Модель “ціни-золото-потоки” Д.Х’юма

Англійський економіст Дейвід Х’юм (David Hume) (1711-1776) був одним з перших, хто кинув виклик меркантилізму, розробивши механізм взаємодії "цін - золота - потоків" ("price - specie - flow").

Д.Х’юм заперечував положення меркантилістів про те, що країни можуть до нескінченності збільшувати кількість наявного у них золота, і, що це не впливає на їх міжнародну конкурентоспроможність. Він довів, що приплив золота внаслідок підтримки позитивного сальдо торгового балансу збільшить пропозицію грошей всередині країни та призведе до зросту зарплати та цін, а це у свою чергу, спричинить падіння конкурентоспроможності країни. І, навпаки, відплив золота з країни призведе до падіння цін та зарплати і підвисить конкурентоспроможність країни. Отже, країна не зможе постійно підтримувати додатне сальдо торгового балансу - цьому будуть перешкоджати внутрішньоекономічні фактори.

Рух золота між країнами є механізмом тонкої настройки національних економік, внаслідок чого розмір експорту буде прямувати до розміру імпорту і торгове сальдо буде дорівнювати нулю.

Розглянемо таку ситуацію. Припустимо, що країна і має додатнє сальдо торгового балансу у торгівлі з країною II, сальдо якої від’ємне. За Х’юмом, врівноваження сальдо торгового балансу кожної з країн здійснюється у чотири етапи (табл. 3.1).

Таблиця 3.1

Модель "ціни - золото - потоки" Д. Х’юма.

  Країна I Країна II
Вихідна ситуація exp > imp exp < imp
Етап I Чистий приплив золота Чистий відплив золота
Етап II Зріст грошової маси Зменшення грошової маси
Етап III Зріст цін і зарплати Зменшення цін і зарплати
Етап IV Зріст imp, скорочення exp Скорочення imp, зріст exp
Результат exp = imp exp = imp

 

Ця концепція базувалась на таких припущеннях:

1) наявність прямого зв’язку між кількістю грошей в обігу та рівнем цін (потім це отримає назву кількісної теорії грошей);

2) повної зайнятості у кожній з країн;

3) попит на товари еластичний за ціною (зріст цін призводить до скорочення витрат на товари та навпаки);

4) існує ситуація чистої конкуренції на ринку як товарів, так і факторів виробництва;

5) національні валюти вільно конвертуються у золото і назад (пізніше це отримає назву "золотий стандарт").

При дотриманні цих умов автоматично відбувається врівноваження торгового балансу.