План вивчення теми

1. Транснаціональні корпорації та їх роль у світовому господарстві.

2. Головні інтеграційні угрупування світу: види, типи, характеристики.

3. Закономірності інтернаціональних господарських відносин.

4. Проблеми інтеграції України у світове господарство.

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи

 

Основними тенденціями розвитку сучасного світу є кардинальні соціально-економічні зміни, прискорений розвиток продуктивних сил суспільства, зростаюча взаємозалежність держав світового співтовариства. Ці тенденції знаходяться в діалектичній взаємодії. Наприклад, у розвинутих країнах вони зумовлюються переходом від суспільних продуктивних сил як результату екстенсивного розвитку суспільства до загальних. Духовно розкріпачена, вільна творча індивідуальність як форма виробничих відносин набуває адекватного характеру загальних продуктивних сил.

Міжнародна економічна інтеграція в тих чи інших регіонах виникає тоді, коли потреби швидко зростаючої міжнародної спеціалізації і кооперації виробництва вступають в протиріччя з національними умовами регулювання цих процесів. Спроби перебороти ці обмеження в наш час розвиваються в двох і багатосторонній формі, являючи собою поточну координацію тих чи інших економічних заходів окремих держав, укладанні міждержавних угод, різного роду конвенцій. Яскравий приклад міжнародної інтеграції – Європейський Союз. Його діяльність заслуговує уваги. Для України особливо цінним є досвід взаємного пов'язування інтересів, нагромаджений іншими країнами, оскільки цей досвід ґрунтується на терені політико-економічних інструментів, а не директивно-командних методів.

Що підштовхує країни до економічної взаємодії, до інтеграції?

Пропонуємо розглянути друге питання за таким планом: а) об'єктивні основи зовнішньоекономічних зв'язків України; б) основні напрями, форми і суб'єкти зовнішньоекономічних відносин України; в) роль економічної реформи в інтеграції України у світовий економічний простір.

До об'єктивних основ, на нашу думку, слід віднести розбудову незалежної економіки, необхідність використання переваг МІП, рішення комплексу екологічних проблем, необхідність створення належних умов для задоволення життєвих потреб України. Поряд з об'єктивною необхідністю інтеграції України у світове господарство та розвиток її зовнішньоекономічних відносин існують і об'єктивні можливості для таких процесів. Як ви гадаєте, які саме можливості є в Україні для цього?