Прогнозування і оцінка наслідків аварій на гідротехнічних спорудах

У районах розташування водних об'єктів, що мають гідротехнічні споруди (дамби, греблі, перемички і ін.), завжди існує вірогідність їх руйнування через різні причини. Цими причинами можуть бути стихійні лиха (землетруси, обвали і ін.), прорахунки в проектуванні або будівництві, недоліки в експлуатації, умисне руйнування і ін.

В цьому випадку утворюється хвиля прориву водного середовища, що приводить на своєму шляху до серйозних руйнувань промислових підприємств, населених пунктів, транспортних систем і до затоплення прилеглої території. Матеріальний збиток таких дій достатньо високий, загроза життю і здоров'ю людей цілком реальна. Тому на кожному промисловому об'єкті повинні бути готові до вживання дієвих заходів по забезпеченню безпеки персоналу і зниженню можливих матеріальних втрат.

Для вживання оперативних заходів захисту промислових підприємств в цих умовах може бути дуже корисна проста таблична методика оцінки обстановки при раптовому виникненні прориву в гідротехнічних спорудах з утворенням хвилі прориву. Суть методики полягає в розрахунку параметрів, що характеризують хвилю прориву, і часових оцінок затоплення з використанням простих математичних співвідношень і наближених табличних даних.