рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Порядок класифікації надзвичайних ситуацій

Порядок класифікації надзвичайних ситуацій - раздел Образование, ЦИВІЛЬНИЙ ЗАХИСТ   3.3.1. Правова Основа Класифікації Надзвичайних Ситуацій ...

 

3.3.1. Правова основа класифікації надзвичайних ситуацій

З прийняттям 24 березня 2004 року Кабінетом Міністрів України постанови № 368 “Про затвердження Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями” завершено формування нормативно-правового поля з питань класифікації надзвичайних ситуацій. Раніше наказом Держстандарту України від 19.11.2001 р. № 552 введено в дію Державний класифікатор надзвичайних ситуацій ДК 019-2001 (зараз ДК 019-2010) , який є складовою частиною Державної системи класифікації i кодування техніко-економічної та соціальної інформації в Україні та затверджено наказом МНС України від 19.04.2003 р. № 119 класифікаційні ознаки надзвичайних ситуацій. Також при класифікації НС застосовується Методика оцінки збитків від наслідків НС техногенного і природного характеру (Постанова КМУ №175 від 15.02.02).

 

Розглянемо алгоритм класифікації надзвичайних ситуацій.

3.3.2. Алгоритм класифікації надзвичайних ситуацій

 

Даний алгоритм складається з трьох етапів: віднесення події за пороговим значенням до надзвичайної ситуації, класифікація її за класом та класифікація за рівнем .

На першому етапі застосовуються положення наказу МНС України від 19.04.2003 р. № 119 «Про затвердження Класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій».

Необхідно зазначити, що ознакою НС є наявність або загроза загибелі людей та тварин, або значне погіршення умов їх життєдіяльності; заподіянні великих економічних збитків, істотне погіршення стану навколишнього природного середовища.

Таким чином, відповідно до зазначеного наказу, надзвичайна подія класифікується як надзвичайна ситуація, якщо перевищено хоча б одне порогове значення показника ознаки.

На другому етапі здійснюється класифікація надзвичайних ситуацій за причинами походження подій, що можуть зумовити виникнення НС на території України. Так, розрізняють НС:

- техногенного характеру;

- природного характеру;

- соціально-політичного характеру;

- воєнного характеру.

Дані надзвичайні ситуації являють собою наступне:

НС техногенного характеру - транспортні аварії (катастрофи), пожежі, вибухи, аварії з викиданням (загрозою викидання) небезпечних та шкідливих хімічних та радіоактивних речовин, раптове руйнування споруд; аварії в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення, системах зв'язку та телекомунікацій, на очисних спорудах, у системах нафтогазового промислового комплексу, гідродинамічні аварії та ін.;

НС природного характеру - небезпечні геологічні, метеорологічні, гідрологічні явища, деградація ґрунтів чи надр, пожежі у природних екологічних системах, зміни стану повітряного басейну, інфекційна захворюваність та масове отруєння людей, інфекційні захворювання свійських тварин, а саме сільськогосподарських, масова загибель диких тварин, ураження сільськогосподарських рослин хворобами та шкідниками і т. ін.;

 

НС соціально-політичного характеру, пов'язані з протиправними діями терористичного і антиконституційного спрямування:

 

· збройні напади, захоплення і силове утримання важливих об'єктів або реальна загроза здійснення таких акцій;

· збройні напади, захоплення і силове утримання атомних електростанцій або інших об'єктів атомної енергетики або реальна загроза здійснення таких акцій;

· замах на життя керівників держави та народних депутатів України;

· напад, замах на життя членів екіпажу повітряного або морського (річкового) судна, викрадення (спроба викрадення), знищення (спроба знищення) таких суден;

· захоплення заручників з числа членів екіпажу чи пасажирів, установлення вибухового пристрою у багатолюдних місцях, установі, організації, на підприємстві, у житловому секторі, на транспорті;

· зникнення або викрадення зброї та небезпечних речовин з об'єктів їх зберігання, використання, перероблення та під час транспортування;

· виявлення застарілих боєприпасів, аварії на арсеналах, складах боєприпасів та інших об'єктах військового призначення з викиданням уламків, реактивних та звичайних снарядів, нещасні випадки з людьми та ін.

