Роль окремих країн

Визначити роль окремих країн у міжнародній економіці можна тільки на основі декількох ключових показників їхнього економічного розвитку, об'єднаних деякою взаємозалежністю. Зрозуміло, неминуча проблема вибору цих показників. Якщо орієнтуватися тільки на обсяги виробництва, то очевидно, що країни Групи 7 займуть лідируюче місце в міжнародній економіці. Якщо ж урахувати показники платіжного балансу, наприклад рух портфельних інвестицій, то досить значна роль приділяється міжнародним фінансовим центрам - Сінгапуру, Японії, Великобританії. Якщо ж, нарешті, взяти до уваги забезпеченість такими факторами виробництва, як земля й робоча сила, то роль Китаю й Індії в міжнародній економіці виявляється досить істотною.

Найбільш повну оцінку ролі окремих країн здійснює МВФ у рамках перегляду кожні п'ять років квот країн-учасниць, які відповідно до статутних документів цієї організації повинні відбивати відносну роль країн-членів у міжнародній економіці.

Статистичні обчислення для визначення відносного місця кожної із країн ґрунтуються тільки на економічних даних про розміри їх ВНП, офіційних резервів, поточні платежі і надходження і не враховують розміри території, демографічні й соціальні показники. Розрахункові питомі ваги є статистичною основою наступного політичного узгодження відносних часток кожної із країн, що дозволяє врахувати не тільки їх економічну, але й політичну роль у міжнародній економіці.

Отже, у міжнародній економіці в аналітичних і практичних цілях виділяються групи індустріальних країн, країн з перехідною економікою й країн, що розвиваються. Залежно від поставленої мети дослідження або розв'язуваного практичного питання у рамках кожної із цих груп можна виділити ряд підгруп, заснованих на географічних і аналітичних ознаках. З погляду рівня економічного розвитку всі країни діляться на країни з низьким, середнім і високим доходами. Відносна частка окремих країн може бути визначена тільки на основі набору економічних показників з поправленням на експертну оцінку відносного політичного впливу кожної з них на міжнародну економіку.