Демпінг

В основі демпінгу переважно лежить ринкова ситуація, при якій еластичність попиту по ціні на внутрішньому ринку нижча, ніж на зовнішньому. Це дозволяє фірмам, які мають відносно монопольне становище на внутрішньому ринку, продавати свої товари за вищими цінами, ніж на зовнішньому ринку, де попит еластичніший по ціні і де вища конкуренція.

Припустимо, що в експортуючій країні І ринок даного товару відносно нееластичний по ціні, тоді як в імпортуючій країні ІІ еластичність вища (рис. 6.7). Нехай DI і DII – попит на товар у країнах І і ІІ відповідно, а граничний рівень доходів – зміна доходів фірми в результаті продажу одної додаткової одиниці товару – складає MRI і MRII.

 

 

На рис.6.7 в) сукупний граничний рівень доходів складає суму граничного рівня доходів на кожному з ринків або MRI+II. Нехай граничні витрати – величина приросту сукупних витрат фірми в результаті виробництва одної додаткової одиниці товару – дорівнюватимуть у виробника МС. З теорії макроекономіки відомо, що оптимальний обсяг виробництва, необхідний для максимізації прибутку, передбачає рівність граничних доходів граничним витратам і складе QI+II.

Якщо у фірми є вибір, де продавати товар – всередині країни чи за кордоном, то для максимізації прибутку граничний рівень доходів повинен дорівнювати граничним витратам на кожному з ринків. Якщо відомий оптимальний обсяг виробництва (точка Е) і враховуючи рівність граничних доходів і граничних витрат для окремих ринків, проводимо горизонтальну лінію до перетину з прямими MRI і MRII і отримуємо точки А і С, які показують граничний рівень доходів в кожній з країн при оптимальному рівні граничних витрат. Точки А і С визначають, що для максимізації прибутку виробнику вигідно продати QI товару за вищою ціною РІ на внутрішньому, менш еластичному, ринку і QII товару за нижчою ціною на зовнішньому, для нього більш еластичному ринку країни ІІ. В результаті виникає цінова дискримінація місцевих споживачів, які змушені купувати товар за вищими цінами, і закордонних виробників, які зустрічаються з нечесною конкуренцією з боку імпортних товарів.

Отже, для здійснення демпінгу необхідними умовами є відмінності в еластичності попиту на товар у різних країнах, наявність недосконалої конкуренції та сегментованість ринку.

Ефективність демпінгу легко довести на числовому прикладі. Нехай фірма продає 1000 одиниць товару по 20 дол. за штуку всередині країни і 100 одиниць по 15 дол. на експорт, а збільшення продажів на 1 шт. вимагає зниження ціни на 1 цент як всередині країни так і за кордоном. Дохід від продажу одиниці товару всередині країни зменшиться на 1 цент, тобто складе 19,99 дол., а прибуток на 1000 шт. зменшиться на 1000*0,01=10 дол. Отже граничні доходи від кожної додаткової одиниці проданого товару складуть 20-10-0,01=9,99 дол. Для продажу на експорту граничні доходу будуть більшими, а саме 15-100*0,01-0,01=13,99 дол. Тому в даній ситуації вигідніше розширювати експорт навіть за ціною, яка суттєво нижча, ніж на внутрішньому ринку.