Паритет процентних ставок

Описана вище ситуація, коли з врахуванням змін валютного курсу вкладення грошей в активи в різних країнах приносять різні доходи, означає, що ринок не знаходиться в стані рівноваги: гроші будуть переміщатися в ті країни, де процентна ставка вища. У принципі можлива ситуація, коли грошовий ринок виявиться в стані повного балансу, коли вкладення в активи всередині країни і за кордоном будуть приносити той самий відсоток з врахуванням змін у валютному курсі. Тому для потенційних інвесторів буде принципово байдуже, в активах якої країни тримати свої заощадження.

Паритет процентних ставок(interest rate parity) - такий рівень процентних ставок всередині країни і за кордоном, при якому рівні за розміром депозити в кожній із них дають однаковий дохід при перерахунку в одну валюту.

Математично паритет процентних ставок можна представити таким чином. Інвестуючи гроші у фінансові активи, інвестор може заробити в себе в країні (1+rd) у національній валюті. Але щоб інвестувати за кордоном, йому спочатку треба обміняти свою валюту на іноземну і тільки потім купити на неї іноземні цінні папери. При непрямому котуванні національної валюти курс іноземної валюти відносно національної буде дорівнює 1/Еt. Купляючи сьогодні за цим курсом іноземні фінансові активи і з врахуванням процентної ставки за кордоном, інвестор після певного часу заробить (1+rf)/Et, в іноземній валюті. Щоб перетворити отриманий дохід у національну валюту, інвестор змушений конвертувати його назад у свою національну валюту, але вже за форвардним курсом Еt+1, що склався в момент в майбутньому t+1. Тим самим дохід на інвестиції за кордоном, виражений у національній валюті, складе (1+rf)Et+1/Et.

Якщо перепон для міжнародного пересування фінансових активів не існує, то капітал буде переміщатися з країни з низькою процентною ставкою в країну з високою процентною ставкою доти, поки рівень відсотка в обох країнах не вирівняється, тобто, як і у випадку цін товарів на основі закону єдиної ціни, що вирівнює ціну однакових товарів, виражених в одній валюті, на основі міжнародного арбітражу зрівняються і процентні ставки. Це означає, що дохід у майбутньому на інвестиції всередині країни повинний бути рівним доходу в майбутньому на інвестиції за кордоном, вираженому в національній валюті (14.8):

. (14.8)

В результаті нескладних перетворень отримаємо:

. (14.9)

Якщо відняти 1 із лівої і правої частини, можна одержати рівняння паритету процентних ставок:

. (14.10)

Величиною процентної ставки за кордоном у знаменнику лівої частини рівняння можна знехтувати, але тільки тоді, коли у виді коефіцієнта вона не дуже відрізняється від нуля (процентна ставка в 4%, наприклад, виражається через коефіцієнт 0,04), і записати рівняння таким чином:

. (14.11)

Як бачимо, отримане таким шляхом рівняння 14.11 нічим не відрізняється від виведеного інтуїтивно рівняння 14.7. Але умову паритету процентних ставок можна сформулювати дещо інакше: різниця між процентними ставками всередині країни і за кордоном дорівнює зміні валютного курсу національної валюти відносно іноземної валюти протягом того ж періоду, на який встановлюються процентні ставки.

Рівняння 14.12, записане в дещо інших формах, дозволяє обчислювати всі його змінні, наприклад розмір валютного курсу на певний строк у майбутньому, виходячи з існуючого співвідношення процентних ставок по депозитах на цей же термін:

. (14.12)

Таким чином, відповідно до підходу до визначення валютного курсу через інвестиції в активи валютний ринок двох країн знаходиться в рівновазі тоді, коли між ними існує паритет процентних ставок.