НС воєнного характеру, пов'язані з наслідками застосування звичайної зброї або зброї масового ураження, під час яких виникають вторинні чинники ураження населення, що визначаються окремими нормативними документами і тому в цьому Класифікаторі не деталізовані, а зазначені на найвищому рівні деталізації в угрупованні з кодом 40000 "НС воєнного характеру".

Кодування надзвичайних ситуацій здійснюється наступним чином:

 

Х ХХ ХХ - --- --- | | | | | -------------- група | ---------------- підклас ----------------- клас

Кодування НС на нижчому класифікаційному рівні - група – здійснюється за фасетною схемою, у якій фасети також структуровані. Це забезпечує стійкість структури ДКНС у процесі його ведення, оскільки оперативні зміни об'єктів класифікації відбуваються на цьому рівні.

На третьому етапі алгоритму здійснюється класифікація НС за рівнями. Так, відповідно до Постанови КМУ від 24.03.2004 р. № 368 «Порядок класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями», залежно від обсягів заподіяних наслідків, технічних і матеріальних ресурсів, необхідних для їх ліквідації, надзвичайна ситуація класифікується як:

- державного рівня;

- регіонального рівня;

- місцевого рівня;

- об’єктового рівня.

Для визначення рівня надзвичайної ситуації встановлюються такі критерії :

- територіальне поширення та обсяги матеріальних і технічних ресурсів, що необхідні для ліквідації наслідків НС;

- кількість людей, які постраждали або умови життєдіяльності яких було порушено внаслідок НС;

- розмір заподіяних (очікуваних) збитків.

Необхідно зауважити, що для визначення розміру заподіяних збитків використовується Методика оцінки збитків від наслідків НС техногенного і природного характеру (Постанова КМУ №175 від 15.02.02).

У разі коли внаслідок надзвичайної ситуації для відповідних порогових значень рівнів людських втрат або кількості осіб, які постраждали чи зазнали порушення нормальних умов життєдіяльності, обсяг збитків не досягає визначеного у цьому Порядку, рівень надзвичайної ситуації визнається на ступінь менше (для дорожньо-транспортних пригод - на два ступеня менше).

Остаточне рішення щодо рівня надзвичайної ситуації з подальшим відображенням її у даних статистики, у тому числі у разі відсутності достатніх відомостей щодо розвитку надзвичайної ситуації, приймає спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади, до компетенції якого належить вирішення питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, за погодженням у разі потреби із заінтересованими міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, а також з урахуванням експертного висновку (у разі його надання) регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо рівня надзвичайної ситуації.

 

3.4 Осередки ураження

Район (зона) ЧС - це територія, де в результаті дії ЧУ виникає небезпека для життя і здоров'я людей, матеріальних цінностей, порушуються економічна діяльність, нормальне життєзабезпечення, функціонування систем управління і зв'язку, а також екологічна рівновага.

Осередком ураження називається територія, в межах якої відбулися масове ураження людей, сільськогосподарських тварин і рослин, руйнування і пошкодження будівель і споруд. У осередку ураження потрібні додаткова допомога і матеріальні ресурси для ліквідації ЧС.

Осередки ураження бувають простими (однорідними) і складними (комбінованими), рис.1.1.

 

Рис. 1.1. Осередки ураження

Простим осередком ураження називають осередок, що виникає під впливом одного чинника ураження. Складним осередком ураження називається осередок, що виникає в результаті взаємної дії декількох чинників ураження.

З численних осередків ураження, що виникають в результаті різних виробничих аварій і катастроф техногенного характеру, найбільш значними по масштабах наслідків є осередки, що утворюються при аваріях на АЕС і інших об'єктах ядерної енергетики, на підприємствах що містять СДОР, , виробництвах з вибухо- пожежнонебезпечною технологією, а також при руйнуванні дамб гідроспоруд і утворенні хвилі прориву.

