Портфельні закордонні інвестиції

Портфельні інвестиції (portfolio investments) – вкладення капіталу в іноземні цінні папери, які не надають інвестору права реального контролю над об’єктом інвестування;

акціонерні цінні папери(equity securities) – грошові документи, які обертаються на ринку і засвідчують майнові права власника щодо особи, яка випустила ці документи;

боргові цінні папери(debt securities) - грошові документи, які обертаються на ринку і засвідчують відносини позики власника документів щодо особи, яка випустила ці документи.

Основними видами акціонерних цінних паперів вважаються іменнні акції, акції на пред’явника, привілейовані акції.

Основними видами боргових цінних паперів є:

1.Облігації (bond)

2.Прості векселі (debenture)

3.Боргові розписки (note) – короткостроковий фінансовий інструмент (3-6 міс.), який випускається позичальником на своє ім’я по договору з банком, який гарантує його розміщення на ринку і купівлю непроданих нот, пролонгацію кредиту або надання резервних кредитів.

4.Інструменти грошового ринку (money market instrument) – дають право на гарантований грошовий дохід (фіксований або у %). Основні види: казначейські векселі (treasury bills), депозитні сертифікати (certificates of deposit), банківські акцепти (banker’s acceptances)

5.Фінансові деривати (financial derivates) – похідні грошові інструменти, які засвідчують право на торгівлю первинними ЦП (акціями та облігаціями).

Основні види фінансових дериватів:

Опціони (option) – договір (ЦП), який дає право купити певні ЦП або товари за фіксованою ціною після якогось часу або на певну дату.

Ф’ючерс (futures) – обов’язковий для виконання стандартний короткостроковий контракт на купівлю/продаж ЦП, товару, валюти за певною ціною на якусь дату.

Варрант (warrant) – різновид опціону, дає право купити емітента певну кількість акцій на пільгових умовах протягом певного часу.

Своп (swap) – домовленість про обмін через якийсь час і на основі обумовлених правил платежами з одним видом відсоткової ставки на інший (наприклад, фіксований % на плаваючий %).

Всі фінансові деривати ґрунтуються на понятті форвардного курсу (forward rate) – домовленість про розмір відсоткової ставки, яка буде виплачена у встановлений день на умовну основну суму боргу і яка може бути вищою або нижчою від поточної ринкової відсоткової ставки на даний день.