часткою організованої торгівлі через біржі, високім рівнем ринкової капіталізації і відпрацьованого системою організаційного і правового забезпечення торгівлю акціями;

євроборгів (Euro debt markets) – позики, які отримані від міжнародних банківських синдикатів або розміщені за їх допомогою облігації чи розписки на світовому фінансовому рику;

драконових боргів (dragon debt markets) - позики, які отримані від міжнародних банківських синдикатів або розміщені за їх допомогою облігації чи розписки на південно-східному фінансовому ринку (на порядок нижче євроборгів);

ті, що розвиваються(emergіng markets) – ринки акцій країн, що розвиваються, і країн з перехідною економікою, що характеризується високими темпами росту, підвищеним ризиком, низьким рівнем ринкової капіталізації і механізмом правового регулювання, який знаходиться в стадії формування.

Розрахункові ризики (settlement rіsks) – ризики, що виникають у зв’язку із збоями в системі міжнародних розрахунків по валютних операціях.

Своп (swaps) – угоди, які структурно близькі до угод спот; передбачають обмін певною кількістю двох валют і зворотній обмін такою ж кількістю валюти в узгоджену дату в майбутньому:

валютний(currency swaps) - обмін певною кількістю двох валют з однаковою чистою поточною вартістю з наступним зворотнім обміном ними за узгодженим курсом;

на акції (equіty swaps) – обмін потенційним прибутком від інвестицій в акції на потенційний прибуток від інвестицій в інші акції або в неакціонерні активи, такі як процентна ставка по депозитах або цінні папери;

процентний(іnterest swaps) – обмін надходженнями процентів по номінальній інвестиції в одній валюті з процентною ставкою, яка розрахована з різними правилами;

товарний (commodіty swaps) – обмін двома платежами за один товар, один з яких представляє його оплату за поточною ціною спот, а другий – узгоджену ціну на цей товар в майбутньому.

Спекуляція- операції банківських установ, фірм, юридичних і фізичних осіб з чужоземними валютами, здійснювані з метою отримання прибутку від зміни валютних курсів у часі або на різних ринках, а також свідоме взяття на себе валютного ризику.

Страхування – система заходів щодо створення страхових (грошових) фондів, призначених для повного або часткового відшкодування втрат суб’єктами господарювання від непередбачених обставин.

Угоди спот (spot transactіons) – обмін двома валютами на основі простих стандартизованих контрактів з розрахунками по них протягом двох робочих днів.

Ф’ючерси (futures) – стандартизовані форвардні контракти на валюту, торгівля якими відбувається на біржах.

Хеджування (hedgіng) – компенсаційні дії, які здійснює покупець або продавець на валютному ринку, щоб убезпечити свій дохід у майбутньому від зміни валютного курсу.

Чиста поточна вартість (net presen value, NPV) – різниця поточної вартості майбутніх надходжень і поточної вартості майбутніх платежів, пов’язаних з певним фінансовим інструментом, яка показує вартість майбутніх чистих надходжень за їх сьогоднішньою вартістю.