 

Осередки ураження при аваріях на пожежа - і вибухонебезпечних об'єктах

Об'єкти, на яких використовують, переробляють, зберігають або транспортують легкозаймисті і пожежавибухонебезпечні речовини, що створюють реальну загрозу виникнення техногенної надзвичайній ситуації, відносяться до пожежавибухонебезпечних об'єктів.

При виникненні і розвитку надзвичайних подій на таких виробництвах, що супроводжуються вибухами і пожежами, формуються поля чинників ураження:

• повітряна ударна хвиля (ПУХ), що утворюється в результаті вибухових перетворень хмар газопароповітряних сумішей (ГППС) або в результаті вибуху твердих (конденсованих) вибухових речовин

(ТВВ);

• теплове випромінювання вогняних куль та розлитій, що горять;

• осколки і уламки устаткування;

• уламки будівель і споруд, що утворюються в результаті вибуху ТВВ або хмар ГППС.

 

4. Вибух газопароповітряної суміші

Однією з найбільш серйозних небезпек пожежавибухонебезпечних виробництв є газопарова хмара, яка утворюється при миттєвому руйнуванні резервуарів для зберігання або випаровуванні розлитих рідин. Утворення газопарової хмари може привести до появи трьох типів небезпек:

• вибуху газопароповітряної суміші;

• крупної пожежі;

• токсичній дії.

Суміш вуглеводневих продуктів (метану, етилену, пропану, парів бензину, циклогексану та ін.) з киснем повітря називається газопароповітряною сумішшю (ГППС). Ця суміш може або вибухати або горіти. Займистість і вибух тісно зв'язані один з одним і тому важко передбачити, що відбудеться при займанні ГППС - вибух або пожежа, оскільки це залежить від певної концентрації вуглеводнів в об'ємі повітря. Дана властивість ГППС визначається концентраційними межами займання даної речовини і характеризується кількістю газу в 1м3 повітря, при якому можливе займання газоповітряної суміші. Так, наприклад, спалах суміші пропану з повітрям відбувається за наявності в 1 м3 повітря не менше 95 л газу, а вибух при значно менших концентраціях: у 1м3 повітря не більше 21 л пропану.

При аварійних вибухах ГППС розміри зон руйнувань і параметри надмірного тиску повітряної ударної хвилі залежать від кількості вибухонебезпечної речовини і її физико-хімічних властивостей. Физико-хімічні характеристики найбільш поширених газо- і пароповітряних сумішей, що утворюються при аваріях в хімічній і нафтохімічній промисловості, приведені в табл. 1.3.

 

Таблиця 1.3 - Физико-хімічні характеристики найбільш поширених газо- і пароповітряних сумішей

Горючий компонент ГППС Тип сумі-ші Молеку-лярна маса речов. rСТХ кг/м3 Сстх % Снкпд % Об'ємні концентраційні межі займання суміші % Pmax кПа
            Снпв Свпв  
Водень ГПС 0,933 29,59
Метан ГПС 1,232 9,45 -
Етан ГПС 1,250 5,66 2,87 2,9
Пропан ГПС 1,315 4,03 - 2,1 9,5
Бутан ГПС 1,328 3,13 2,57 1,8 9,1
Гексан ППС 1,340 2,16 1,98 1,2 7,5
Ацетилен ГПС 1,278 7,75 - 2,5
Етилен ГПС 1,285 6,54 9,7 3,0
Пропилен ГПС 1,314 4,46 3,32 2,2 10,3
Бензол ППС 1,350 2,84 - 1,4 7,1
Толуол ППС 1,350 2,23 - 1,3 6,7
Циклогексан ППС 1,340 2,28 - 1,2 10,6
Ацетон ППС 1,210 4,99 - 2,2 13,0
Аміак ГПС 1,180 19,72 -
Окисел вуглецю ГПС 1,280 29,59 - 12,5
Вінілхлорид ГПС 62,5 1,40 7,75 - - -
Бензин (авіаційний) ППС 93,6 1,35 2,1 1,5 1,2 7,5 -

 

При вибуху газо- або пароповітряної суміші утворюється повітряна ударна хвиля.

