Методичні вказівки

1. Розрахунки складного електричного кола за допомогою ме­тоду еквівалентних перетворень (згортання) базуються на тому,

що одну ділянку електричного кола можна замінити іншою (еквіва-

 

лентною) з однаковою кількістю затискачів. Раціональне еквіва­лентне перетворення має на меті спрощення ділянки електричного кола, тобто зменшення кількості вузлів і контурів. Виконавши декілька еквівалентних перетворень стосовно ок­ремих ділянок електричного кола, завжди можна одержати одноконтурне електричне коло, струм в якому та напругу на ділянці, що перетворювалась останньою, визначають за законом Ома. Далі, користуючись законами електричного кола, розрахову­ють всі попередні схеми, аж до початкової. При цьому визначають струми віток і напруги окремих елементів.

2. Ділянку електричного кола з n вхідними полюсами (за­тискачами) називають n-полюсником. В залежності від кількості затискачів розрізнюють двополюсник і багатополюсник (триполюсник, чотириполюсник і т.ін.).

3. Сполучення елементів електричного кола трикутником і зіркою утворюють елементарні триполюсники (рис.4.3).

4. Два n-полюсники вважаються еквівалентними, якщо, в разі заміни одного іншим, режим роботи частини електричного кола, що не перетворювалась, залишається незмінним.

5. Перетворення n-полюсників є еквівалентним, якщо одночасно виконуються дві умови:

а) залишаються незмінними (п-1) вхідних струмів (останній вхідний струм визначається через всі Інші за допомогою першого закону Кірхгофа).

б) залишаються незмінними (п-1) вхідних напруг між будь-якими затискачами (ця умова відповідає збереженню незмін­ними потенціалів всіх затискачів n-полюсників, тобто відповід­ності другого закону Кірхгофа контуру, що проходить через всі вхідні затискачі n-полюсника).

6. Опори сполучення трикутником за відомими опорами зірки визначаються так:

Rab=Rao+Rbo+; Rbc=Rbo+Rco+; Rca=Rao+Rco+;

7. Опори сполучення зіркою за відомими опорами трикутника визначаються так:

Rao = ; Rbo = ;

8. Струми споживачів, сполучених зіркою, за відомими стру­мами еквівалентного трикутника визначаються за першим законом Кірхгофа, складеним для вузлів 1, 2, 3 (рис.4.3).

9. Струми споживачів, сполучених трикутником, за відомими струмами еквівалентної зірки визначаються за допомогою другого закону Кірхгофа та закону Ома.

 

 
 

Рис. 4.3

Наприклад, для схеми рис.4.З, напруги між точками а, в, с:

Uав= I1Rао+ І2Rво; Uвс= І3Rсо-I2Rво; Uав=-I1Rаo – І3Rсо. Далі за законом Ома визначаються струми віток:

Іав = Uaв/Raв; Iвс = Uвс/Rвс; Iса = Uса/Rса