Добровільні” обмеження експорту

«Добровільне» обмеження експорту вводиться урядом переважно під політичним тиском крупного імпортера, який загрожує застосуванням односторонніх обмежувальних дій на імпорт у випадку відмови «добровільно» обмежити експорт, який спричиняє втрати його місцевим виробникам.

При пустимо, що внутрішня пропозиція товару у країні складає Sd, а попит – Dd (рис. 6.3). пропозиція цього ж товару з-за кордону необмежена і складає з першої країни S1 за ціною Р1, а з другої країни – S2 за ціною Р2.

У цій ситуації внутрішнє виробництво товару складе Q1, споживання – Q7, імпорт товару Q1Q7, який весь припаде на першу країну, оскільки товари з другої країни занадто дорогі. Припустимо, що під загрозою санкцій з боку імпортуючої країни уряд першої країни вирішує «добровільно» обмежити експорт свого товару, ввівши квоту на його експорт в розмірі Q3Q5. В результаті скорочення зовнішньої пропозиції внутрішні ціни на товар піднімаються до рівня Р3, внутрішнє виробництво збільшується до Q3, внутрішній попит скортиться до Q5, імпорт стиснеться до розмірів квоти, тобто Q3Q5. Як і у випадку імпортної квоти, надлишок споживання скоротиться на a+b+c+d+e+f+g+h+i+j+k+l. При цьому ефект переділу складе a+h, ефект захисту b+c+i, ефект доходу – d+e+j+k, ефект споживання f+g+l.

 

 

Рис. 6.3. Економічний ефект «добровільного» обмеження експорту

 

Ефект доходу у даному випадку вловлюється не місцевими імпортерами, як це було у випадку імпортної квоти, а іноземними експортерами, які отримують можливість підвищувати ціну свого експорту. Це є мотивом для експортерів вводити «добровільні» обмеження експорту, коли виникає реальна загроза введення імпортних квот імпортером. Для імпортуючої країни «добровільне» обмеження експорту експортуючою країною означає втрату не тільки ефектів захисту і споживання, які неминучі в будь-якому випадку, але й ефекту доходу, тобто всього сегмента b+c+d+e+f+g+i+j+k+l. Таким чином загальні втрати економіки імпортера складають:

[(3-1)*0,5+(7-5)*0,5+(5-3)]*(7-6)=4.

Крім того, введення «добровільних» обмежень експорту однією країною часто приводить до розширення експорту такого ж товару іншими країнами, яз якими не укладена угода про «добровільне» обмеження експорту і які намагаються зайняти нішу, що утворилася на ринку імпортера.

Якщо раніше ціна Р2 була неконкурентоспроможною, то в умовах «добровільного» обмеження експорту Р2<P3. Тоді друга країна експортує (Q3-Q2)+(Q6-Q5) одиниць товару, що підніме внутрішню ціну імпортуючої країни до рівня Р2. втрати для споживача обмежаться ефектами захисту і споживання, які в даному випадку складуть лише b+g. Якщо перша країна підніме ціни на свій товар до рівня цін другої країни, то збільшить свої доходи тільки на розмір сегментів c+d. Сегменти e+f складуть ефект відхилення (скорочення) в торгівлі (trade diversion effect), якйи виникає у зв’язку з тим, що імпортер вимушений купувати додаткову кількість товару у другій країні, де ціни на цього спочатку були вищі, ніж в першій. Фактично ефект відхилення є прямими втратами для світової економіки, оскільки через «добровільні» скорочення експорту ресурси використовуються неефективно. Експорт додаткової кількості товару, нехай і за вищою ціною, з другої країни приводить до скорочення повних економічних втрат імпортера, які тепер складуть сегменти i+j+k+l.

«Добровільні» обмеження експорту є частиною широкої групи заходів, які спрямовані на завоювання панівного становища на ринку і зловживання цим становищем. На практиці такі дії застосовуються переважно між розвинутими країнами.