Територія, що піддалася дії ударної хвилі, називається осередком вибуху. Його зовнішня межа проходить через точки на місцевості з надмірним тиском у фронті ПУХ DРф = 3 кПа. У осередку вибуху ГППС прийнято виділяти наступні кругові зони, рис.2.1.

В межах зони ПУХ, з метою прогнозування наслідків вибуху, виділяють зони руйнувань.

Зона повних руйнувань - DРф =100 кПа, 100% втрат серед населення, повне руйнування будівель і споруд.

Зона сильних руйнувань - DРф =70 кПа, до 90% втрат серед незахищеного населення, повне і сильне руйнування будівель і споруд.

Зона середніх руйнувань - DРф =30 кПа, до 20% втрат серед незахищеного населення, середнє і сильне руйнування будівель і споруд.

Зона слабких руйнувань - DРф =15 кПа, слабке і середнє руйнування будівель і споруд.

Зона руйнування легко скидних конструкцій будівель і споруд - DРф =3 кПа. Зовнішня межа даної зони визначає безпечну евакуаційну відстань.

Характер дії ПУХ на людину, будівлі і споруди залежить від типу вибуху. Розрізняють два основні типи - детонаційний і дефлаграційний вибухи. Тому при прогнозуванні наслідків аварій на пожежовибухонебезпечних об'єктах необхідно заздалегідь ідентифікувати найбільш вірогідний режим вибухового перетворення ГППС.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЦИВІЛЬНИЙ ЗАХИСТ

ЗАХИСТУ УКРАЇНИ... Кафедра управління та організації діяльності в сфері цивільного захисту...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Порядок класифікації надзвичайних ситуацій

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Історія розвитку й етапи формування системи цивільного захисту
Подорожуючи Ломбардією, громадянин Швейцарії Анрі Дюнан, 24 червня 1859 року знаходився в місті Сольферіно. У цей день тут сталася битва між франко-італійськими військами і військами австрійських о

Єдина державна система запобігання на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру
  З метою своєчасного проведення роботи, пов'язаної із запобіганням і реагуванням на НС Кабінет Міністрів України Постановою № 1198 від 3 серпня 1998 р. створив Єдину державну систему

Визначення надзвичайної ситуації
  Безпека людини, її життя і здоров’я визнано Конституцією України найвищою соціальною цінністю. Кожний громадянин України має конституційне право на безпечне для життя і здоров’я дов

Визначення режиму вибухового перетворення хмари ГППС
По класу простору, займання хмари ГППС (табл.1.4) і класу речовини, що бере участь у вибуху (табл.1.5) по експертній таблиці (табл.1.6) визначається клас режиму горіння речовини.  

Оцінка інженерної обстановки при детонаційних вибухах ГППС
Детонаційний вибух характерний перш за все для твердих ВР (тротилу, динаміту і т. д.) і ГППС газоподібних вуглеводнів в замкнутому або сильно "захаращеному" просторі (промзабудова з висок

Оцінка інженерної обстановки при дефлаграційних вибухах ГППС
У хмарах ГППС, що сформувалися у "відкритому" або слабо "захаращеному" просторі, найбільш вірогідний режим дефлаграційного горіння вуглеводневих газів без ефекту детонації.

