Методичні рекомендації до семінарського заняття

 

При вивченні даної теми потрібно з’ясувати історичний характер розвитку натурального і товарного виробництва, причини, що привели до їх виникнення і модернізації. Необхідно також розібратися у чому полягає суть спеціалізації і поділу праці, їх види і напрямки розвитку, вплив на зростання продуктивності праці, оскільки економіка масового виробництва, а саме на цьому базується сучасне ринкове господарство, немислима без спеціалізації і поділу праці.

При розгляді третього питання слід звернути увагу на визначення категорії товару і його властивостей, здійснити аналіз теорії вартості: трудової, маржиналістської, неокласичної.

При розгляді четвертого питання необхідно усвідомити, що найбільш досконалою формою обміну є обмін з використанням грошей, бо вони є засобом виразу вартості усіх товарів. Появі грошей передував тривалий процес розвитку обміну і форм вартості. Тому доцільно проаналізувати історію походження грошей, з’ясувати, чому вони є результатом історичного розвитку товарного виробництва і обміну. При цьому слід скористатися джерелами, запропонованими для розгляду цього питання. Особливу увагу слід звернути на функції, які виконують гроші в сучасному суспільстві, та їх види.

В останньому питанні потрібно розглянути і засвоїти механізм дії законів грошового обігу. При цьому слід усвідомити, що для стабільного розвитку економіки необхідна певна відповідність між кількістю грошей і товарною масою вітчизняного виробництва. Це знаходить відображення в законі грошового обігу. Надмірний випуск паперових грошей веде до зниження купівельної спроможності грошових одиниць, тобто інфляції, яка призводить до серйозних негативних наслідків. Продумайте, які існують причини та наслідки інфляції, а також можливі шляхи її подолання.