Імпортна квота

Припустимо, що внутрішня пропозиція товару в країні складає Sd, а попит – Dd. Пропозиція цього ж товару з-за кордону необмежена і складає Sw за ціною Pw. У цій ситуації внутрішнє виробництво товару складе Q1=1, споживання Q4=7, а імпорт Q4-Q1=7-1=6. Країна вирішила обмежити імпорт товару, ввівши імпортну квоту у розмірі 2.

При побудові графіка горизонтальний відрізок довжиною 2 піднімається до максимального рівня між кривими Sd та Dd. Отримаємо ціну з квотою Pq, обсяг виробництва Q2=3, споживання Q3=5, імпорт в межах встановленої квоти Q3-Q2=5-3=2.

Як і у випадку імпортного тарифу скорочення надлишку споживання складе суму сегментів a+b+c+d. Сегмент а – ефект переділу, b – ефект захисту, с – ефект доходів, d – ефект споживання. Сукупні економічні втрати складуть b+d.

Основна відмінність полягає в інтерпретації ефекту доходів с. У випадку імпортного тарифу ефект доходу полягає в перерозподілі доходів від споживачів до державного бюджету за рахунок стягнення мита. У випадку квоти мито не стягується, тому державний бюджет нічого не отримує, а втрати споживачів через підвищення ціни перетворюються у доходи імпортерів, яким пощастило ввезти товар в межах квоти (купується товар за світовою ціною Pw і перепродується за ціною Pq). Для того, щоб забрати частину цих доходів до державного бюджету держава влаштовує аукціони з конкурсного продажу ліцензій, які дають право імпортувати (чи експортувати) товар в межах квоти.

 
 

 


Ще однією принциповою відмінністю квоти є те, що при зростанні внутрішнього попиту на імпортний товар, його споживання не зміниться, оскільки квота залишається сталою, хоча й зросте ціна. Так, при зростанні попиту з Dd до D’d обсяг імпорту залишиться рівним Q’3-Q’2=5,7-3,7=2, а ціна зросте до рівня P’q=7,5.

У випадку ввізного тарифу при зростанні попиту з Dd до D’d ціна Pt залишається стабільною, а обсяг імпорту зросте до рівня Q’3-Q2=5,7-3=2,7.

Такий економічний ефект є цілком природнім, оскільки завданням квоти є збереження фіксованого фізичного обсягу імпорту, а завданням тарифу – фіксація ціни.