Варіанти завдання 1
Відбувся вибух ГППС тип вибуху «Детонація». Розрахувати та побудувати межі зон з надлишковим тиском у фронті ударної хвилі 100, 50, 10, 3 кПа (рис.1.1). Вихідні данні для проведення розрахунків пре

Варіанти завдання 2
Відбувся вибух ГППС (тип вибуху «Дефлаграція»). Розрахувати та побудувати межі зон з надлишковим тиском у фронті ударної хвилі 40, 10, 3 кПа (Рис.1.3). Вихідні данні для проведення розрахунків пред

Визначення розмірів зон руйнувань
Визначення надмірного тиску у фронті ударної хвилі при наземному вибуху ТВР здійснюється за експериментальними залежностями, отриманих на основі теорії подібності:

Визначення DРф на відстані L від центру вибуху
1. Визначається розрахунковий параметр Lo: (2.4) де Gе - еквівалентна кількість ВР, кг 2. Розраховуєт

Визначення очікуваних втрат у осередку вибуху
Очікувані втрати у осередку вибуху залежать від розташування людей по зонах руйнувань і від ступеня їх захищеності. (2.8)

Оцінка вибухостійкості будівель і споруд до дії ударної хвилі
  Як кількісний показник стійкості об'єкту до дії ударної хвилі приймається значення надмірного тиску, при якому будівлі, споруди і устаткування зберігаються або отримують слабкі і се

Оцінка вибухостійкості будівель і споруд до дії ударної хвилі
  Як кількісний показник стійкості об'єкту до дії ударної хвилі приймається значення надмірного тиску, при якому будівлі, споруди і устаткування зберігаються або отримують слабкі і се

Характеристика дії ударної хвилі на людей
Ударна хвиля може нанести незахищеним людям травми, контузії або бути причиною їх загибелі. Ураження ударною хвилею можуть бути безпосередніми або непрямими. Безпосереднє

Основні поняття
Гідротехнічні споруди - дамби, будівлі гідроелектростанцій, водоскидні, водоспускові і водовипускні споруди, тунелі, канали, насосні станції, судноплавні шлюзи, суднопідіймачі; споруди, приз

Характеристика осередків ураження, що виникають при аваріях на гідротехнічних спорудах
Осередком ураження при аваріях на гідротехнічних спорудах називається територія, в межах якої відбулися катастрофічне затоплення місцевості, пошкодження і руйнування будівель і споруд, що супроводж

Прогнозування і оцінка наслідків аварій на гідротехнічних спорудах
У районах розташування водних об'єктів, що мають гідротехнічні споруди (дамби, греблі, перемички і ін.), завжди існує вірогідність їх руйнування через різні причини. Цими причинами можуть бути стих

Початкові дані для оцінки параметрів хвилі прориву
Необхідні для розрахунків початкові дані показані на рис. 3.2 це: 1) віддалення даного створу промислового об'єкту L (км.); 2) середня глибина річки в нижньому б'єфі дамб

Визначення параметрів хвилі прориву
а) визначаються висота h і максимальна швидкість хвилі прориву в створі об'єкту по наступних залежностях: , м; (3.5)

Визначення часових характеристик затоплення території
а) визначається по табл. 3 час приходу до створу об’єкта гребеня tгр (у годинах ) і фронту tфр ( у годинах ) хвилі прориву (рис. 3.1); б) обчислюється тривалість зато

Варіанти завдання 3
  Визначити наступні показники обстановки при руйнуванні дамби водосховища : максимальну висоту хвилі прориву h (м); максимальну швидкість потоку хвилі прориву V (м/

Суть стійкості роботи об’єктів господарювання
За умов можливої дії надзвичайних ситуацій мирного та воєнного часу підвищується роль економічного фактора в житті кожного регіону, кожної країни. Руйнування об’єктів господарювання і вели

Об’єкта господарювання за надзвичайних умов
Дослідження стійкості роботи об’єкта господарювання – це всебічне вивчення умов, які можуть скластися на об’єкті в надзвичайних умовах, а також оцінка їхнього впливу на подальшу виробничу діяльніст

Основні заходи з підвищення стійкості, які проводяться на об’єктах господарювання
Заходи з підвищення стійкості плануються з урахуванням місцевих умов, важливості об’єкта, його географічного положення, економічної доцільності проведення заходів. На мирний час планують, головним

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги