Визначення надзвичайної ситуації

 

Безпека людини, її життя і здоров’я визнано Конституцією України найвищою соціальною цінністю. Кожний громадянин України має конституційне право на безпечне для життя і здоров’я довкілля.

Глобальний розвиток людської цивілізації, крім позитивних надбань, породив чисельні загрози життєво важливим інтересам людини і громадянина, суспільства і держави. Значне місце серед цих загроз займають небезпеки техногенно-природної сфери. Багато з них в тій чи іншій мірі притаманні й Україні.

Незважаючи на|незважаючи на| заходи, що проводяться, кількість НС на території України не зменшується. Щорік|щорічно| в Україні відбувається, як правило,|походить| більше 300 надзвичайних ситуацій природного, техногенного і соціально-політичного характеру. При цьому спостерігається стійкий зв'язок між видами НС. Так надзвичайні ситуації природного характеру часто|часто| приводять|наводять| до виникнення техногенних аварій з|із| соціальними наслідками і т. ін|збуреннями|.

Але перед тим, як безпосередньо перейти до принципу класифікації надзвичайних ситуацій та огляду сучасного стану з НС в Україні і загроз, що можуть до них призвести, розглянемо термін «надзвичайна ситуація».

Так, у відповідності до Закону України «Про аварійно-рятувальні служби» :

Надзвичайна ситуація – порушення нормальних умов життя і діяльності людей на території чи об'єкті або на водному
об'єкті (далі - об'єкти і території), спричинене аварією,
катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, яка
призвела (може призвести) до загибелі людей та/або значних
матеріальних втрат.

Вона є наслідком надзвичайної події і можливих надзвичайних умов.

Надзвичайна подія – подія техногенного, природного, антропогенного та воєнного характеру, яка полягає в різкому відхиленні від норм процесів та явищ, що відбуваються, і має значний негативний вплив на життєдіяльність людини, функціонування економіки, соціальну сферу і природне середовище, але фактичні показники негативних наслідків надзвичайної події не досягають порогових значень показників ознак надзвичайної ситуації.

Надзвичайні умови – характерні риси загальної обстановки, що склалася у відповідній зоні (на об’єкті, у регіоні та ін.) у результаті надзвичайної події та інших одночасно діючих посилюючих та стабілізуючих факторів, у тому числі місцевих особливостей.

Але слід зазначити, що існує визначення терміну «надзвичайна ситуація», наведене в Законі України «Про Цивільну оборону України» та в Державному класифікаторі надзвичайних ситуацій ДК 019-2010, а також визначення терміну «надзвичайна ситуація техногенного та природного характеру», наведене в Законі України «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру».

Розглянемо також наступні визначення. Відповідно до Законів України «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру», «Про аварійно-рятувальні служби»:

Аварія – небезпечна подія техногенного характеру, яка
спричинила загибель людей чи створює на об'єкті або території
загрозу життю та здоров'ю людей і призводить до руйнування
будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення
виробничого або транспортного процесу чи завдає шкоди довкіллю.

Катастрофа – велика за масштабами аварія чи інша подія, яка призводить до тяжких і трагічних наслідків.

Необхідно зазначити, що не кожна надзвичайна подія являє собою надзвичайну ситуацію. В зв’язку з цим, розглянемо порядок класифікації надзвичайних ситуацій.